INTERVJU Borjana Krišto, ministrica pravosuđa Federacije BiH

Neperspektivne vojarne iskoristiti za zatvore

Foto: import
Neperspektivne vojarne iskoristiti za zatvore
25.06.2006.
u 21:47
Pogledaj originalni članak

U FBiH posebno je naglašen velik problem prenatrpanosti zatvora, suđenja za ratni zločin i nasilja u obitelji. O tim problemima i novostima u Ministarstvu pravosuđa FBiH razgovarali smo s ministricom Borjanom Krišto.

VL: U FBiH uveden je novi Obiteljski zakon, koje su njegove prednosti?
KRIŠTO: U FBiH imamo novi, entitetski Obiteljski zakon, čija je primjena počela krajem 2005. Nužnost donošenja Obiteljskog zakona proizašla je iz toga što dotadašnji zakon nije sadržavao odgovarajuće norme koje bi riješile sporne situacije. Osobito je bio izražen problem izvršavanja odluka o izdržavanju djece, predaje djece nakon rastave roditelja, nasilje u obitelji u praksi je prolazilo bez ikakvih sankcija za nasilnike i sl. Zbog svega toga u novi Obiteljski zakon ugrađene su značajne i opsežne promjene koje trebaju osigurati bolju zaštitu obitelji i djece.

VL: Koji su nedostaci entitetskih obiteljskih zakona?
KRIŠTO: Nedostaci su entitetskih obiteljskih zakona u tome što se međusobno razlikuju u pojedinim dijelovima i što nisu međusobno harmonizirani, stoga smatram da će biti potrebno donijeti državni obiteljski zakon kojim bi se uredila elementarna načela obiteljskih odnosa u cijeloj BiH.

VL: Kakvo je stanje u sudstvu FBiH?
KRIŠTO: Sredinom 2005. u FBiH prvi je put od washingtonskog ustava donijet federalni zakon – Zakon o sudovima u FBiH. Bitna je promjena u tom zakonu što su ukinuti mnogi općinski sudovi u FBiH. Od prethodnog stanja, kada smo imali deset županijskih sudova i 53 općinska suda, sada imamo isti broj županijskih sudova, ali 28 općinskih sudova s osam odjela izvan sjedišta suda.

VL: U FBiH velik je problem prenatrpanost zatvora; što se čini na tom planu?
KRIŠTO: Zatvorski sustav u FBiH, nažalost, raspolaže takvom strukturom i kapacitetima kazneno-popravnih ustanova koje ne odgovaraju potrebama i ne zadovoljavaju standarde. Na problem prenatrpanosti zatvora upozorio je i Europski odbor za sprječavanje torture, neljudskog i ponižavajućeg postupanja, posebice u KPZ-u Zenica. Radi rješavanja problema prenatrpanosti zatvora jedna od mogućnosti jest prilagođavanje kaznene politike od afirmiranja alternativa zatvorskih kazni uvjetnim kaznama, zamjenom za rad za opće dobro u zajednici do većeg korištenja uvjetnog otpusta itd.

Međutim, najveći dio problema ipak se odnosi na sadašnje zatvorske kapacitete u FBiH koje je potrebno renovirati i proširiti (posebice Odjel Busovača i dr.) i sagraditi nove. Federalno Ministarstvo pravde nedavno je održalo javnu raspravu o gradnji KPZ-a poluotvorena tipa u Tomislavgradu i prvi su dojmovi ohrabrujući iako će nam i u realizaciji tog projekta biti potrebna svesrdna potpora lokalne zajednice.

VL: Kako u FBiH uopće funkcionira zatvorski sustav?
KRIŠTO: Posebno važnim smatram to što usprkos svim navedenim problemima zatvorski sustav u FBiH funkcionira na zadovoljavajući način. Sve se više novca izdvaja iz proračuna za povećanje kapaciteta i unaprjeđivanje uvjeta izdržavanja kaznenih sankcija. Gradnjom državnog zatvora kapaciteta oko 350 zatvorenika, harmonizacijom entitetskih i državnih zakona i drugih propisa iz područja izdržavanja kaznenih sankcija, poboljšanjem kadrovske strukture u zatvorima, dodjelom i prilagođavanjem neperspektivnih vojarni za potrebe zatvorskog sustava pridonijet će se rješavanju problema prenatrpanosti i drugih pitanja.

VL: Koji su projekti i planovi Ministarstva pravde FBiH?
KRIŠTO: Osim aktivnosti koje se kontinuirano provode po prije navedenim pitanjima federalno Ministarstvo pravde bavi se i nekim drugim aktivnostima i reformama od kojih bi možda najinteresantnije bilo spomenuti izradu zakona o stvarnim pravima, reformu zemljišno-knjižne administracije i uvođenje institucije notara.

VL: Kako je danas biti žena u politici?
KRIŠTO: Baviti se bilo kojim poslom, taj posao obavljati savjesno i odgovorno i biti uspješan u njemu, zahtijeva puno rada, truda i odricanja, pa tako i baviti se politikom – bilo da ste žena ili muškarac. Od žene danas to još iziskuje dodatnu energiju. Naime, iako je evidentno kako se ukupna društvena svijest polako mijenja i sve se više otvaraju mogućnosti ženama da aktivno sudjeluju u javnom i političkom životu, ne možemo poreći da je društvo u BiH još dosta tradicionalno, patrijarhalno i mi žene smo još i sad u svojim poslovnim okruženjima poprilično osamljene.

VL: Je li pokraj poslovnih uspijete obaviti kućne obveze, odnosno koliko ste posvećeni obitelji?
KRIŠTO: Baviti se ovim poslom, podrazumijeva potpunu posvećenost poslu. Žene često zbog obiteljskih obveza nisu u mogućnosti aktivnije sudjelovati u javnom i političkom životu. Žene za razliku od muškaraca istodobno moraju odgovoriti stereotipima o ulozi supruge, majke i uspješne žene. Meni je još otežavajuća okolnost što živim u Livnu, a radim u Sarajevu i zapravo samo zahvaljujući potpunu razumijevanju obitelji i neprocjenjivoj potpori svoga supruga, mogu se u ovoj mjeri posvetiti svome poslu.

VL: Što biste poručili ženama koje se žele baviti politikom?
KRIŠTO: Baviti se svakim poslom, zahtijeva puno truda, rada i odricanja, a posebno politikom. Ali mislim da žena pokraj svih osobina i karakteristika koje dijeli s muškarcem, posjedujući i određenu dozu senzibilnosti i emotivnosti, može odgovoriti svim zahtjevima koji se od nje traže, pa i u politici. U prilog tomu ide citat Margaret Thatcher: “U politici, ako hoćete da se nešto kaže, pitajte muškarca, a ako hoćete da se nešto učini, pitajte ženu”.

Pogledajte na vecernji.hr