rezultati istraživanja

Nepovoljan utjecaj klimatskih promjena na naše more: Oko Lastova sve manje riba

Foto: WWF
WWF
Foto: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Murter: Ljetna idila u Nacionalnom parku Kornati
Foto: Zvonimir Barisin/PIXSELL
Pogled na Bokokotorski zaljev
02.10.2023.
u 09:47
Istraživanje oko Lastova temelji se na tzv. metodi vizualnog cenzusa ronilaca, odnosno na promatranju stanja morskog okoliša
Pogledaj originalni članak

Preliminarni rezultati istraživanja stanja populacija riba u lastovskom podmorju, koje je prošlog tjedna provela svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF, upućuju na nepovoljan utjecaj klimatskih promjena na naše more. Brojnost vrsta i veličine jedinki riba smanjene su u odnosu na neka druga zaštićena područja u Sredozemnom moru, a još jednim uzročnikom lošijeg stanja ribljeg fonda ističe se prelov, priopćili su jučer iz WWF-a Adria.

WWF-ov istraživački tim, koji 26-metarskom jedrilicom Blue Panda cijelog ljeta istražuje podmorje Sredozemlja, prve rezultate ovog istraživanja predstavio je upravi i stručnoj službi Parka prirode Lastovsko otočje. Tvrde kako su dokazali da područja s efektom rezervata imaju puno veću otpornost, odnosno – da se smanjenjem ljudskog pritiska na vrste i staništa u moru lakše branimo i od posljedica klimatskih promjena, kako je kazao Patrik Krstinić, voditelj morskog tima u WWF Adriji.

VEZANI ČLANCI:

– Populacije riba relativno se brzo oporavljaju ako se ribolovni pritisak smanji, a najbolje rezultate pokazale su regulirane zone bez ribolova, poput naše Jabučke kotline – objasnio je. Na WWF-ovu okruglom stolu, koji je na temu "EU Strategija bioraznolikosti do 2030. – zajednički pristup za zaštitu 30% Jadranskog mora" prošlog tjedna održan u Splitu zaključeno je kako bez kvalitetnog nadzora mjera upravljanja ribolovom nije moguće postići oporavak bioraznolikosti u zaštićenim područjima.

– U onim područjima u kojima postoji kvalitetan nadzor, oporavak ribljeg fonda vidljiv je već unutar nekoliko godina. Migracija riba iz zaštićenih u okolna područja pozitivno utječe i na bioraznolikost mora i na cjelokupno ribarstvo – rekao je Krstinić. Doznajemo kako se WWF-ovo istraživanje temelji na tzv. metodi vizualnog cenzusa, kojom ronioci promatraju stanje morskog okoliša prema znanstveno utvrđenim metodama. Na Lastovu su uočene i invazivne vrste riba poput papigače, koja je bila rasprostranjena samo u istočnom dijelu Sredozemnog mora, a sada je u PP Lastovsko otočje jedna od dominantnih vrsta, dok neke ribe, poput kavale nestaju.

VIDEO Klimatski aktivisti simbolički pokopali glečer kako bi upozorili na smanjivanje ledenjaka

Pridružite se i vi akciji „Klikni i posadi stablo“ i postanite dio najvećeg ekološkog projekta Rezolucija Zemlja. Sve što trebate napraviti je na ovom linku popuniti ime, prezime i e-mail adresu, a mi se obvezujemo za svakog potpisnika zasaditi jedno stablo. Nakon prijave na e-mail ćete dobiti lokaciju naše zajedničke šume i „dokument“ Rezolucija Zemlja s vašim digitalnim potpisom za uspomenu.

Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!

Pasica - Rezolucija Zemlja

STRAVIČAN ZLOČIN

Majka učenice koja je bila u razredu za vrijeme napada ispričala detalje: Uletio u razred, djeca su se sakrila ispod klupa

Dječak koji je zadnji ostao u razredu je preminuo, a drugi dječak je ozlijeđen i prevezen u KBC Rebro. Bogović je ispričala kako njena djevojčica teško razgovara o napadu. "Trebalo je vremena da ona uopće poveže događaj. Iz svega se moglo saznati da je vidjela napadača, da je vidjela krv, da je vidjela napad na učiteljicu, nije vidjela nož" rekla je majka djevojčice.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.