U RAZGOVORU ZA VEČERNJI

Klinička psihologinja o napadu u Prečkom: 'Premalo smo uložili u djecu, a to će nam se vratiti'

Zagreb: Jutro nakon tragičnog događaja u školi u Prečkom
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
1/39
21.12.2024.
u 14:26

Flander smatra da bi država, odnosno ministarstva, trebala jasno odrediti odgovornost institucija i osigurati bolju provedbu smjernica i protokola, poput imenovanja stručnjaka koji bi koordinirali suradnju između institucija, kao što je slučaj u Skandinaviji.

U svjetlu jučerašnjeg tragičnog napada u Osnovnoj školi Prečko, u Hrvatskoj je danas proglašen Dan žalosti. Cijela zemlja izražava šok i tugu, a u isto vrijeme postavlja se pitanje: što dalje? Večernjakova novinarka Lana Kovačević razgovarala je s Gordanom Buljan Flander, kliničkom psihologinjom i integrativnom psihoterapeutkinjom, kako bi se raspravila situacija u školama i društvu, uz naglasak na prevenciji nasilja i odgovornosti institucija.

Gordana Buljan Flander istaknula je da je u ovakvim trenucima ključno pažljivo izvještavati o tragediji, pružiti podršku obiteljima pogođenima tragedijom, ali i naglasiti važnost otvaranja centara za pomoć i linija za podršku. "Međutim, ovo bi trebalo biti i jasno upozorenje da moramo mijenjati pristup, posebno u vezi s nasiljem u školama", rekla je Flander, upozoravajući na to da struka već godinama ukazuje na problem vršnjačkog nasilja, koje je sve prisutnije u hrvatskim školama. Smatra da je odgovornost države, koja mora poduzeti konkretne korake za promjenu politike zaštite djece i prevencije nasilja.

Iako postoje preventivni programi u školama, Flander smatra da oni nisu dovoljno učinkoviti. "Oni ovise o entuzijazmu pojedinih nastavnika ili ravnatelja, ali ne govorimo o obveznim programima koje bi svaka škola trebala imati", naglasila je. Preporučuje edukaciju nastavnika o prepoznavanju prvih znakova nasilja, kako reagirati i surađivati s drugim institucijama, poput centara za socijalnu skrb i policije. Flander se prisjetila svog iskustva iz jednog većeg grada u kojem je saznala da je svako treće dijete doživjelo neki oblik nasilja, uključujući kanije i 60 posto djece doživi neki oblik online nasilja. Iako nasilje često nije prijavljeno, ona naglašava da suradnja između institucija mora biti puno bolja.

Kovačević je ukazala na problem međuresorne suradnje, jer škole često ne znaju kako reagirati, a centri za socijalnu skrb ili policija nisu uvijek obaviješteni. Flander smatra da bi država, odnosno ministarstva, trebala jasno odrediti odgovornost institucija i osigurati bolju provedbu smjernica i protokola, poput imenovanja stručnjaka koji bi koordinirali suradnju između institucija, kao što je slučaj u Skandinaviji.

Pitanje nedostatka stručnjaka u školama, centrima za socijalnu skrb i medicinskim institucijama također je bilo tema razgovora. Flander smatra da je to odgovornost države, koja mora osigurati dovoljno resursa i zaposliti potrebne stručnjake. "Ključna uloga države je da osigura resurse u zdravstvu i školstvu, jer djeca ne mogu tražiti pomoć, mi odrasli moramo prepoznati njihov najbolji interes", naglasila je.

Na pitanje o opravdanju zločina psihičkim bolestima, Flander je jasna: "Ništa ne može opravdati zločin. Možemo tražiti odgovarajuće sankcije, ali i tretmane za osobe koje su psihički bolesne." Iako smatra da je važno pružiti im pomoć, zločin nikada ne može biti opravdan. Zaključno, Flander smatra da kao društvo nismo dovoljno učinili za zaštitu djece. "Po pitanju djece i mladih vratili smo se 20-30 godina unazad. Sve se svodi na priču o prevenciji, a jako malo se radi u praksi. Premalo smo uložili u djecu, a to će nam se vratiti", zaključila je Flander, naglašavajući da je zaštita djece od nasilja i mentalnih problema ključna za budućnost društva.

>>> FOTO Stotine svijeća, plišanci i tišina ispred škole u Prečkom dan nakon napada

Zagreb: Jutro nakon tragičnog događaja u školi u Prečkom
1/30
Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije