Nezavisni klub vijećnika Grada Raba Municipium upozorio je danas na devastaciju pomorskog dobra većeg stupnja na nenaseljenom području Barbata. – Na poljoprivrednoj čestici k. č. br. 861/1, MB 324396 k. o. Barbat, koja graniči s pojasom pomorskog dobra, obalnim pojasom i plažom, vlasnici parcele, koje je malo nazvati nesavjesnima, naručili su i bagerom probili put od svog poljoprivrednog zemljišta do plaža i obale ispod. Pomorsko dobro na navedenom području uredno je uknjiženo na k. č. br. 861/2, MB 324396 k. o. Barbat. – navode iz Kluba vijećnika.
“Slučaj smo odmah prijavili Lučkoj kapetaniji i nadležnom odjelu u Gradu Rabu. Nije potrebno naglašavati presudnu važnost očuvanja pomorskog dobra i obale otoka Raba jer nam doslovce egzistencija i budućnost ovise o tome. Ovakvi neshvatljivi nasrtaji na prirodna blaga otoka ne mogu proći nekažnjeno”, dodaju te objašnjavaju da je problem mnogo širi.
POVEZANI ČLANCI:
– U posljednjih nekoliko godina na tom prekrasnom, neizgrađenom dijelu otoka, od Puntice i "Kraja Barbata", tj. završetka šetnice, prema Pudarici do Vašibake i Valšabane prema Mišnjaku, osim slučaja poznatog otprije i ovog slučaja, nekoliko vlasnika parcela koje graniče s pomorskim dobrom obavilo je neovlaštene građevinske zahvate na plažama i obalnom pojasu. Za ovaj slučaj, na čijem ćemo rješavanju, kažnjavanju vlasnika i povratu u prijašnje stanje inzistirati do kraja prema svim institucijama, u idućim danima izvijestit ćemo rapsku javnost o svim ilegalnim građevinskim zahvatima te ostalim ilegalnim aktivnostima i djelatnostima u tom području – izjavio je Klub.
– Za svaku pojedinu uzurpaciju pomorskog dobra na tom pojasu izvršit ćemo prijavu nadležnim službama i popratno dokumentirati sve te devastacije. Informacije o ovom slučaju proslijedili smo u sve relevantne medije u nadi da će se nakon prijava i medijske ekspozicije ovog problema stati na kraj sramotnoj devastaciji jednog od najljepših dijelova Raba – dodali su. Iz Nezavisnog kluba vijećnika Grada Raba Municipium apeliraju na građane Raba da stanu u obranu rapske obale, da pišu, fotografiraju i dokumentiraju te im sve to pošalju kako bi Klub to mogao prijaviti nadležnim službama.
Vlasnici parcele su Miljenko i Dubravka Žigo, koji, prema informacijama na internetu, iznajmljuju nekoliko apartmana u Barbatu. Miljenko Žigo je, također, ribar i vlasnik vinarije, a ranije je bio gradski vijećnik. Na telefonski upit o devastiranju rapske obale Dubravka Žigo odbacila je tvrdnje nezavisnih vijećnika, a redakciju Večernjeg lista kasnije je nazvao njezin suprug ustvrdivši da također nije riječ o devastaciji pomorskog dobra. Na Barbatu je, tvrdi, prošle godine kupio parcelu kako bi posadio masline pa je “morao izgraditi put od svojeg zemljišta do mora s obzirom na probleme s postojećim pristupnim putom tom području”. Žigo otkriva da ga je Lučka kapetanija upozorila da mora sanirati štetu koja je nastala tijekom izvođenja radova bagerom. U izjavi za Večernji list ustvrdio je da, prema dobivenim uputama, počeo čistiti i uklanjati zemlju koja je zasula more.
"Ja sam kopao na svojoj zemlji, koju sam kupio lani. Nisam napao pomorsko dobro, nisam napao plažu, nego se to s morske strane tako vidi. Jedan je čovjek to vidio pa je fotografirao, traži se tema, traži se žutilo", odgovara Miljenko Žigo na optužbe.
Dodao je i da će ograditi izgrađeni put kako bi spriječio da dođe do nesreće. "Zagradit ću ga žicom da ne bi koji znatiželjnik, koji to dolazi gledati, slučajno pao pa da ja još imam problem. Idem to zagraditi da netko dolje ne padne, a onda ovaj kup zemlje moram razastrti po svojoj", rekao je. "Ponavljam, ovo mi je bio preduvjet da bih mogao sagraditi masline. Da sam ih išao saditi, a da mi se ukinuo put, onda više ne bih imao kuda prići i onda je to mrtvi kapital. Bio sam u Kapetaniji, oni su rekli da je sve u redu. Ako imate potrebu, javite se njima", zaključno nam je kazao Žigo.
Ostaje vidjeti hoće li doista tako biti. Činjenica je da je šest metara od najviše razine mora tijekom plime pojas pomorskog dobra koji nije ničije privatno vlasništvo i koji je zaštićen Zakonom o pomorskom dobru i morskim lukama. Prema tom zakonu, kazne za ovakve devastacije obale mogu iznositi do 130.000 eura.
FOTOGALERIJA/VIDEO Pogledajte kako sada izgleda devastirana uvala pred Kornatima koju je opasao Pripuz
Dobro, a zasto bi prilaz do mora trebao niti stjenovit i strm. Zasto se ljudi ne bi mogli normalno spustiti do mora sa svog terena?