HZZO u 2014.

Nevjerojatni podaci o troškovima: Dali milijardu za liječenje vani

Foto: Boris Ščitar/Večernji list/PIXSELL
Nevjerojatni podaci o troškovima: Dali milijardu za liječenje vani
03.06.2016.
u 08:32
HZZO ističe da razliku do milijarde kuna čini dugogodišnji neplaćeni trošak HR osiguranika u susjednim zemljama
Pogledaj originalni članak

Hrvatska godišnje za socijalnu zaštitu svojih građana izdvaja 70,9 milijardi kuna, odnosno 21,6 posto BDP-a, što nas smješta među deset država članica EU s najnižim izdvajanjima.

Najmanju podršku države u tom dijelu imaju građani Letonije, Estonije, Rumunjske, Litve i Bugarske, gdje naknade čine 14 - 17% njihova BDP-a, a najbolju stanovnici Danske, Francuske, Nizozemske i Irske gdje se trećina nacionalnog dohotka usmjerava prema građanima, odnosno (32 -34,6%). Dvije trećine hrvatskih izdataka odlazi na zdravstvenu skrb i starost, odnosno troškove liječenja i mirovina, naveo je ovih dana Državni zavod za statistiku na temelju podataka za 2014. godinu.

Dugovi prema susjedima?

Jedno od najvećih iznenađenja vezanih uz socijalnu zaštitu građana izdaci su za liječenje u inozemstvu veći od jedne milijarde kuna. Analitičari DZS-a ističu da je 2014. godina bila “jedna od rijetkih u kojoj je većina troškova zdravstvene zaštite u inozemstvu pokrivena u tekućoj godini, dok se prethodnih godina veći dio prebacivao u iduću godinu kao rashod budućeg razdoblja”. Taj je trošak iznosio vrtoglavih 1,15 milijardi kuna, što preračunato čini oko 6 posto zdravstvenog budžeta, te je bio 20 puta veći nego 2013. godine.

U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje potvrdili su nam da je podatak točan, no oni tvrde da se nije povećao broj bolesnika koji su upućeni na liječenje u inozemstvo, nego se promijenila metodologija prikazivanja troškova.

– U 2014. godini izmijenjeno je knjigovodstveno iskazivanje rashoda, te je u iskazani trošak pribrojen dugogodišnji nenaplaćeni odgođeni trošak iz prethodnih razdoblja za liječenje hrvatskih osiguranika u susjednim zemljama. Uz to su išli i uobičajeni troškovi liječenja prema odobrenim zahtjevima, te troškovi neodgodivih liječenja hrvatskih građana u zemljama EU i ostalim zemljama, odgovaraju u HZZO-u. Po tome proizlazi da smo susjedima godinama dugovali više od milijarde kuna! Kome i koliko, nismo dobili odgovor. HZZO pojašnjava da se u inozemstvu plaćaju tri različite stavke, prva je liječenje bolesnika koje se ne može obaviti kod kuće, druga je trošak hitnih pregleda, a treća stavka je liječenje hrvatskih građana izvan EU s kojima Republika Hrvatska ima potpisane konvencije a to su Srbija, Makedonija, Crna Gora, BiH i Republika Srpska. Za te tri stavke 2013. godine plaćeno je 59.8 milijuna kuna, a godinu dana kasnije 1,15 milijardi kuna! Kad je riječ o liječenju u inozemstvu prema odobrenim rješenjima, HZZO ističe da je broj odobrenih liječenja bio ujednačen i kretao se od 612 do 643 pozitivna rješenja godišnje, koja su državu stajala 15 do 30 milijuna kuna godišnje. Po novoj Esspros metodologiji u 2014. godini, za bolničku skrb kod kuće potrošeno je 10 milijardi kuna, ambulantnu skrb 4,4 milijarde kuna, dok su lijekovi na recept državu stajali 2,9 milijardi kuna. Radnici manje odlaze na bolovanja. Godišnja vrijednost plaćenog bolovanja na teret poslodavca spustila se s 1,9 milijardi kuna u 2012. godini na 1,7 milijardi kuna u 2014. godini, dok je bolovanje na teret države palo ispod milijardu kuna, na 944 milijuna.

Rekorderi po nezaposlenosti

U usporedbi s drugima Hrvatska natprosječno izdvaja samo za dvije skupine stanovništva – invalide (2,6 posto hrvatskog BDP-a prema 2,1 posto u EU) te za preživjele uzdržavane članove obitelji – 2,1 prema prosječnih 1,6 posto u EU. Za nezaposlene izdvajamo tri puta manje od ostalih – 0,5 posto BDP-a prema europskih 1,5 posto. Hrvatski troškovi za starost (svi troškovi u vezi sa starošću osim zdravstvenih) iznose 7,2 posto BDP-a prema 11,5 postu u EU, a niži su nam i izdaci za zdravstvenu skrb (7,1 prema 8,4%).      

FINSKI MINISTAR ZABRINUT

'Rusija neće stati ni nakon Ukrajine': Stiglo upozorenje za zemlje NATO-a, opasnost prijeti i od ovih saveznika

Predstavljajući pregled vojske nordijske zemlje, Hakkanen je rekao da smatra dugoročnim rizikom suradnju Rusije sa Sjevernom Korejom, Iranom i Kinom. "Rusija će, zajedno sa svojim saveznicima, ostati opasan akter u Europi čak i nakon rata u Ukrajini i ne možemo isključiti mogućnost da će (oni) prijetiti europskim zemljama upotrebom vojne sile", rekao je Hakkanen.

BEZ DLAKE NA JEZIKU O AFERAMA

Pavle Kalinić o Jelaviću, Kekin i pljački Hrvatske: Zagreb se raspada, tim putem ide i Europa

- Empire State Building u New Yorku je napravljen u godinu dana, a Zagreb ne može most obnoviti za tri godine. Kada treba biti član civilne zaštite, onda to nikome vjera ne dozvoljava, isti kao kada su dolazili pozivi iz ZNG-a, kad je počeo rat, a onda su mame i tate uzele telefon. Pa su malo nazvali, pa je bilo anemije i puno onih koji su baš u tom trenutku otišli u diplomaciju. I Vukovar je najgora stvar, grad heroj, iako smo ga izgubili, ali u prvom redu stoje dezerteri iz 91, a iza njih stoje branitelj,, rekao je Kalinić.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

DE
Demokracijaa
10:37 03.06.2016.

Šta se stidite. Napišite da je Milanović dao Srbiji (inozemstvu) za liječenje Srba (četnika) koji su prijavljeni na adresi u Hrvatskoj.

BU
bubimima
10:14 03.06.2016.

Nevjerojatno koliko svi dtalno dižu galamu kako imamo vlike izdatke za mirovine i zdravstvo, i kako se stalno uvode mjere koje idu na smanjivanje tih prava, a onda odjednom, po tim izdvajanjima smo na dnu EU-a! Tko tu koga?

AL
alimitikvica
14:09 03.06.2016.

I osim navedenog HZZO uredno izmisli razlog i ne plati račun za hitnu pomoć u inozemstvu, ako si ga unaprijed sam izmirio i tražiš povrat novca!!!