Znanstvenici su u Pacifiku pronašli dosad najveći zabilježeni koralj na svijetu, javlja BBC. Mega koral je skup brojnih povezanih sićušnih stvorenja koja zajedno formiraju jedan organizam, a ne greben, znanstvenici kažu da bi mogao biti star više od 300 godina. Tim tvrdi da je veći od plavog kita, a otkrio ga je videograf koji je radio na brodu National Geographica prilikom posjete udaljenim dijelovima Pacifika s ciljem da se provjeri kako na vodeno prostranstvo utječu klimatske promjene.
- Otišao sam roniti na mjesto koje je na karti označeno kao lokacija brodoloma, a potom sam nešto uočio - izjavio je Manu San Felix koji je pozvao svog sina Iniga te su zajedno zaronili dublje kako bi istražili ono što je ugledao. - Vidjeti koralj, koji se nalazi na Solomonovim otocima, bilo je kao vidjeti katedralu pod vodom. Savladale su me emocije, osjećao sam veliko poštovanje prema nečemu što je ostalo na jednom mjestu i preživjelo stotinama godina. Ovo je bilo tu dok je Napoleon bio živ - dodao je on.
Znanstvenici su izmjerili koralj koristeći vrstu mjerne trake pod vodom te su ustanovili da je širok 34, dug 32 i visok 5,5 metara. Koralji se često nazivaju "arhitektima mora", mogu se spojiti i formirati ogromne grebene na kojima žive ribe i druge vrste. Prema Svjetskom ekonomskom forumu, koraljni grebeni također podržavaju egzistenciju milijarde ljudi, turizam i ribolov. Ovaj primjerak je pronađen u dubljim vodama u odnosu na neke koraljne grebene, što ga je možda zaštitilo od viših temperatura na morskoj površini. Otkriće je izneseno tijekom UN-ovih pregovora o klimatskim promjenama COP29 u Bakuu u Azerbejdžanu, koji imaju za cilj ostvariti napredak u borbi protiv klimatskih promjena.
VEZANI ČLANCI:
Trebor Manemahaga, ministar za klimu Solomonskih otoka, rekao je za BBC da je njegova zemlja ponosna na koralj. - Želimo da svijet zna da je ovo posebno mjesto koje se treba zaštititi. Mi se uglavnom oslanjamo na morske resurse kada je riječ o ekonomskom opstanku, tako da je koralj vrlo važan. Ključan je za našu ekonomiju, trebamo osigurati da ne bude eksploatiran.
Male otočke države poput Solomonskih otoka su izuzetno osjetljive na klimatske promjene. Manemahaga je kazao da je iz prve ruke vidio efekte globalnog zagrijavanja, koje uzrokuje snažnije ciklone i eroziju obale, zbog čega kuće završavaju u vodi. Mnoge zemlje u razvoju traže novčanu pomoć od bogatih kako bi mogle financirati strategije za borbu protiv klimatskih promjena. Manemahaga tvrdi da veća pomoć omogućava otvaranje raznovrsnijih radnih mjesta, kako bi manje ljudi radilo u industrijama koje oštećuju koraljne grebene. Znanstvenik Eric Brown tvrdi da je novootkriveni koralj u dobrom stanju. - Iako su obližnji plitki grebeni degradirani zbog toplijeg mora, ova velika zdrava koraljna oaza u dubljim vodama predstavlja svjetionik nade - istaknuo je.
Više zelenih tema pronađite na web stranici Rezolucija Zemlja!
>>FOTO Poplave u Španjolskoj>>