Globalizaciji nije došao kraj odlukom Britanaca da izađu iz Europske unije ili pobjedom Donalda Trumpa na američkim predsjedničkim izborima iako Trump želi uvesti i neke protekcionističke mjere. Nije riječ o sukobu globalizacije i antiglobalizacije, već o oblicima egoizma koji jačaju u nekim slojevima društva.
Potvrdio je to ovih dana sudjelujući na savjetovanju na rimskom sveučilištu Roma Tre i indijski ekonomist i filozof Amartya Sen (84), dobitnik Nobelove nagrade za ekonomiju 1998. i profesor na Harvardu, rekavši: “Ono što se događa nema mnogo veze s globalizacijom. Pogledajmo prosvjede otprije nekoliko godina. U Genovi na sastanku G8 (sedam industrijski najrazvijenijih zemalja i Rusija, op. a.) 2001. godine protiv globalizacije su prosvjedovale skupine iz cijeloga svijeta, čak i iz Novog Zelanda. No, skupine ‘no global’ zapravo žele drukčiji model globalizacije. Sučeljavanje je, dakle, oko modela.“
Pritom je važno i pitanje demokracije, ni jedna vlada ne može učiniti ono što ljudi ne dopuštaju, a onda na vidjelo izlazi problem stupnja obrazovanja i kulture. Što se dogodilo u vezi s Brexitom ili na američkim izborima? Prevladale su predrasude. Nije u pitanju bilo globalizacija da ili ne, već da se donose odluke na temelju predrasuda o nekim posljedicama ekonomskih promjena koje su stalne. A u tranziciji ima i pobjednika i gubitnika. Oni jači, odnosno država, zajednica, društvo moraju pomoći marginaliziranim skupinama jer će se one u suprotnome osjećati napuštenima. Tada nastupaju osobe poput Trumpa i iz njih izvlače bijes koji se onda usmjerava protiv establišmenta.
Stalna je i rasprava o velikim i sve većim ekonomskim razlikama između juga i sjevera. A razlike su u privilegijima. Sjever uživa privilegije koje bi trebalo proširiti i na jug, koji ih nema. Obveza sjevera trebala bi biti solidarnost prema jugu jer si sjever, što je najvažnije, tu solidarnost može priuštiti čak i bez smanjenja svog standarda. Na djelu je, dakle, egoizam, a ne dvojba globalizacija ili antiglobalizacija.
>> Kraj jedne ere: 9 stvari po kojima ćemo pamtiti Baracka Obamu