Cijene nekretnina u zemlji već godinama bilježe pad zbog krize pa onda i slabe potražnje. Tržište je do ove godine gotovo bilo mrtvo, od ove je oživjelo zbog pomaka u potražnji nekretnina. No rastom broja sklopljenih ugovora na vidjelo je izašlo koliki je uistinu potop cijena stanova u Hrvatskoj.
Kvaliteta se prodaje
Cijene su, primjerice u Zagrebu, pale dva do tri puta u odnosu na pretkrizno razdoblje, no takvo pravilo, kažu poznavatelji tržišta nekretnina, nije jednako za sve. Pa tako kvalitetna nekretnina u atraktivnom dijelu Zagrebu ili vila na Jadranu drže cijenu. Dubravko Ranilović iz HGK rekao nam je nedavno da se cijene stanova u Zagrebu kreću od 800 do 5000 eura po m², ovisno o kvaliteti i lokaciji. No kod nas popularna masovna gradnja postiže najniže cijene. Primjerice, projekt Ivića Pašalića s oko 200 stanova u Odri je završen, a postignuta cijena bila je u rasponu od samo 500 do 800 eura po četvornome metru, što je, prema procjenama, iznos jednak uloženom, odnosno, zarade nema.
– Cijena proizvodnje stanova vrlo je rastezljiva kategorija jer ima 10 faktora koji utječu na isplativost, ali cijena od 800 eura nikako nije profitabilna ako se plate svi troškovi i porezi – kaže nam jedan od građevinara. Projekt s oko 100 stanova pokraj City Centra u zapadnom dijelu grada Zagreba postigao je cijenu od 800 do 900 eura po četvornom metru. U zagrebačkom Zapruđu, pak, gdje je sagrađeno više od 200 POS-ovih stanova i koji su se nudili po cijeni od 1035 eura po četvornom metru, nisu mogli naći kupce te se sada iznajmljuju po cijeni od dva do tri eura po kvadratu.
Je li trebao POS?
– Projekt POS-ovih stanova i nije bio potreban jer nije bilo potražnje na tržištu pa je i upitno zašto se išlo u tu investiciju. Od početka godine nije bilo pada cijena stambenih ni poslovnih prostora u Zagrebu, ali je pojačana prodaja pa niske cijene dolaze na vidjelo, ali daljnjeg pada ne bi trebalo biti – kaže direktorica Colliers International Hrvatske Vedrana Likan. Dodaje i da je uočen trend kupnje nekretnina za gotovinu. Odnosno, štednju koju su imali pojedinci su odlučili uložiti u nekretnine, prvo sigurno utočište u svakoj zemlji čiji se BDP počinje oporavljati, a što onda, zbog veće potražnje, dovodi do rasta cijena nekretnina.
– Čitava tržišna aktivnost na zapadu je uzročno-posljedična i počinje od stanja BDP-a u pojedinoj zemlji – komentira Denis Šikljan, vlasnik Degrad Developmenta, tvrtke koji gradi vile na Krku. Kako je njegova tvrtka orijentirana na Jadran, potvrđuje da je ova godina pokazala velik trend porasta prodaje.
– Više je bilo prodaja nekretnina većih vrijednosti, te su cijene luksuznih nekretnina porasle, dok su standardne nekretnine zadržale cijene. Ono što je indikativno kao faktor u cijenama nekretnina svakako je destinacija. U gradovima koji su podizali kvalitetu svoje destinacije i nekretnine su postale primamljivije i skuplje. Pozitivni primjeri su Opatija, Krk, Mali Lošinj, Hvar, Split, Dubrovnik. Prosječna cijena atraktivnih nekretnina počinje od 3000 eura po kvadratu do 8000 za određene projekte. U budućnosti računamo na rast tih destinacija, pogotovo Lošinja i Opatije – kaže Šikljan i dodaje kako bi posebno iznenađenje mogao bi biti i Šibenik, koji radi velike korake u definiranju top turističke destinacije, a u razvoju nekretninske scene poprilično je iza ostalih.
>> Najskuplji stanovi na Dolcu, padaju cijene kuća u Donjem gradu
A mislim, čude se ljudi ko pile glisti. 1991 nas je bilo 4,78 milijuna, 2011 4,28 milijuna. Dakle, 'izgubilo se' pola milijuna stanovnika. Od 1991 naovamo smo izgradili još masu stanova i kuća. Potreba za smještajem za pola milijuna manje, a broj nekretnina porasao. Pa se vi sad čudite cijenama slobodno i dalje.