Nakon nedavnog uspjeha na Europskim izborima stranka Savez Sahra Wagenknecht (BSW), koja se ranije odcijepila od stranke Ljevice i na EU izborima sada dobila 6,2 posto glasova (ili 6 od 96 zastupničkih mjesta koje pripadaju Njemačkoj), Sahra Wagenknecht ponovno koristi svaku mogućnost za skretanje pozornosti na sebe i svoju stranku.
Posljednje što je sa zastupnicima svoje stranke učinila njemačka političarka rođena 1969. godine u Jeni, u tadašnjoj Istočnoj Njemačkoj, bilo je sabotiranje govora ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog na izvanrednoj sjednici u Bundestagu. Zajedno sa zastupnicima Saveza Sahra Wagenknecht (BSW), ukrajinskog predsjednika je sabotirala i većina zastupničkog kluba Alternativa za Njemačku (AfD), a što je sve zajedno izazvalo veliko zgražanje ogromne većine zastupnika u Bundestagu.
- Ovo je neugodno, bez poštovanja i time sramotite sami sebe, izjavila je voditeljica SPD-ove parlamentarne skupine Katja Mast dodajući kako "Sahra Wagenknecht očito voli svaki način podizanja vlastitog profila, pa i na leđima Ukrajine, gdje ljudi trenutno strahuju i bore se za svoje živote".
Prije govora ukrajinskog predsjednika u Bundestagu iz stranke Savez Sahra Wagenknecht uputili su priopćenje u kojem su najavili bojkotiranje njegova govora navodeći kako "Zelenski trenutačno pridonosi raspirivanju vrlo opasne spirale eskalacije" te da "prihvaća rizik nuklearnog sukoba s razornim posljedicama za cijelu Europu".
VEZANI ČLANCI:
Iako su na početku tog priopćenja osudili "rat Rusije u Ukrajini, koji krši međunarodno pravo", u njemu su naveli kako su iz Moskve stigli "signali za prekid vatre duž sadašnje crte bojišnice". Iz BSW-a su pritom mislili na Putinov prijedlog o zaustavljanju rata i priznavanju prostora u Ukrajini koje su Rusi zauzeli. Očito stajući na Putinovu stranu, slično kao i čelnici desničarske Alternative za Njemačku (AfD), Sahra Wagenknecht je poručila kako bi se Njemačka trebala baviti time, a ne da se "njemačka debata o Ukrajini već dvije godine vodi isključivo ispunjavanjem ukrajinskih želja za sve većim isporukama oružja".
Osude stava Saveza Sahra Wagenknecht stigle su i od stranke Ljevice, čiji je političar Ditmar Barč rekao da je takvo ponašanje "nemoguće": Bez obzira na to što mislili o Zelenskom ili isporukama oružja, demokracija je slušanje drugih, a ne privlačenje pažnje, rekao je Barč. Najdalje u kritikama je otišla političarka vladajućih liberala (FDP), Marie-Agnes Strak-Zimmerman, koja je na Platformi X napisala: "S BSW-om Putin sada ima još jednu stranku u Njemačkoj koja ga slijedi bez razmišljanja". Strak-Zimmerman je pritom jasno aludirala na AfD čije pristaše, jednako kao i pristaše BSV-a podupiru stranačke kurseve BSW-a i AfD-a na temu Ukrajine. Potvrđuje to i anketa javnog televizijskog servisa ARD u kojoj 74 posto članova te stranke smatra da je dobro što BSW vodi kampanju protiv daljnjih isporuka oružja Ukrajini.
Iako krajnja ljevičarka, Sahra Wagenknecht se u gledanju na njemačku politiku azila ne razlikuje od stavova desničarskog AfD-a te jednako kao i AfD brani proruska stajališta o ratu u Ukrajini. Njemački mediji nazvali su je i ljevičarkom koja širi "desničarske populističke floskule". Zbog stavova koje zastupa, velika većina glasača u istočnoj Njemačkoj Sahru Wagenknecht vide kao najbolju "kandidatkinju ljevice i desnice" za novu njemačku kancelarku.
Iz životopisa relativno novog čelnog lica stranaka na njemačkoj političkoj sceni se iščitava kako Sahra Wagenknecht dolazi iz obitelji oca Iranca i majke Njemice. Otac, s kojim navodno od treće godine nema kontakt, je upoznao njezinu majku, koja je živjela u DDR-u, kao student iz Zapadnog Berlina. Kada je 2009. godine prvi put postala zastupnica u Bundestagu, promijenila je službeni način pisanja svog imena iz Sarah u Sahra, a što je odgovaralo izvornom imenu na perzijskom jeziku.
U politiku je ušla preko stranke PDS-a, da bi kasnije spajanjem u stranci nasljednici Die Linke (Ljevica) uspjela proširiti svoj utjecaj u stranci. Kao ranija članica komunističke partije, Wagenknecht je u stranci Ljevice smatrana protagonisticom lijevog krila te stranke. Od 2024. do 2029. bila je zastupnica u Europskom parlamentu te od 2010. do 2014. jedna od zamjenica čelnika stranke. Od rujna 2009. je zastupnica u Bundestagu. U siječnju ove godine napušta stranku Ljevice i sa svojom strankom Savez Sahra Wagenknecht vodi stranku u kojoj joj pomaže najbliža suradnica Amiram Mohamed Ali. Sve što trenutačno čelnica BSW radi jesu pripreme za izbore u trima istočnonjemačkim saveznim zemljama: Saskoj, Tirinškoj i Brandenburgu.
Iako su njezine stavove ranije hvalili iz Alternative za Njemačku, nakon osnivanja BSW-a, za Wagenknecht su prestale stizati pohvale iz AfD-a, ponajviše zbog toga što Wagenknecht privlači njihove članove koji su oduševljeni njezinim "zalaganjem za smanjenje broja migranata u zemlji i kritikama vladinih ekoloških mjera". Kako nigdje u svijetu krajnja desnica i ljevica ne mogu zajedno, ni sama Sahra Wagenknecht ne može s AfD-om, od kojeg se distancira i tu stranku naziva ekstremističkom strankom koja bi, da dođe na vlast, "u ekonomskoj i socijalnoj politici učinila zemlju još nepravednijom". Sahru Wagenknecht mnogi već danas vide kao karizmatičnu čelnicu ljevice u Njemačkoj, za koju je novinar Der Spiegela Mathieu von Rohr napisao da je karakterizira "mješavina antiamerikanizma, Putinove apologetike, socijalizma, migracijskog skepticizma i otvorenosti prema teorijama zavjere".
FOTO Kataklizma u Njemačkoj: Cijeli gradovi pod vodom, raste broj poginulih, šteta se broji u desecima milijardi
Sahra ima prav, a Zahód žrtvuje Slavene na obadve strani kak topovske mese. Fest hude!