energetski regulator

Njemačka preko Ukrajine dobila za četvrtinu manje ruskog plina

Foto: Reuters/PIXSELL
plin
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Okoli: Podzemno skladište plina
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
Okoli: Podzemno skladište plina
11.05.2022.
u 16:49
Ruski plin i dalje ulazi u Ukrajinu preko tranzitne točke u Sudzhi, a u Europu stiže i preko Poljske, plinovodom Yamal, i preko Baltičkog mora, plinovodom Sjeverni tok 1.
Pogledaj originalni članak

Njemačka je u srijedu preko Ukrajine dobila za četvrtinu manje ruskog plina nego u utorak, izvijestio je energetski regulator, skiciravši posljedice ukrajinske blokade važne tranzitne točke.

Ukrajina je u utorak najavila da će obustaviti ulaz ruskog plina preko tranzitne točke Sokhranivka, na trasi kojom u Europu stiže trećina ruskog plina.

Ruski plin i dalje ulazi u Ukrajinu preko tranzitne točke u Sudzhi, a u Europu stiže i preko Poljske, plinovodom Yamal, i preko Baltičkog mora, plinovodom Sjeverni tok 1. Izvršni direktor operatera ukrajinskog plinskog sustava GTSOU Sergij Makogon objavio je "višu silu" i ustvrdio da ruske snage preusmjeravaju plin u pobunjeni Luhansk, ne navodeći dokaze. GTSOU je predložio da se plin preusmjeri preko Sudzhe.

Ruski proizvođač plina Gazprom upozorio je da blokada Sokhranivke dovodi u pitanje sigurnost isporuka. Naglasio je da i dalje isporučuje plin u Europu, ali je obujam isporuka u srijedu pao za četvrtinu u odnosu na utorak, na 72 milijuna prostornih metara.

Njemačko ministarstvo gospodarstva objavilo je u srijedu da je opskrba plinom još uvijek sigurna. "Pomno pratimo situaciju, a prati je i krizni tim za plin i operateri plinovodne mreže. Opskrba u Njemačkoj još je uvijek sigurna”, stoji u priopćenju ministarstva gospodarstva.

Energetski regulator objavio je odvojeno da je u Njemačku preko Ukrajine u srijedu stiglo za četvrtinu manje ruskog plina nego u utorak. "Smanjenu isporuku (plina iz Rusije) trenutno nadoknađuju povećane isporuke u prvom redu iz Norveške i Nizozemske", objavila je agencija za mreže.

Veleprodajne cijene plina nisu značajnije porasle, dodali su.

Video: Putinov strateg dignuo prašinu: Rusija sada strahuje i od 'nuklearne Njemačke'

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

Avatar nekakav
nekakav
18:32 11.05.2022.

Fer izvještavanje bi bilo kad bi prenijeli vijest da ukrajina od rusa traži da joj se i dalje plaća naknada za transport plina. Od ukrajinaca očekivano. Sad jedna diverzija na plinovod u rusiji, i eto nas kako svi plešemo u kolu u koje nismo htjeli ući.

AT
atlantisind
17:27 11.05.2022.

Svabe ce uskoro poceti da smrde ,nema tople vode.

XA
xaron
18:36 11.05.2022.

…povečane isporuke iz Norveške i Nizozemske…Poljaci dovršavaju svoj plinovod priključen na postoječi No- UK, koji ide preko Danske, čime če biti 100% zatvoren kapacitet Norvrškog toka. Znači iz tog pravca mogu dobivati plin još 2 mjeseca. Nizozemska ima svojih problema sa snabdjevanjem plina, jer se Zeleni protive aktiviranju nalazišta u Gettingenu, te i ovaj pravac snabdjevanja nije siguran. Njemci sve to dobro znaju, ali su prinuđeni da djeluju na dan-za danom strategijom jer nemaju dugoročnog rješenja.