Posljedice nedavno predloženih odluka Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ugrožavaju zdravlje i živote tisuća pacijenata s dijabetesom u Hrvatskoj, upozorilo je Zagrebačko dijabetičko društvo. Posebno zabrinjava, kažu, prijedlog o ogromnim doplatama za sve inovativne GLP lijekove koji su iznimno važni za liječenje dijabetesa tipa 2, a time i prevenciju ozbiljnih komplikacija. Riječ je lijekovima Liksisenatid (Lyxumia), dulaglutide (Trulicity), semaglutid (Ozempic).
Od danas, prema ažuriranoj listi lijekova HZZO-a, dijabetičari će morati doplaćivati između 15 i 30 eura za lijekove, što su nepriuštive cijene bolesnicima s tip 2 dijabetesom koji su uglavnom starije osobe. Doplate su uvedene bez konzultacija sa dijabetološkom strukom, a pacijentima nije ostavljen više niti jedan lijek bez doplate što Zagrebačko dijabetološko društvo smatra opasnim presedanom, posebice jer ogromne doplate nisu nastale uobičajenim referenciranjem cijena lijekova, već proizvoljno i iznenada.
HZZO se ovim potezom, kažu, duboko ogriješio o vlastitu viziju zdravstvenog sustava objavljenu na svojim web stranicama, koja glasi: "Zdravstveni sustav u kojem je kvalitetna zdravstvena zaštita dostupna svima, prema načelima sveobuhvatnosti, dostupnosti i solidarnosti“ jer na kocku stavlja zdravlje i dobrobit pacijenata, prisiljavajući ih da biraju između zdravlja i financijskog opstanka, istaknula je Manja Prašek, predsjednica Zagrebačkog dijabetičkog društva.
Posebno su pogođeni i bolesnici sa sarkopenijom i kroničnim ranama, budući da poskupljuju namirnice za enteralnu prehranu i kronične rane. Ti će pacijenti sada morati tražiti recept svaka dva tjedna umjesto jednom mjesečno kao do sada. Riječ je o slabim, starijim i teško pokretnim bolesnicima kojima se tom izmjenom otežava dostupnost potrebnih namirnica i lijekova. Doplate koje se ovim izmjenama uvode za pacijente iznose od 25 do 55 eura.
Osim toga, sarkopeničari i bolesnici s kroničnim ranama sada će morati tražiti recept svaka dva tjedna umjesto jednom mjesečno kao do sada, a kako su to slabi, stariji i teško pokretni bolesnici, dodatno im se otežava dostupnost potrebnih namirnica i lijekova.
GLP-1 lijekovi dokazano pomažu u kontroli glikemije, smanjenju tjelesne mase i prevenciji komplikacija poput amputacija, zatajenja bubrega i kardiovaskularnih bolesti. Uvođenje ogromnih doplata predstavlja ozbiljan udar na pacijente i njihove obitelji te dodatno produbljuje zdravstvene nejednakosti. Ujedno je odluka i ekonomski kratkovidno, dodaje M. Prašek, jer dugoročni troškovi liječenja komplikacija daleko su veći od troškova osiguravanja ovih lijekova.
Iz HZZO-a kažu kako usklađivanje cijena lijekova na recept provode jednom godišnje a nositelji odobrenja odnosno njihovi ovlašteni predstavnici (farmaceutska trgovačka društva čiji se lijekovi ''referiraju'') imaju mogućnost očitovati se na predloženu cijenu lijeka.
"Nositelji odobrenja mogu ili prihvatiti predloženu cijenu, što znači da će lijek biti raspoređen na Osnovnu listu lijekova i pacijenti neće lijek doplaćivati ili ako ne prihvate predloženu cijenu, lijek se raspoređuje na Dopunsku listu lijekova i utvrđuje se iznos sudjelovanja za svaki pojedini lijek, a koji predstavlja razliku između iznosa originalne cijene lijeka (prema očitovanju nositelja odobrenja) i iznosa utvrđenog kao referentna cijena lijeka.
Za lijekove čiji nositelji odobrenja nisu prihvatili predloženu cijenu koju će za propisivanje lijeka na recept plaćati HZZO (nisu snizili cijenu originalnog pakiranja lijeka), utvrdila se doplata koja će biti u primjeni od 18. prosinca 2024. godine i lijekovi su razvrstani na Dopunsku listu lijekova.
Slijedom svega navedenoga, nova cijena lijeka odnosno iznos sudjelovanja ovisi o nositelju odobrenja/ovlaštenom predstavniku i njegovom prihvaćanju ili neprihvaćanju referentne cijene lijeka", odgovorili su na naš upit iz HZZO-a.
Samo ni slucajno nemojte zaboraviti i na iducim izborima glasati za HDZ!