Novo poglavlje

Njemačka se opet vraća u vrh svjetske geopolitike

Foto: Reuters/PIXSELL (Ilustracija)
Njemačka se opet vraća u vrh svjetske geopolitike
11.02.2014.
u 09:30
Berlin je najavio iskorak i želi voditi važnu riječ u rješavanju svjetskih kriza. No, Nijemci žele još nešto – mogućnost veta u UN-u
Pogledaj originalni članak

Još od završetka Drugog svjetskog rata Njemačka se suzdržano držala u svim svjetskim političkim krizama. Suzdržavala se i od svakog glasnijeg komentara, a kamoli od uporabe svoje vojne sile ili sudjelovanja u međunarodnim vojnim akcijama. Tom periodu sada je očito došao kraj, a Njemačka u skoro vrijeme planira zauzeti mjesto koje joj na geopolitičkoj karti svijeta doista i pripada. Najavio je to na münchenskoj konferenciji o sigurnosti i njemački predsjednik Joachim Gauck.

Sve glasniji stavovi

– Njemačka nema pravo gledati na drugu stranu kada se događaju humanitarne katastrofe, kada se u svijetu rađa nestabilnost. Jer malo koja zemlja ima toliko koristi od svojih veza s ostatkom svijeta – ustvrdio je Gauck.Ova promjena u njemačkoj vanjskoj politici nastupila je nakon formiranja nove koalicijske vlade u kojoj mjesto ministra vanjskih poslova drži Frank-Walter Steinmaier, koji ulogu Njemačke u svijetu vidi suprotno od toga kako ju je vidio njegov prethodnik Guido Westerwelle. Dok je Westerwelle odbijao svaku pomisao na sudjelovanje svoje zemlje u zajedničkim akcijama Zapada, današnji ministar smatra kako je Njemačka prevelika da bi se držala po strani.

Imamo velike koristi od svijeta, pa moramo preuzeti i odgovornost u izgradnji svjetske stabilnosti

Josip Juratović

– Steinmaier je trenutačno najpopularniji ministar u njemačkoj vladi i vrlo je jasno da se njegov stav kako Njemačka, jedna od ekonomski i politički najmoćnijih zemalja svijeta, treba biti jače prisutna na svjetskoj sceni, sviđa glasačima. Ovakav pristup, koji podržava i predsjednik Gauck, veliki je odmak u odnosu na prošlu vladu, koja u tom smislu nije protekle četiri godine radila gotovo ništa. Njemačka ima veliku korist od svojih veza s ostatkom svijeta i vrijeme je i da preuzme svoj dio odgovornosti u izgradnji svjetske stabilnosti i sprječavanju nastanka nestabilnosti – kaže zastupnik SPD-a u njemačkom Bundestagu Josip Juratović.

Stavovi Berlina sve su glasniji i jači. Njemačka traži uspostavu posebnih odnosa s Rusijom, u rješenju sirijske krize ne dijeli slijepo stavove svojih saveznika SAD-a i Velike Britanije. Dapače, u nekim je aspektima s ovim zemljama zaoštrila odnose, pogotovo nakon saznanja da su američke i britanske obavještajne službe godinama prisluškivale kancelarku Merkel i njezina prethodnika Schroedera. Dobre odnose, s druge strane, Berlin već tradicionalno njeguje s Kinom, a Peking mišljenje Berlina izjednačava s mišljenjem Europske unije. Za razliku od SAD-a, Velike Britanije ili Francuske, Njemačka svoj utjecaj u svijetu ne temelji na modelu mrkve i batine, ne oslanjajući se na vojnu silu.

Foto: Reuters/PIXSELL

– Zbog događaja iz povijesti, zbog Prvog, a posebno zbog Drugog svjetskog rata, njemačko društvo ima veliku averziju prema uporabi vojske izvan svojih granica. Cilj njemačke vanjske politike je stvaranje mira, djelovanje politikom, sprječavanje nestabilnosti. Njemačka je prevelika da bi bila pasivna, a upravo zbog pasivnosti svijeta, zbog odugovlačenja, dogodile su se tragedije u BiH i Ruandi – kaže Juratović.

Dva različita pristupa

I dok, prema posljednjem istraživanju, čak 63 posto Nijemaca ne želi veću ulogu njihove vojske u međunarodnim akcijama, situacija je nešto drukčija u Japanu koji se također posljednjih godinu dana vraća na veliku geopolitičku scenu. Japanski premijer i otvoreni nacionalist Shinzo Abe u posljednjih je godinu dana žestoko zategnuo odnose s Kinom i Korejom, pokušava promijeniti ustav kojim se Japanu brani angažman vojske izvan njezinih granica, posjećuje svetišta u kojima su pokopani japanski ratni zločinci...

Njemačka ima potpuno drukčiji pristup u odnosu na svog nekadašnjeg saveznika iz Drugog svjetskog rata. Temelj njemačkog utjecaja u svijetu ekonomska je moć i spremnost na dijalog te nalaženje rješenja kriza i prije nego one eskaliraju do točke kada nasilje postaje nezaustavljivo. Upravo zbog toga sve su snažniji zahtjevi Njemačke da dobije mjesto stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a. Svjetska stabilnost i ekonomija vrlo su usko vezane, a Njemačka je gospodarski izuzetno jaka zemlja čiji je stav bitan u svjetskim razmjerima. Njemačka je stup stabilnosti Europske unije i to je cijelom svijetu jasno.

>> Posla ima, ali ne u Hrvatskoj

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 17

Avatar solariUM
solariUM
10:20 11.02.2014.

Willkommen Deutschland Naši veliki saveznik&prijatelj i jedna od rijetkih uređena zemlja EU-a,ekonomski gigant...bilo je i za očekivati. Ne daj Bože krize u Njemačkoj...ovdi će se crkavati od gladi.

MR
MrkiMedo
07:36 12.02.2014.

U Njemackoj zivi nekoliko stotina tisuca nasih "gastarbajtera". Dokle god Njemackoj ide dobro, ide i njima. A "gastarbajteri" su (jos uvijek i unatoc svega) vrlo sentimentalni prema svojoj domovini i zapravo su najveci donosioci deviza u Hrvatsku i najveci investitori (kupujuci i gradeci nekretnine, pomazuci rodbini, provodeci godisnje odmore u Hrvatskoj itd). Nazalost, nasa Vlada se ne odnosi adekvatno niti prema Njemackoj, a jos manje prema "gastarbajterima".

Avatar neodgovorni
neodgovorni
10:01 11.02.2014.

ajde hvala bogu vise