Mirovna aktivistica u zatvoru

Nobel ženi koju je Iran osudio na bičevanje

Foto: CHRISTIAN HARTMANN/REUTERS
Jailed Iranian activist Narges Mohammadi wins 2023 Nobel Peace Prize
Foto: CHRISTIAN HARTMANN/REUTERS
Jailed Iranian activist Narges Mohammadi wins 2023 Nobel Peace Prize
Foto: CHRISTIAN HARTMANN/REUTERS
Jailed Iranian activist Narges Mohammadi wins 2023 Nobel Peace Prize
Foto: CHRISTIAN HARTMANN/REUTERS
Jailed Iranian activist Narges Mohammadi wins 2023 Nobel Peace Prize
Foto: MOHAMMADI FAMILY ARCHIVE PHOTOS/
FILE PHOTO: Iranian human rights activist and the vice president of the DHRC Narges Mohammadi poses
06.10.2023.
u 22:33
Nobelova nagrada za mir još jednom nosi i političku konotaciju, ovog puta usmjerenu protiv iranskog režima
Pogledaj originalni članak

Ovogodišnja dobitnica Nobelove nagrade za mir zatočena je iranska aktivistica za ljudska prava Narges Mohammadi. Predsjedavajuća norveškog Nobelova odbora Berit Reiss-Andersen započela je jučer svoj govor riječima na farsiju – “Žena, život, sloboda”, što je jedan od slogana prosvjeda protiv iranske vlade koje je vodila upravo Mohammadi. Prosvjedi su bili usmjereni protiv smrtne kazne i za prava žena.

– Norveški Nobelov odbor odlučio je dodijeliti Nobelovu nagradu za mir 2023. Narges Mohammadi za njezinu borbu protiv ugnjetavanja žena u Iranu i za promicanje ljudskih prava i slobode za sve – rekla je Reiss-Andersen. Mohammadi trenutačno služi kaznu od 10 godina i devet mjeseci u zloglasnom teheranskom zatvoru Evin, a osuđena je i na bičevanje sa 154 udarca. Mohammadi je i zamjenica čelnice nevladine organizacije Defenders of Human Rights Center koju je osnovala Shirin Ebadi, dobitnica Nobelove nagrade za mir 2003. godine. Zanimljivo je istaknuti i kako je Mohammadi druga žena u tri godine koja je dobila Nobelovu nagradu za mir, 2021. laureat je bila Maria Ressa s Filipina zajedno s ruskim novinarom Dmitrijem Muratovom. No ukupno je tek 19. u 122 godine dodjeljivanja.

Demonstracije koje je vodila bile su potaknute smrću 22-godišnje Mahse Jhine Amini koja je bila u pritvoru iranske moralne policije, a sama Moharmmadi uhićena je jer nije pravilno nosila maramu. Nastavila je s aktivizmom i u zatvoru pa je dobila dodatnih godinu dana zatvora zato što je uspjela dati intervju nekim medijima opisujući seksualne napade u zatvoru. Isto je opisivala i u knjizi “Bijelo mučenje: Razgovori sa zatvorenim Irankama”. O zatvorenicima iz samica govorila je i u dokumentarcu, a slično je kažnjavanje prošla i sama. I za to je služila zatvorsku kaznu.

POVEZANI ČLANCI:

Novinari CNN-a uspjeli su od laureatkinje dobiti i neke pisane odgovore u kojima se i dalje protivi postupanjima Islamske Republike Iran od njezina postanka te ih naziva licemjernim jer je jedna od metoda seksualno nasilje protiv žena u zatvorima.

“Zamislite Iranke koje su 44 godine po ljetnim vrućinama bile prisiljene nositi pokrivalo za glavu, duge kapute i tamne hlače. Sada te iste žene doživljavaju seksualno zlostavljanje i uznemiravanje”, napisala je.

Kršenje ljudskih prava

Sasvim je jasno da Nobelova nagrada za mir još jednom nosi i političku konotaciju, ovog puta usmjerenu protiv iranskog režima. Iznimka je Svjetski program za hranu 2020. ili Međunarodna kampanja za zabranu atomskog oružja 2017., ali s druge strane i etiopski premijer Abiy Ahmed 2019. godine. Posljednje tri godine nagrađeni su bjeloruski, ruski i filipinski aktivisti novinari, dakle iz zemalja ili područja gdje je očito smanjivanje ili kršenje ljudskih prava i građanskih sloboda.

VIDEO Dodjela Nobelove nagrade za književnost

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 4

CM
Crni_moj
14:44 07.10.2023.

Otkako je Obama dobio tu nagradu za mir ne treba je ni shvatati ozbiljno. Koliko je taj tip samo ratova započeo...

FU
Fusnota
05:18 07.10.2023.

Kad im smetaju Iranski kao i vjerski običaji Čemu zadirati u unutrašnja Iranska pitanja

DU
Deleted user
23:22 06.10.2023.

a ne biden? pa on je tolike novce dao za mir