VAŽNO ZNATI

Nova pravila za inozemne mirovine od početka ove godine, evo o čemu je riječ

Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Sabor danas raspravlja o povećanju mirovina za oko 96 tisuća umirovljenika
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Zagreb: Vlada isplaćuje božićnice za 830 tisuća umirovljenika
15.01.2024.
u 08:35
Hrvatska ima potpisane ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja za sedamdesetak država, a u većini slučajeva ima pravo oporezivanja mirovina ako su umirovljenici njezini rezidenti
Pogledaj originalni članak

Umirovljenici koji ostvaruju mirovinu iz inozemstva obvezni su podnijeti prijavu za upis u registar poreznih obveznika na obrascu RPO. Ova prijava se podnosi ispostavi Porezne uprave nadležnoj prema njihovom prebivalištu ili uobičajenom boravištu u roku od osam dana od dana početka ostvarivanja primitaka. Uz obrazac RPO obvezni su priložiti vjerodostojne isprave o ostvarenom dohotku, odnosno primitku (rješenje ili potvrda o mirovini, bankovni izvod za račun na koji je izvršena uplata mirovine i drugo), piše tportal. 

Osim toga, umirovljenik mora izvaditi svoju poreznu karticu u nadležnoj ispostavi Porezne uprave ili putem portala e-Porezna da bi mogao pri obračunu predujma poreza u tijeku godine koristiti osobni odbitak ili neoporezivi dio dohotka.

Najviše inozemnih mirovina u Hrvatsku stiže iz Njemačke, Austrije, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore. Mirovine svih građana s prebivalištem (boravištem) u Hrvatskoj ostvarene u inozemstvu smatraju se primicima od nesamostalnog rada i oporezuju se na isti način kao i mirovine ostvarene u Hrvatskoj, osim ako je ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja uređeno drukčije.

VEZANI ČLANCI: 

Hrvatska ima potpisane ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja za sedamdesetak država, a u većini slučajeva ima pravo oporezivanja mirovina ako su umirovljenici njezini rezidenti. Neoporezive su mirovine one koje su Hrvati stekli u 11 zemalja – u Njemačkoj, Belgiji, Kanadi, Luksemburgu, Kini, Makedoniji, Mauricijusu, Omanu, Poljskoj, Maroku i San Marinu. U četiri zemlje (Danska, Finska, Južnoafrička Republika i Nizozemska) obje države imaju pravo oporezivanja, ovisno o metodi koja se primjenjuje.

Inozemne mirovine oporezuju se po istom principu kao i domaće mirovine, što znači da se i za njih od 1. siječnja 2024. primjenjuje osobni odbitak od 560 eura i porezne stope koje propisuju gradovi i općine. Obračunati predujam poreza na dohodak od mirovine umirovljenicima se umanjuje za 50 posto.

Umirovljenik je dužan Poreznoj upravi do 31. siječnja prijaviti promjenu visine mirovine za prethodnu godinu ako je promijenjeni iznos veći ili manji za 20 posto u odnosu na iznos na temelju kojeg je izdano prethodno rješenje Porezne uprave.

VIDEO Što nam donosi 2024. po pitanju plaća i mirovina? Umirovljenici se mogu veseliti 1. siječnja

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 19

Avatar fidelio
fidelio
09:02 15.01.2024.

I sad država još jednom kao maćeha - prvo te istjerala iz rodne kuće pa si u nuždi otišao trbuhom za kruhom, a onda kad dođeš potrošiti novac doma počne uzimati porez. Fenomenalno.

PO
Poganec
09:12 15.01.2024.

Tko ce se jos vratiti?Sto ce jos izmisliti to je njihov hir.Ljudi ne se nece odjaviti u drugim zemljama….

DU
Deleted user
09:51 15.01.2024.

Ovi ljudima opljačkaju pola mirovine...strava 😱. A što radi desničarska oporba kad ovo dozvoljava?...lupetaju floskule o domoljublju, zastavama i vijencima.