Od sljedeće godine mijenjat će se kriteriji za upis u određenu srednju školu. Nova pravila izrađuje skupina stručnjaka u kojoj su i ravnatelji pojedinih srednjih škola pod pokroviteljstvom mjerodavnog Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.
Promjene u ožujku
Iako konačna verzija planiranih promjena još ne postoji, a kako doznajemo, trebala bi biti gotova najkasnije u ožujku, razmišlja se o drukčijem bodovanju uspjeha u osnovnoj školi te posebnom vrednovanju predmeta koji su važni za školu koju učenik želi upisati. Umjesto vrednovanja uspjeha u sedmom i osmom razredu, kako se to radilo do ove godine, razmišlja se i o bodovanju uspjeha u petom i šestom razredu. To znači da bi učenicima za upis u srednju školu važan bio opći uspjeh u sva četiri razreda predmetne nastave, ali i svaka ocjena iz predmeta koje boduje određena škola. Postoji i ideja da se u pojedinim velikim gradovima, primjerice Zagrebu ili Varaždinu, organizira ogledni projekt on line upisa u srednje škole, nešto slično onome kako su se ljetos maturanti upisivali na fakultete.
Ravnatelji protiv
Većina ravnatelja s kojima smo razgovarali spomenutim idejama nije oduševljena. – Opet se bave nevažnim stvarima. Ne bave se bitnim, tj. izmjenama nastavnih planova i programa i rasterećenjem učenika. Dodatno vrednovanje petog i šestog razreda ili posebno bodovanje nekih predmeta doista nema smisla. To neće ništa bitno promijeniti, netko će imati bod manje ili više, a to je tako svejedno. Imam dojam da o školstvu razgovaraju ljudi koji nikada nisu radili u školstvu – komentira ravnateljica zagrebačke Sedme gimnazije i bivša ministrica prosvjete Ljilja Vokić.
Sve upisati gdje žele
No slično govore i ostale njezine kolege. – Pitanje je postoji li uopće problem upisa u gimnazije i jesu li potrebni dodatni kriteriji. Svi učenici koji žele upišu se u gimnaziju, možda samo ne u onu koja je bila njihov prvi izbor – komentira Drago Bagić, ravnatelj zagrebačke Druge gimnazije. I ostali naši sugovornici slično razmišljaju, a prof. Vokić predlaže: – Upišimo sve ondje gdje žele, a nakon prvog razreda napravimo selekciju. Tad će se jasno vidjeti tko je dorastao određenoj školi, a tko treba potražiti drugu.
Novi pritisak: Za upis u srednju školu ocjene od petog razreda
VIDEO Novi sirijski vođa osramotio njemačku ministricu. Nijemci bijesni: 'S njim se rukovao, a s njom nije htio'
Njemački medij dodaje i da unutar muslimanske zajednice ne postoji jedinstvena regulacija koja bi se izričito odnosila na rukovanje između žena i muškaraca. Sam Kuran ne sadrži specifičan propis koji bi jasno uređivao ovu vrstu kontakta
FOTO Hrvatski svećenik napravio cjenik za vjernike. Podijelio ih po 'razredima': 'Oni s izvrsnim primanjima neka daju 100 eura'
Minimalni doprinos iznosi 30 eura godišnje, dok su iznosi za kućanstva s "dobrim" ili "izvrsnim primanjima" daleko veći
Javljanje Edija Škovrlja sa snježne A1 postalo viralno, a razlog je ovaj vozač u pozadini
Legendarni reporter otkrio je kakvo je stanje na odmorištu Zir, a u pozadini jedan vozač kamiona nije primijetio javljanje uživo.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
\"Lj. Vokić: Upišimo sve gdje žele, a poslije prvog razreda napravimo selekciju. Tad će se vidjeti tko je dorastao školi.\" Dobar prijedlog od Vokicke - isto napraviti i za fakultete. Pustiti sve koji zele da se upisu, a tijekom prve godine ispitima srezati broj na normalu kad se vidi tko je za taj faks a tko nije.