Pravila Međunarodne pomorske organizacije

Novi propisi o brodskom gorivu smanjili onečišćenje, ali bi mogli doprinijeti zagrijavanju oceana

Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
Foto: Pixabay
31.05.2024.
u 11:35
Sumporni dioksid, međutim, osim što je glavni zagađivač, također ublažava globalno zatopljenje stvaranjem aerosola koji zgušnjava i posvjetljuje oblake, odbijajući sunčeve zrake svemir.
Pogledaj originalni članak

Propisi o brodskom gorivu uvedeni 2020. pridonijeli su znatnom smanjenju onečišćenja sumpornim dioksidom (SO2), ali su također mogli učiniti ocean toplijim smanjenjem oblačnosti, prema studiji objavljenoj u četvrtak. Pravila Međunarodne pomorske organizacije (IMO) za borbu protiv onečišćenja mora prisilila su brodare da smanje sadržaj sumpora u gorivu s 3,5 posto na 0,5 posto, zahvaljujući čemu se smanjila emisija SO2 za 80 posto, prema istraživačkom timu predvođenom Tianle Yuan sa Sveučilišta Maryland. 

Sumporni dioksid, međutim, osim što je glavni zagađivač, također ublažava globalno zatopljenje stvaranjem aerosola koji zgušnjava i posvjetljuje oblake, odbijajući sunčeve zrake svemir.  IMO standardi za gorivo mogli su biti odgovorni za 80 posto ukupnog neto unosa topline na planetu od 2020., s utjecajem koji je posebno izražen u prometnim plovnim putovima, procjenjuju istraživači u radu koji je objavio časopis Communications Earth & Environment.

Klimatolozi su identificirali smanjenje SO2 kao potencijalnog doprinositelja rekordnim temperaturama oceana prošle godine. Neki također sugeriraju da je smanjenje zagađenja zraka širom svijeta moglo ubrzati globalno zatopljenje. "Ovaj učinak hlađenja (SO2) dobro je poznat - a dokumentirane epizode dogodile su se kao posljedica nekoliko velikih vulkanskih erupcija koje su emitirale SO2 tijekom proteklih 2000 godina", rekao je Stuart Haszeldine, direktor Edinburškog instituta za klimatske promjene na Sveučilištu u Edinburghu.

POVEZANI ČLANCI:

Haszeldine, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da je trend, premda je teško točno predvidjeti utjecaj na globalne temperature, "vrlo jasan, krajnje zabrinjavajući i vrlo značajan". Drugi znanstvenici kažu da bi istraživanje moglo preuveličati utjecaj IMO-ove politike goriva. "Istraživanje zašto su nedavne temperature bile tako visoke je u tijeku, a smanjeni sadržaj sumpora u brodskom gorivu samo je jedan od čimbenika", rekao je Joel Hirschi iz britanskog Nacionalnog oceanografskog centra.

Autori su rekli da je njihovo istraživanje pokazalo da bi "posvjetljivanje morskih oblaka" moglo postati potencijalno geoinženjersko rješenje za globalno zatopljenje. Znanstvenici su tražili načine kako reflektirati toplinu natrag u svemir, ali prijedlozi za ubacivanje SO2 u atmosferu bili su kontroverzni. Provedeni su i drugi eksperimenti za prskanje morske vode u zrak do gustih oblaka.

Više zelenih tema pronađite na Rezolucija Zemlja!

pasica rezolucija

FOTOGALERIJA Znate li koja je najduža rijeka u Hrvatskoj?

Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Zagreb: Pogled iz zraka tijekom noći na Hendrixov, Savski i Jadranski most
Foto: Davor Javorovic/PIXSELL
Sunčano popodne u Osijeku
Foto: Nikola Cutuk/PIXSELL
Sisak: Nizak vodostaj rijeke Kupe
Foto: Dubravka Petric/PIXSELL
Daljsko kupalište Jama omiljena je ljetna destinacija građana
Foto: Goran Ferbezar/PIXSELL
Vinkovci: Rijeka Bosut okružena prirodnim ljepotama
Foto: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Karlovac: Nakon osam mjeseci pontonski most vra?en na mjesto
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Jerovec: Gradona?elnik Milorad Batini? obišao radove na regulaciji rijeke Bednje
Foto: Marko Jurinec/PIXSELL
Brezni?ki Hum: Rijeka Lonja izlila se iz korita i poplavila jednu tvrtku i nekoliko ku?a
Foto: Damir Spehar/PIXSELL
Bjelovar: Rijeka ?esma okovana santama leda
Foto: Jurica Galoic/PIXSELL
Rijeka Una - granica Hrvatske kostajnice i BiH

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.