Novi skandali potresaju Vatikan i talijansku Katoličku crkvu. Talijanska financijska straža zaplijenila je 500 tisuća eura bivšem opatu benediktinske opatije na Monte Cassinu Pietru Vittorelliju pod sumnjom da je s bratom Massimom krao novac namijenjen karitativnim djelima. A u Vatikanu su pod istragom i novinari, Gianluigi Nuzzi, autor knjige „Križni put“ (Via crucis), i Emiliano Fittipaldi, autor knjige „Škrtost“ (Avarizia), zbog sumnje da su sudjelovali u krađi i širenju povjerljivih vatikanskih dokumenata.
Bivši opat Vittorelli, koji je do prije dvije godine imao neograničen pristup računima opatije u Monte Cassinu, neopravdano je prisvojio 500.000 eura pa je rimska sutkinja za preliminarnu istragu Vilma Passamonti, na zahtjev tužitelja Francesca Marinara, odredila zapljenu toga iznosa. Novac je prolazio kroz više računa da bi na koncu dospio bivšem opatu Vittorelliju.
Drugi skandal vezan za curenje povjerljivih informacija iz Vatikana, nazvan i VatiLeaks 2, poprima sve šire razmjere nakon uhićenja španjolskog mons. Lucija Angela Valleje Balda (54), bivšeg tajnika Prefekture za ekonomska pitanja, te talijanske lobistice Francesce Immacolate Chaouqui (33), koja je u kućnom pritvoru jer je počela surađivati s istragom. Sada su pod istragom i novinari pod sumnjom da su nelegalno došli do nekih povjerljivih dokumenata.
Šef ureda za tisak Svete Stolice otac Federico Lombardi potvrđuje da su Nuzzi i Fittipaldi pod istragom vatikanskih istražnih vlasti. Fittipaldi je putem Twittera dao do znanja kako je miran i kako nema nikakvih međunarodnih sudskih zahtjeva, a što znači da je pod istragom samo u Vatikanu. Vatikanska istraga, očito, nije još zatražila od Italije sudsku suradnju u istrazi oko dvojice talijanskih novinara.
– Nemam se čega plašiti. Nijedna rečenica iz moje knjige nije opovrgnuta. Kada se obavlja zanat istraživačkog novinarstva i kritiziraju se i otkrivaju neki aspekti moći koji se žele zadržati skrivenima, onda se mora računati i na situacije kakva je ova – prokomentirao je Fittipaldi.
Papa Franjo je tijekom nedjeljnog angelusa kazao kako je „krađa dokumenata kazneno djelo“, a Fittipaldi kaže kako nije mislio da se to odnosi i na njega.
– Vatikanska žandarmerija, koja je ujedno i sudska policija, naznačila je vatikanskom tužiteljstvu aktivnost dvojice novinara, Nuzzija i Fittipaldija, kao mogućih sudionika u kaznenom djelu širenja vijesti i povjerljivih dokumenata – priopćio je Lombardi.
Vatikanskim zakonom od 13. srpnja 2013. uvedeno je i kazneno djelo krađe i širenja povjerljivih dokumenata za koje se može dobiti od četiri do osam godina zatvora, pa su na temelju njega sada pod istragom i dvojica novinara. Zakon je donesen nakon skandala VatiLeaks 1, odnosno curenja informacija iz dokumenata koji su bili na stolu pape Benedikta XVI. i za što je osuđen, pa pomilovan, papin osobni sobar Paolo Gabriele. Istraga u Vatikanu ne pokazuje slabost, već naprotiv snažnu volju raščišćavanja stanja. Tajnik Talijanske biskupske konferencije (CEI), Nunzio Galantino, kaže kako „nije viktimizam kazati kako vjerodostojna Crkva nekoga plaši i prema tome je se želi diskreditirati“. Galantino kaže kako se s lažnim informacijama želi naštetiti Crkvi.
– Nije istina da Crkva troši novac za nešto drugo umjesto za siromašne. Posebno kada je riječ o novcu dobivenom s osam promila izdvajanja iz poreza. Bilancu svake župe može se vidjeti na sajtu CEI-a – kaže Galantino. No, bivši opat je prisvojio novac koji je stigao upravo na temelju izdvajanja osam promila od poreza poreznih obveznika.
>> Vatikanski birokrati spiskali čak i milodare iz 'Petrova novčića'
>> U Vatileaksu 2 Vatikan otvorio istragu protiv novinara zbog curenja dokumenata
Istražna vlast u Italiji treba bi pod istragu staviti Vatikan radi otkrivanja aspekta moći i ogromnog bogatstva koje Vatikan želi zadržati skrivenima od nevjernika i vjernika.