Slovenska vlada opozvala s dužnosti veleposlanika u Hrvatskoj

Novi veleposlanik Janši blizak Gašper Dovžan

Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Premijer Andrej Plenković primio slovenskog kolegu Janeza Janšu
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Plenković i Janša dogovorili suradnju oko LNG-a i gradnje drugog bloka Krškog
Foto: Slavko Midzor/PIXSELL
Zagreb: Plenković i Janša dogovorili suradnju oko LNG-a i gradnje drugog bloka Krškog
02.04.2022.
u 11:26
Dovžan je početkom tjedna pratio premijera Janšu na susretu s Plenkovićem
Pogledaj originalni članak

Slovenska vlada opozvala je s dužnosti veleposlanika u Hrvatskoj Vojislava Šuca, a njega bi u Zagrebu trebao zamijeniti sadašnji državni tajnik u Ministarstvu vanjskih poslova Gašper Dovžan, inače blizak premijeru Janezu Janši.

Šuc će u Hrvatskoj ostati do 31. svibnja, a razlog njegova opoziva je, kako kažu, istek mandata. Šuc je u Zagreb stigao u ljeto 2019., prije manje od tri godine.

Janši bio savjetnik

Gašper Dovžan nekoliko je puta zadnjih mjeseci boravio u Zagrebu, a početkom tjedna pratio je i slovenskog premijera Janeza Janšu na susretu s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem. Dovžan je rođen 1976. godine, diplomirao je 2000. na ljubljanskom Pravnom fakultetu, a dvije godine kasnije stekao titulu magistra europskih studija u Berlinu. Praksu je obavljao na Višem sudu u Ljubljani, a kasnije radio u tvrtki Petrol.

Predavao je ustavno pravo na Europskom pravnom fakultetu u Novoj Gorici te na Fakultetu za državne i europske studije. U Ministarstvu vanjskih poslova zaposlio se 2000., a za vrijeme prve Janšine vlade radio je u njegovu uredu kao savjetnik za međunarodne odnose. U Berlinu je od 2014. do 2017. bio zamjenik veleposlanika, a potom se vraća u Ljubljanu u Upravu za EU, da bi naposljetku postao državni tajnik.

Dobri poznavatelji kažu kako je Dovžan kao veleposlanik u Zagrebu definitivno izbor premijera Janeza Janše, kojemu je bliži nego ministru vanjskih poslova Anžeu Logaru.

Iako je službeno objašnjenje za povlačenje Šuca iz Zagreba istek mandata, ipak upada u oči kako je u Hrvatskoj manje od tri godine. Istovremeno, slovenska je vlada opozvala i svog veleposlanika u Belgiji, Radu Genorija, koji je u toj državi od 2017. godine. Također, u paketu novih slovenskih veleposlanika, koji su predloženi za druge države, nema nikoga iz Šucove rotacije, već su svi mandat počeli ranije.

Imenovanje novog veleposlanika u Hrvatskoj dolazi uoči slovenskih izbora sljedeći mjesec, pa neki smatraju kako Janša ovim želi imati svog čovjeka u Zagrebu. Janša s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem od početka svog mandata gradi poseban odnos, u vrlo nestabilnoj i osjetljivoj slovenskoj unutarpolitičkoj situaciji.

Dok su Janšini prethodnici povremeno baratali hrvatskim ulaskom u Schengen kao još jednim adutom za rješavanje bilateralnih problema, Janša je otvoreno rekao da podržava Hrvatsku. Također, Slovenija je povukla blokadu za hrvatsko članstvo u OECD-u. No Janša, pogotovo kako se približavaju izbori, teško da će sada povući bilo kakav odlučniji potez koji se tiče Hrvatske. Već je samo spominjanje rješenja zajedničkog ribolova hrvatskih i slovenskih ribara u malom području Piranskog zaljeva, a o čemu je Večernji pisao, izazvalo u susjednoj državi prosvjede.

Iako su obje države, u razgovorima o tom pilot-projektu, jasno krenule sa stavom da bi bila riječ o privremenom režimu koji ni na koji način ne prejudicira pitanje granice, koje je za sad ostavljeno po strani, i jedini mu je cilj da se omogući normalan rad ribara te da prestane njihovo maltretiranje i kažnjavanje. Kazne se, ponovimo i to, ionako ne naplaćuju jer su obje države preuzele na sebe rješavanje tog pitanja te preko skupih odvjetničkih ureda pokreću postupke na sudovima za njihovo odbacivanje.

No na slovenskom Primorju nisu dobro reagirali na tu vijest. Štoviše, vođa piranskih ribara Zlatko Novogradec je kazao kako razmišlja i o prosvjednoj noti jer su ogorčeni da se pregovori s hrvatskom stranom vode mimo njih. S hrvatske strane, ribari su na osobno bili informirani o mogućem projektu od strane više ministarstava i ministara.

Kritiziran u parlamentu

Janša je kritiziran i u parlamentu da ugrožava arbitražnu odluku jer s Hrvatskom bilateralno dogovara neka rješenja, kako je rekao zastupnik SD-a Matjaž Nemec, iako je iz slovenskog MVP-a stiglo objašnjenje da Slovenija stoji kod arbitražne odluke, koju Hrvatska - zbog kontaminacije - ne priznaje. Granica Hrvatske i Slovenije uvijek je bila neuralgična točka na kojoj su se dobivali i gubili bodovi prije izbora, posebice u Sloveniji, pa ni ovoga puta u susjednoj državi situacija nije ništa drugačija.

>> VIDEO Tragedija u Srbiji: Osam osoba poginulo u rudniku, zarobljeno ih je još dvadesetak

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

BB
Bruno_Bear1
16:14 02.04.2022.

Plenković i Janša najveći i najnormalniji političari u ovom okruženju i zajedno doprinose stabilnosti EU-a.

ST
Stav
12:57 02.04.2022.

Sta bi pa nasa vlada promjenila odnos prema Sloveniji ono kad su huskali narod protiv Slovenaca zbog granice Savudrije.Neki kazu da su zapravo mediji najveci zlocinci danasnjice.