dobre vijesti

Novo istraživanje: Booster doza značajno smanjuje rizik od prijenosa omikrona u istom kućanstvu

Foto: FAYAZ AZIZ
COVID-19 vaccination drive in Karachi
Foto: Sarah Meyssonnier/REUTERS
FILE PHOTO: COVID-19 vaccinations for vulnerable children aged 5-11, in Les Pavillons-sous-Bois
30.12.2021.
u 09:59
Znanstvenici su analizirali podatke o prijenosu koronavirusa među članovima gotovo 12.000 danskih kućanstava u kojima je netko bio zaražen. Od toga je u 2225 kućanstava evidentirana infekcija omikronom.
Pogledaj originalni članak

Ako se jedan član kućanstva zarazi varijantom omikron koronavirusa rizik zaraze za druge članove toga kućanstva mnogo je manji ako su cijepljeni tzv. booster dozom, pokazalo je novo istraživanje. Dansko istraživanje potvrdilo je da je omikron mnogo zarazniji od ranije inačice delte i izgledi da se dvaput cijepljeni pojedinci zaraze koronavirusom ako se zarazi jedan član kućanstva gotovo su tri do četiri puta veći u slučaju omikrona nego kada je posrijedi delta soj.

Znanstvenici su analizirali podatke o prijenosu koronavirusa među članovima gotovo 12.000 danskih kućanstava u kojima je netko bio zaražen. Od toga je u 2225 kućanstava evidentirana infekcija omikronom.

Ustanovili su da je u tjednu nakon pojave prve zaraze u kućanstvu ukupno 6397 ostalih članova kućanstava bilo zaraženo. Uzevši u obzir i ostale čimbenike rizika, znanstvenici su ustanovili da je stopa širenja virusa na potpuno cijepljene osobe bila 2,6 puta veća u kućanstvima u kojima je prevladavao soj omikrona u odnosu na ona u kojima je dominirala delta.

Rezultati su to analize koju su znanstvenici objavili na internetskoj stranici medRxiv, koja još nije prošla stručnu recenziju.

Otkrili su i da je vjerojatnost da se u kućanstvima u kojima je vladala zaraza omikronom osobe cijepljene boosterom zaraze ovim sojem gotovo 3,7 puta veća nego u domaćinstvima u kojima je netko bio zaražen delta varijantom, što ide u prilog činjenici da je omikron puno zarazniji od delta soja.

No kada su proučavali stanje isključivo u kućanstvima u kojima je vladao omikron, ustanovili su da je vjerojatnost zaraze osoba cijepljenih dopunskom ili booster dozom bila 56 posto manja u usporedbi s cijepljenima koji nisu primili dopunsku dozu.

Ustanovili su još nešto: Kada su omikron u kućanstvo donijele osobe cijepljene boosterom postojala je manja vjerojatnost da će taj virus prenijeti ostalim ukućanima, za razliku od necijepljenih osoba ili cijepljenih dvjema dozama, ali ne i boosterom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

TA
Tarantula
10:07 30.12.2021.

Još novije istraživanje, 4 doza štiti bolje od booster doze te vas štiti od nadolazeće ptičije gripe!

V0
Vlaskoulicanec3.0
10:08 30.12.2021.

Koji spinovi da se pokuša nešto dokazati... Ništa što već u zadnjih 2 godine nismo vidjeli...

BR
Brkovi
19:52 30.12.2021.

Njemačka televizija objavila je istraživanje časopisa Bild koje kaže kako polovica onih koji se vode pod hospitalizirane zbog covida, uopće nije hospitalizirana zbog covida već zbog drugih bolesti ili ozljeda, no, zbog pozitivnog testa vodi ih se pod kovid hospitalizirane čime se u potpunosti iskrivljuje statistika. Nažalost potpuno isto se događa kada je riječ i o covid umrlima, naime, umrli od raka ili neke druge teške kronične bolesti ubraja se pod umrle od covida samo zato što su bili testirani kao pozitivni. U nekim državama se ide toliko daleko da se posmrtnim testiranjem poginule u prometnim nesrećama ubraja među umrle od covida.