4. gardijska brigada

Obilježena 24. godišnjica pogibije generala Andrije Matijaša Pauka

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Prisega pripadnika 3. mehanizirane bojne "Pauci", Gardijske mehanizirane brigade
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Ilustracija, crvene beretke
Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL
Ilustracija, crvene beretke
09.10.2019.
u 19:24
Načelnik HV-a i negdašnji zapovjednik 4. gardijske brigade general Mirko Šundov je rekao da Andrija Matijaš Pauk na neki način predstavlja sve njihove prijatelje iz te brigade.
Pogledaj originalni članak

U Marini kod Trogira u srijedu je obilježena 24. godišnjica pogibije general bojnika Andrije Matijaša Pauka, nakon čega su na mjesnome groblju u Pozorcu na njegov grob položeni vijenci. Na obilježavanju godišnjice pogibije bio je izaslanik hrvatske predsjednice i potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević sa suradnicima. Nakon mise zadušnice u crkvi sv. Jakova u Marini članovi obitelji i izaslanstva položili su vijence na grob Andrije Matijaša Pauka.

Ministar Damir Krstičević je rekao kako danas iskazujemo zahvalnost junaku jer je general Andrija Matijaš Pauk junak Domovinskog rata, simbol hrabrosti i uzor svim hrvatskim vojnicima. Također je rekao kako će uvijek dolaziti u Marinu i Pozorac te da mu je drago što su danas tu bile crvene beretke, legendarni Pauci koje je stvarao Andrija Matijaš Pauk, a mi danas stvaramo Hrvatsku vojsku na temeljima Domovinskog rata.

"Mi stvaramo Hrvatsku vojsku na junacima kao što je bio Andrija Matijaš Pauk, i to je bila naša zadaća. Drago mi je da ga Hrvatska vojska nije zaboravila. Danas su tu naši Pauci po kojima brigada nosi naziv, a s druge strane tu su naši kadeti. I cijela časnička škola nosi naziv tako da evoluiramo u uspomeni na njega i to ćemo činiti zauvijek. Crvene beretke su uvijek donosile pobjede i slobodu, a danas su u funkciji mira i sigurnosti", rekao je ministar Krstičević. 

Načelnik HV-a i negdašnji zapovjednik 4. gardijske brigade general Mirko Šundov je rekao da Andrija Matijaš Pauk na neki način predstavlja sve njihove prijatelje iz te brigade. Prisjetio se kako im se Andrija Matijaš Pauk pridružio kad im je bilo najpotrebnije jer u početku rata nisu imali mnogo ljudi koji su bili vješti i imali znanja pa su im njegovo znanje i vještine jako dobro došle.

"Zato je odmah i dobio dužnost zapovjednika jedne satnije koja je pokazala izvrsno umijeće pod njegovim vodstvom, a kako je bio specijalist za tenkove i oklopnu borbu, čim smo dobili prva tri tenka, zahvaljujući generalu Krstičeviću, odmah smo ustrojili jednu tenkovsku satniju, a zatim i oklopnu bojnu. Upravo je ta oklopna bojna bila prava udarna snaga 4. gardijske brigade po kojoj je ministar Šušak i dao naziv po kojoj su sve gardijske brigade dobre, ali je jedna udarna, i to 4. gardijska brigada", rekao je general Šundov.

Andrija Matijaš Pauk rodio se 1947. u Marini kod Trogira. Bio je pripadnik 4. gardijske brigade. Borio se među ostalim za Dubrovnik, u šibenskome i zadarskom zaleđu, u operaciji Maslenici, Zimi 94., Skoku 1, Skoku 2, Ljetu 95. Za vrijeme Oluje sa svojim je tenkistima ušao u Knin kao zamjenik zapovjednika te poznate splitske brigade. Ranjen je više puta, a poginuo je 1995. godine, na kraju rata u akciji "Južni potez" u Mrkonjić-Gradu u BiH.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.