Ministarstvo zdravstva raspisalo natječaj za projektiranje i izgradnju Nacionalne dječje bolnice u Zagrebu (Faza 1). Vrijednost ove javne nabave procijenjena je na 190 milijuna eura (237,5 s PDV-om), a zainteresirani ponuđači se mogu javiti do 29. siječnja. Faza 1, odnosno objekt same dječje bolnice, trebao bi biti gotov 2029. godine, a dvije godine nakon toga trebao bi biti gotov i drugi objekt nazvan Majka i dijete. Riječ je o najsuvremenijem konceptu dječje medicine u svijetu o kojem je Večernji list već pisao. Obuhvaćat će kompletnu skrb počevši od praćenja trudnoće i porođaja. Nacionalna dječja bolnica u Blatu zauzet će ukupno 53.000 četvornih metara, a za nju će se iskoristiti tek manji dio postojećeg zdanja nikad završene Sveučilišne bolnice, nešto više od 5500 kvadrata. Gradit će se jugoistočno od postojećeg betonskog kostura nesuđene bolnice.
Bolnica će kao centar izvrsnosti grupirati kapacitete iz postojećih bolnica i odjela pedijatrije, dječje kirurgije, anestezije, radiologije i laboratorija Klinike za dječje bolesti u Klaićevoj, pedijatrijskog odjela KBC-a Sestre milosrdnice, psihijatrije za djecu i adolescente Specijalne bolnice Kukuljevićeva, te specijalizirane neuropedijatrije i rehabilitacije Specijalne bolnice Goljak. U prizemlju i na prvom katu planirani su hitni prijem, ambulante, dijagnostika, endoskopija, operacijski blok te jedinica intenzivne medicine, a na drugom i trećem katu bit će odjeli, među kojima i onkološki odjel i odjel za infektivne bolesti, te dnevne bolnice. Predviđa se 481 stacionarni krevet i 300 kreveta u dnevnoj bolnici.
Najavljena je kao prva carbon zero neutral građevina ne samo u Hrvatskoj već i u EU – do 84% energije dobivat će iz obnovljivih izvora, dijelom iz solarnih izvora, a većim dijelom iz geotermalnih izvora na zemljištu ispod buduće bolnice.
Ministar Beroš ovaj je natječaj najavio proljetos, dok su još Grad Zagreb i država rješavali imovinsko-pravne odnose na zemljištu u Blatu, na kojem će se bolnica graditi. Vlada RH i Grad Zagreb nagodili su se u listopadu na način, da Grad Zagreb prizna pravo vlasništva Republike Hrvatske na zemljištu u Blatu, a da država za polovicu iznosa vrijednosti te nekretnine prenese u vlasništvo Gradu Zagrebu nekretnine potrebne za društvene i druge javne namjene, kao što su npr. vrtići.
GALERIJA Sveučilišna bolnica Blato
bolje ulagati u tenkove i imati djetinjstvo nego provest djetinjstvo u podrumu jer se štedilo na vojsci. tko nije osjetio rat taj je protiv naoružanja. da se razumijemo ja sam protiv rata, ali budimo realni 30 godina je mir i to je za naše područje velika stvar... osobno nemam ništa protiv Rusa, ali zbog susjeda Srba moramo biti na oprezu, oni ne odustaju od širenja. vani svaki Srbin priča priču o velikoj Srbiji i krvožednim Hrvatima, Albancima, Bosancima, time skupljaju poene i stvaraju sebi političku prednost.