Zbog enormnog rasta cijena energenata koji je pogodio cijelu Europu neke su se zemlje odlučile prilagoditi te olakšati svojim građanima u obliku vaučera i naknada.
Iako njemačka Vlada tek razmatra dijeljenje naknada za troškove goriva, tvrtke u Njemačkoj odlučile su same pomoći svojim zaposlenicima. Konkretnije, istraživanje Instituta za gospodarska istraživanja (IFO) pokazalo je kako otprilike trećina (32 posto) njemačkih tvrtki daje financijsku potporu svojim zaposlenicima u obliku vaučera za gorivo.
Ispitivanje provedeno na tvrtkama pokazalo je kako je njih 22 posto dalo jednokratni dodatak, 21 posto njih generalno pomaže zaposlenicima s troškovima prijevoza, dok 18 tvrtki daje subvencije na javni prijevoz. Istodobno, 19 posto tvrtki dopušta svojim zaposlenicima da rade od kuće i to u prosjeku 8.5 dana po mjesecu.
– Radi se većinom o malim i srednjim poduzećima u trgovini i proizvodnji koji pomažu svojim zaposlenicima s troškovima prijevoza – kazala je stručnjakinja Julia Freuding.
Zanimljivo je i kako 84 posto njemačkih tvrtki razmatra povećanje plaća za svoje zaposlenike.
– Ova brojka vjerojatno uključuje i prilagodbe zbog minimalnih plaća koje su obvezne zakonom – kaže Freuding.
Uoči posljednjeg zamrzavanja cijena goriva u Hrvatskoj i ministar gospodarstva Davor Filipović najavio je kako bi Hrvatska mogla krenuti s isplatom sličnih vaučera na jesen.
– Situacija je toliko promjenjiva da ne možemo predvidjeti što će se dogoditi sljedeća dva tjedna. Možda ćemo za sljedeća dva tjedna morati drukčije reagirati, a posebno je nepoznato kakva će situacija biti na jesen. Vaučeri su u planu i predviđeno je da krenu negdje na jesen, ali o detaljima ću govoriti kada za to dođe vrijeme – kazao je.
Jednokratni dodatak od nekoliko stotina eura uskoro će se krenuti isplaćivati i u Austriji. Oni koji imaju niska primanja ili su nezaposleni dobit će po 300 eura, dok će svi stanovnici dobiti po 500 eura. Dodatak od 250 eura stići će i za svako dijete.
>> VIDEO Nastavljen rast: Cijene stambenih objekata u prvom kvartalu 2022. više za 13,5 posto
Naši poslodavci najradije nebi dali ni plaču, a kamoli za gorivo djelatniku...