SMANJENA ISPORUKA RUSKOG PLINA

Austrija i Njemačka potpisale Deklaraciju o solidarnosti u slučaju nevolje s opskrbom

German Vice-Chancellor and Economy Minister Habeck and Austrian Energy Minister Gewessler address a news conference in Vienna
Foto: LEONHARD FOEGER/REUTERS
1/3
12.07.2022.
u 16:50

Njemački ministar se je osvrnuo na razloge nastale krize s opskrbom plina ustvrdivši kako je rat u Ukrajini “navukao tamne oblake na politički horizont”

U vrijeme kada smanjenje isporuke ruskog plina prijeti sigurnosti opskrbe širom Europe, Austrija i Njemačka danas su u Beču potpisale Deklaraciju o solidarnosti dviju zemalja u slučaju nevolja s opskrbom plina iz Rusije. Deklaraciju su potpisali njemački ministar gospodarstva i zaštite okoliša Robert Habeck i njegova austrijska kolegica, ministrica energetike i zaštite okoliša Leonore Gewessler. Obje države su se obvezale da će zajednički prevladati ovisnost o ruskim energentima i ubrzati prijelaz na zelenu energiju. Habeck je jučer u Pragu potpisao sličnu Deklaraciju o solidarnosti između Njemačke i Češke.  

Kako je danas na konferenciji za medije istaknula ministrica Gewessler, austrijsko-njemačkom Deklaracijom su obuhvaćene tri točke. Prvo, pravo na protok i opskrbu plina austrijskih zapadnih pokrajina Tirol i Vorarlberg koje graniče s Njemačkom, i to preko njemačke plinske mreže, što ostaje i u slučaju da nastupi nestašica plina. Druga usuglašena točka navedena u Deklaraciji vezana je uz pravo korištenja plinskih spremnika u Austriji, prije svega Haidacha kod Salzburga, koji je središnji i izuzetno važan ne samo za Austriju nego i za dobar dio zemalja u austrijskom susjedstvu i šire. Kako je na Pressici istaknula Gewessler, spremnik Haidach je “važan sigurnosni međuspremnik” za pojedine dijelove Njemačke. Treća točka Deklaracije odnosi se na zajedničko ulaganje napora na diverzifikaciji opskrbe plinom.

Ono što je također bilo spomenuto na konferenciji za novinare je da se Njemačka priprema za puštanje u pogon četiri LGN terminala za tekući plin. Dva bi već trebala biti puštena u pogon do kraja ove godine, a preostala dva u proljeće 2023. godine. Kako je Istaknuto, Njemačka s obzirom na geografski položaj ima mogućnosti za izgradnju LGN terminala, što nije slučaj i s Austrijom. Zato je važna solidarnost, naglasila je austrijska ministrica. Ona je najavila da će ohrabriti domaće tvrtke da investiraju u njemačke LGN terminale, jer je to “od obostrane koristi”.

“Oni će za to imati moju punu političku potporu”, poručila je Gewessler. Napomenula je da je sa svojim njemačkim kolegom razgovarala o solidarnosti Njemačke i Austrije po pitanju opskrbe plinom, prevenciji i koordinaciji u slučaju krize i nestašice.

Njemački ministar se je osvrnuo na razloge nastale krize s opskrbom plina ustvrdivši kako je rat u Ukrajini “navukao tamne oblake na politički horizont”. 

“Ali mi nismo bespomoćni, uvijek se mogu iznaći protumjere”, rekao je Habeck. Istakao je kako “niti jedna zemlja nije sama dovoljno jaka da prebrodi sadašnju situaciju”, apelirajući pritom na europsku solidarnost. Habeck je posebno naglasio važnost “neovisnosti o ruskom plinu”.

Ono što se je danas također moglo saznati na Pressici je trenutna direktna infrastrukturna veza Njemačke s LNG terminalima u Francuskoj, Nizozemskoj i Belgiji. Dakle, nešto što bi i Austriji moglo biti od koristi u slučaju nužde.

Kako su oboje govornika istaknuli, Deklaracija sa solidarnim mjerama je zapravo priprema za osiguranje opskrbe plina između ove dvije susjedne zemlje prije početka nove zimske sezone. Austrija, kako je najavila, do zime namjerava napuniti 80 posto svoje plinske spremnike. Trenutačno su puni samo 48,3 posto. Za razliku od Njemačke čiji su spremnici puni 64 posto i unatoč toga je proglasila drugi, alarmni stupanj izvanrednog stanja u opskrbi plinom. Austrija je još uvijek protiv alarma. Kako još dugo, zasad se ne zna.

Ali ono što je također bilo primjetno je da ni ministrica Gewessler niti njen njemački kolega Habeck nisu baš sigurni, kao ni brojne druge europske vlade, hoće li Sjeverni tok 1 ponovno proraditi nakon završetka remonta 21. srpnja i nastaviti se isporuka ruskog plina. 

Da podsjetimo! Jučer je počeo remont najvećeg plinovoda iz Rusije u Europu, zbog kojeg se sljedećih desetak dana očekuje prekid isporuke. Da li će Rusi obustavu plina produžiti zbog rata u Ukrajini, uskoro će se čuti i vidjeti.

VIDEO Oštar Putinov govor: Ako nas Zapad želi pobijediti na bojištu, može slobodno pokušati

Ključne riječi

Komentara 7

ST
stefj
17:16 12.07.2022.

NJemačka traži dodatne žrtve za svoje nevjerojatno promašene strateške odluke. Eto, Austrijanci će se svojevoljno odreći plina da bi pomogli svojoj braći...

DU
Deleted user
21:38 12.07.2022.

Tragikomedija kako objasniti svoj narod uništavaš da bi pomogao kao nekom drugom ali zbog Američke ekspanzije

V0
Vlaskoulicanec3.0
19:29 12.07.2022.

Ode i Austrija u MP3

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije