Iako je proces likvidacije Obrtničke štedne banke pokrenut još 22. prosinca prošle godine, mnogobrojni karlovački obrtnici ni jučer nisu mogli obavljati nikakve financijske transakcije. Onemogućen im je platni promet, podizanje gotovine s računa, a posebno ogorčenje izazvala je vijest da će svi dioničari izgubiti svoje udjele.
Lihvarski krediti
– Objašnjenje o likvidaciji banke za mene je samo formalne prirode. Zanima nas što je zaista dovelo do propasti nečeg što su obrtnici mukotrpno stvarali godinama. Velik je to udarac za sve, a pogotovo za male obrtnike – komentirao je proces likvidacije Davor Belavić, dugo godina na čelu karlovačke Obrtničke štedne zadruge, iz koje je kasnije nastala banka. Upravo taj proces transformacije, koji je nametnut zakonskim ograničenjima, karlovački obrtnici smatraju uzrokom propasti. Tvrde i kako iza svega stoje privatni interesi i bankarski lobiji, a neki naglašavaju da je bolje bilo partnera potražiti u Karlovačkoj banci, s kojom su dotad odlično surađivali, nego sa zadrugom zagrebačkih obrtnika.
– Naša karlovačka Štedno-kreditna zadruga zaista je dobro radila i mnogi su se na nju mogli osloniti. U odnosu na nas, velike banke su bile lihvari. Primjerice, želite li na godinu dana posuditi 20.000 kuna u nekoj komercijalnoj banci to će vas stajati 2500 kuna. No, ako bi taj kredit neki obrtnik realizirao kroz našu zadrugu, stajao bi ga tek 800 kuna. Ti podaci govore sve – rekao je D. Belavić.
I drugi obrtnici ogorčeni su pokretanjem prisilne likvidacije. Smatraju da je to još jedan dokaz nebrige vlasti prema obrtnicima.
Propalo 10.000 obrtnika
– Danas vam je velika vijest ako neki muž istuče ženu, ili žena muža. No, kad propadne neki obrtnik i s njim još nekoliko zaposlenika ode ‘na cestu’, to nikoga ne zanima. Istina je da se kroz prošle dvije godine ugasilo čak 10.000 obrta u Hrvatskoj. I da je svaki zapošljavao samo sebe, to je već puno ljudi na burzi – računica je Josipa Skradskog, poznatog karlovačkog obrtnika. On smatra da bi vlast morala konkretnim potezima pomoći obrtnicima.
– U Vladi pričaju kako će nam za godinu dana biti puno bolje. Ako je to zaista istina, neka nam omoguće prolongaciju naših kredita i leasinga za to razdoblje, pa kada nam postane bolje, moći ćemo ispunjavati obaveze – tvrdi J. Skradski.
Dioničare ignorirali
Iako je Štedno-kreditna zadruga imala gotovo 400 korisnika, danas ih je tek dvjestotinjak. Svi koji su kao dioničari zadruge postali i suvlasnici Obrtničke banke tvrde da su ignorirani.
– Ne vidim kako je najednom dokapitalizacija od 15 milijuna kuna postala prevelik problem. Mene nitko nije niti pitao želim li kao dioničar dokapitalizirati banku. Osim toga, samo je Grad Zagreb u svojoj zadruzi imao čak 30 milijuna kuna. I karlovačka je zadruga, primjerice, prije nekoliko godina imala promet više od 100 milijuna kuna – tvrdi Davor Belavić.
Hej pa dičete, upravo sam pročitao da je BDP 2% da nema više recesije, zašto zatvarate obrte??