Poslije gotovo dva desetljeća Općinski sud u Vukovaru obustavio je postupak zapljene rodne kuće pjesnika Antuna Gustava Matoša, što ga je protiv Društva Antuna Gustava Matoša (nekadašnjeg Ogranka Matice hrvatske u Tovarniku) vodila Matica hrvatska u Zagrebu. Prema navodima predsjednika Društva Željka Anića to je kraj gotovo dva desetljeća dugih sporova, parničnih, kaznenih i upravnih, zbog međusobnih potraživanja Matice hrvatske u Zagrebu i Društva Antuna Gustava Matoša (Ogranka Matice hrvatske u Tovarniku), od kojih je potraživanje Društva bilo dva i pol puta veće.
- Matica hrvatska, uz odobravanje svih svojih ogranaka, grubo je odbijala brojna nastojanja Društva Antuna Gustava Matoša (Ogranka Matice hrvatske u Tovarniku) da se tužni međusobni prijepori riješe u miru i na dobrobit Matice hrvatske, Tovarnika i hrvatske kulture. U vrijeme podizanja tužbe Matice hrvatske u Zagrebu protiv Ogranka Matice hrvatske u Tovarniku – zbog povrata pozajmice od 197.102,38 kn – vlasnik Matoševe rodne kuće bila je Matica hrvatska. Vodeći ljudi Središnjice Matice hrvatske bili su iracionalno uporni u provedbi pravosudne represije protiv Matičinih članova u Tovarniku i spremni za širenje najnevjerojatnijih, đavolskih laži na račun Društva Antuna Gustava Matoša i Odbora za izgradnju Matoševe spomen-kuće - navodi Anić.
Dodaje kako je zamisao zamisao o dostojnom obilježavanju mjesta Matoševa rođenja inspirirana programskim govorom književnika Petra Šegedina, predsjednika Matice hrvatske, izrečenim na narodnom zboru u Tovarniku, 17. lipnja 1990., prigodom osnivanja tovarničkog Ogranka Matice hrvatske. - Ovu izjavu dajemo bez likovanja, u nadi da će obustava postupka ovrhe omogućiti Društvu Antuna Gustava Matoša i Odboru za izgradnju, da nakon punih jedanaest godina zastoja, dovrše preostale građevinsko-obrtničke radove na Matoševoj spomen-kući i stvore uvjete za osnivanje Matoševa kulturnog centra u Tovarniku – zaključio je Anić.
>> VIDEO Koja vam je najbolja nova hrvatska riječ? Bira se između zaključaja, izazora, javnozborca...