PROCESI

Obustavljeno 800 kaznenih procesa zbog ratnih zločina

29.05.2004.
u 00:00
Država utužena za 8,5 milijardi kuna
Pogledaj originalni članak

Preko 800 kaznenih postupaka koji su se vodili od devedesetih godina u državnom odvjetništvu zbog ratnih zločina obustavljeno je u prošloj godini. Riječ je o reviziji postupaka vođenih uglavnom protiv Srba, ali bilo je i osumnjičenih Hrvata, a ustanovljeno je da nema dovoljno elemenata za daljnji progon. Rekao je to Mladen Bajić, glavni državni odvjetnik, odgovarajući na pitanje novinara, nakon jučerašnjeg sastanka na kojem je ministrica pravosuđa Vesna Škare-Ožbolt predstavila drugi dio reforme pravosuđa, onaj vezan uz tužiteljstvo.

Ministrica je odbila komentirati izjave Save Štrpca iz Udruge Veritas, koji već najavljuje da bi Srbi osuđeni za ratne zločine koji budu prebačeni na odsluženje kazne u SiCG mogli biti pomilovani.

Transfer osuđenika

- Srbija i Crna Gora moraju se pridržavati međunarodnog prava i osobe koje bude transferirane moraju odslužiti kaznu - rekla je ministrica, a na pitanje hoće li zaista već idućeg tjedna krenuti prvi transferi rekla je samo kako će osuđenici ići jedan po jedan.

Snježana Bagić, državna tajnica Ministarstva pravosuđa, rekla je kako je hrvatsko pravosuđe potpuno spremno za suđenje za ratne zločine, te da je donekle razumljivo što je dosad suđeno više Srba nego Hrvata s obzirom na to tko je bio agresor, a tko napadnut. Dosad je na 22 tisuće osoba primijenjen Zakon o oprostu.

Cijeli niz mjera za državno odvjetništvo predstavljen je jučer. Ministrica je prigovorila građanskom odjelu Državnog odvjetništva rekavši da moraju pokazati više hrabrosti i samostalnosti kod odluka kada se žaliti u sudskim postupcima koji se vode protiv države. Država je ukupno utužena za 8,5 milijardi kuna, a sama u sudu traži 2,5 milijarde.

Nagodbe gdje je moguće

- Država ne smije biti obijesni parničar i mora sklopiti nagodbu gdje god je to moguće - rekla je V. Škare-Ožbolt, a državna tijela, ministarstva i ostala, moraju u tome surađivati s državnim odvjetništvom koje ih zastupa na sudu. Riječ je ponajviše o radnim sporovima zbog nepoštivanja kolektivnih ugovora, neplaćanja prekovremenih i slično. No, da bi se sklopile nagodbe valja imati za to osiguran novac u proračunu, rekao je na to Bajić. Ove godine osigurano je 400 milijuna kuna, a iduće godine mora biti predviđen novac za to u proračunu, najavljuje ministrica. Ističe i kako se u drugim zemljama nagodbama rješava znatno veći broj postupaka, u SAD-u 90 posto, u Njemačkoj 50 posto. Ministrica je komentirala i politiku kažnjavanja naših sudova, rekavši kako je valja ujednačiti, jer pred jednim sudom za isto djelo izriče se zatvorska kazna, pred drugim samo uvjetna ili novčana.

- Problem nije samo u tome da se propišu oštrije kazne - kaže. Najavila je veće ovlasti USKOK-a, te da će uskoro biti gotova analiza prijedloga da se potpuno ukine istraga. Na prekršajnim sudovima sada je čak 400.000 postupaka vezanih samo za šverc u tramvajima i kazne za parkiranje! Zato će takve postupke preuzeti druga tijela i izravno naplaćivati kazne, najavljeno je.

SILVANA PERICA

Pogledajte na vecernji.hr