SPREMNI ZA PROMJENE

Na snagu stupa nova stopa PDV-a. Ugostitelji: Cijene ostaju iste

Foto: Getty Images
Konobari
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Marin Medak, predsjednik Nezavisne udruge ugostitelja
30.12.2019.
u 08:12
Od početka iduće godine u sklopu četvrtog kruga porezne reforme stopa PDV-a od 25 posto se snižava na 13 posto za obračunavanje pripremanja i usluživanje jela i slastica u i izvan ugostiteljskih objekata
Pogledaj originalni članak

Većina ugostitelja spremna je za novu stopu PDV-a od 1. siječnja odnosno već u novogodišnjoj noći te ne očekuju velike zastoje u poslovanju, a krajnje cijene ostaju iste, ističe za Hinu predsjednik Nacionalne udruge ugostitelja Marin Medak uoči početka primjene stope PDV-a od 13 posto.

"Iznos PDV-a se umanjuje, ali krajnje cijene ostaju iste. Ugostitelji su softverski spremni za promjene PDV-a u novogodišnjoj noći, a s obzirom na to da se softver i cijene u blagajnama mijenjaju i tijekom godine u određenim dijelovima sezone, prilagođavanje softvera za fiskalizaciju računa s novim PDV-om ne traži neke veće investicije", poručuje Medak.

VIDEO Porezi i doprinosi - Hrvatska i dalje europski rekorder u prikupljanju PDV-a

Naime, od početka iduće godine u sklopu četvrtog kruga porezne reforme stopa PDV-a od 25 posto se snižava na 13 posto za obračunavanje pripremanja i usluživanje jela i slastica u i izvan ugostiteljskih objekata. Za ugostiteljske usluge koje se odnose na sva pića - alkoholna i bezalkoholna, vino i pivo - i dalje će se primjenjivati stopa PDV-a od 25 posto.

Stopa od 13 posto na hranu i slastice prema procjenama utjecat će na smanjenje prihoda državnog proračuna za oko 900 milijuna kuna godišnje, a hoće li ta snižena stopa utjecati i na cijene ili pak na plaće i investicije odlučit će sami ugostitelji.

Još ima mjesta za poboljšanja

"Pozdravljamo smanjenje stope PDV-a, ali naša inicijativa još nije završila, jer postoji još prostora za poboljšanje. Naglašavam još jednom da je oko 70 posto ugostitelja isključeno iz predloženih izmjena, a većinom su to kafići, koji će čak osjetiti veće troškove u poslovanju zbog većih trošarina", upozorava Medak.

Podsjeća pritom da je još 2002. Europska unija definirala pivo, vino, prirodne sokove i vodu kao prehrambene proizvode te će ugostitelji, kako najavljuje, ustrajati da ti proizvodi budu uključeni u poreznu reformu.

"Plaćamo najveći porez u Europi. Nedopustivo je da se čak 90 posto vina i piva koje serviramo u Hrvatskoj i koje je je iz domaće proizvodnje, oporezuje po tako visokoj stopi. Uračunamo li u to još i i tri posto poreza na potrošnju, znači da je ukupna stopa 28 posto te bi stoga i te proizvode trebalo oporezivati po sniženoj stopi od 13 posto. Ako ovo porezno rasterećenje ne obuhvati i kafiće, nismo riješili taj problem jer će njima konkurentnost i dalje padati", smatra Medak.

Iznosi i procjene iz udruge ugostitelja koje zastupa po kojima bi ugostiteljstvo uz porezno rasterećenje, smanjenu administraciju te brisanje niza nelogičnih propisa tijekom idućih deset godina s 15 milijardi kuna prometa godišnje moglo 'skočiti' na dvostruko više ili na oko 30 milijardu kuna.

"Želimo plaćati poreze i vjerujemo da je sinergija ključ u razvoju ugostiteljstva i turizma u Hrvatskoj. Sniženom stopom PDV-a i modelom kravata kojeg predlažemo za svojevrsnu kategorizaciju ugostiteljskih objekata možemo podići i kvalitetu i prepoznatljivost hrvatskog proizvoda koji se nudi u ugostiteljskim objektima", zaključuje Medak.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 10

UG
Uglješa
09:03 30.12.2019.

Pljačkaši, da im i ukinu pdv oni bi i podigli cijene, nabiti im pdv 50 posto

AS
askica
09:26 30.12.2019.

Baš sam iznenađena da će cijene ostati iste. Vjerojatno će malo pomalo i rasti.

KA
kapunjohan
08:41 30.12.2019.

Govorili su nismo konkurenčni - snizite porez a sad cijene ostaju iste , tako će biti i u trgovini , vlasnicima će ostajati više. Radnici , njima će biti kao i do sada - sramotno niske plaće i neprijazni uvijeti rada a poslodavci će kukati nema radnika pa će onda iskoristiti bijedu stranih koji će raditi dan i noć za tu bijednu plaću. Kako mogu uzimati radnike u turizmu Slovenci ;austrija i drugi , nama evropskoj velesili u turizmu , to je kao da Hajduk nadlicitira Real madrid. Velika odgovornost za iseljavanje je na poduzetnicima , koji se žele brzo osobno obogatiti i otplatiti kredite na račun bijednih plaća zaposlenih. Sad treba zakonom odrediti minimalne plaće u turizmu i smanjiti privremeni broj zaposlenih.