Ni hrvatski građani neće od 2015. godine, u kojoj će već biti građani Europske unije, morati strahovati od računa za mobitel nakon povratka s puta u inozemstvo. U toj će se godini, naime, cijene poziva, SMS-poruka i prijenosa megabajta podataka u roamingu morati spustiti na razinu onih u domaćem telekomunikacijskom prometu, objavila je u srijedu potpredsjednica Europske komisije zadužena za digitalnu agendu Neelie Kroes.
Ona očekuje da će se to postići tržišnim natjecanjem koje EK uvodi i na područje roaminga izravno s europske razine obvezujućom uredbom. Prema njoj će putnici u roamingu moći slobodno odabrati najpovoljnije pružatelje usluga, uključujući i virtualne kojima će operateri morati dopustiti pristup svojim mrežama, umjesto onih koje im danas nameću domaći operateri s kojima imaju ugovor. Pri tome neće morati mijenjati SIM-karticu ni broj. Ako cijene roaminga do tada ipak same od sebe ne padnu na domaću razinu, EK će ponovno uredovati te ih takvima propisati.
U međuvremenu, da operaterima omogući "meko slijetanje", EK je propisao da se od 1. srpnja 2012. cijena megabajta u roamingu ograniči na najviše 90, godinu dana kasnije na 70, a od srpnja 2014. na najviše 50 eurocenta po minuti. U istim razdobljima smanjivat će se i cijene odlaznih poziva, na najviše 32, 28 pa 24 centa, dolaznih na 11 u 2012., pa na 10 u 2013., razinu na kojoj će se zadržati, dok će cijena SMS-a od 2012. pasti na 10 eurocenta.
U telekomunikacijski preskupoj Belgiji je, međutim, cijena minute razgovora u domaćoj mreži skuplja od novopropisane u roamingu. Povjerenica Kroes nije znala novinarima odgovoriti kako razriješiti taj apsurd. Vjerojatno će mnogi Belgijci stoga pohrliti sklapati telekomunikacijske ugovore preko granice pa da kod kuće jeftinije razgovaraju u roamingu na inozemnim mrežama.
Čim prije stati na kraj tim lopovima u telekomunikaciji