Stožer će sutra dodatno ograničiti broj osoba na javnim okupljanjima u onim županijama koje imaju najlošije epidemiološke pokazatelje. Odnosi se to ponajprije na jadranske županije, no sutrašnje će brojke konačno otkriti koja će područja od ponedjeljka 26. srpnja obuhvatiti strože mjere.
Ljekarne bi već od sljedećeg tjedna mogle početi izdavati COVID potvrde, a uskoro će se u njima organizirati i cijepljenje, potvrdila nam je Ana Soldo, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore. Cijepljenje u ljekarnama odvijat će se pod nadzorom liječnika, po modelu cijepljenja na punktovima s mobilnim timovima, objasnili su u Ministarstvu zdravstva, odakle je išao ovaj prijedlog prema Ljekarničkoj komori.
Stariji od 80
– Nakon jako dobrih devet tjedana stagnacije, sada imamo osjetan porast, 871 zarazu u tjedan dana. Trebamo biti oprezniji s obzirom na turističku sezonu. Najveći je broj slučajeva u četiri dalmatinske županije i zbog toga će Stožer u tom dijelu Hrvatske uvesti nove epidemiološke mjere kako bi se smanjili rizici, izbjegla mogućnost širenja zaraze i kontrolirala veća okupljanja – kazao je premijer Andrej Plenković.
Nova odluka stavlja naglasak na kontrolu provedbe protuepidemijskih mjera tijekom ljetnih događanja i okupljanja u priobalju, a zahtijeva velik angažman i lokalnih stožera, koji mogu odbiti suglasnost za okupljanja i događanja procijene li da će ih se teško kontrolirati, naglasio je potpredsjednik Vlade i šef Stožera Davor Božinović.
Više malih žarišta mijenja sliku cijelih županija i u pojedinima je stanje zabrinjavajuće, upozorava ministar Vili Beroš na porast broja pozitivnih u RH od čak 46,1%. Između 5. i 18. srpnja najveći je porast zabilježen u Zadarskoj i Splitsko-dalmatinskoj županiji, u Zagrebu te Primorsko-goranskoj županiji, a 14-dnevna incidencija na sto tisuća stanovnika iznosi 35,9.
U bolnicama je stanje povoljno, no izuzetak su neke dalmatinske bolnice koje bilježe blagi porast oboljelih od COVID-19. Od 122 jučer hospitalizirane osobe trinaest ih je bilo na respiratoru.
– Prošlog mjeseca bilo je hospitalizirano 579 građana, od kojih 94 posto nije bilo cijepljeno. To dovoljno govori o koristima cijepljenja – istaknuo je Beroš i dodao da su četiri osnovna uvjeta za stabilnost epidemiološke situacije: cijepljenje, primjena epidemioloških mjera, edukacija i osobna odgovornost.
VIDEO Beroš: “Protekli mjesec 579 građana je završilo u bolnici zbog korone, 94% nije bilo cijepljeno”
Onaj tko se ne cijepi stavlja sebe u rizik, a taj rizik može završiti fatalno, podsjeća premijer. – Razumijem da smo svi skupa umorni, ali bitno je da jednom dozom discipline prođemo kroz ljeto sa što više turista i što manje zaraze. Cijeli turistički sektor očekuje od nas da ne dođe do skraćenja sezone, molim sve da pomognu tom cilju. Cijepimo se sad, ne čekajmo jesen – pozvao je Plenković.
Prvom je dozom cijepljeno 1,604.513 ili 57,6% odraslih građana, dok je za 41,61% njih cijepljenje završeno. Ono što je neshvatljivo jest to da je još uvijek necijepljeno 45% starijih od 80 godina.
Besplatne edukacije
– Cijepljenjem biramo zdravlje, uspješnu turističku sezonu, financijsku stabilnost i normalan život, a necijepljenjem biramo daljnje širenje bolesti i sve izazove koje nosi sa sobom. Koji ćemo scenarij izabrati, ovisi o nama samima – rekao je ministar Beroš. On je poručio poslodavcima da Služba za medicinu rada HZJZ-a nudi besplatnu edukaciju o važnosti cijepljenja, kakva je održana i u njegovu Ministarstvu, tijekom koje su stručnjaci iznosili znanstvene činjenice o cijepljenju, a svi mogli postavljati pitanja koja ih muče. Do sada je provedeno 14.545 nadzora epidemioloških mjera inspektora civilne zaštite, policije i Državnog inspektorata. Podnesena su tri prekršajna naloga, 36 obavijesti o počinjenju prekršaja, izdana su tri usmena rješenja, podnesena dva optužna prijedloga i izrečene dvije novčane kazne. Utvrđeno je 65 kršenja samoizolacije, a prijavljeno je jedno kazneno djelo širenja i prenošenja zarazne bolesti.
Trebalo bi naplatit cjepivo 3000 kuna onda bi bila potraznja kod nase glupe rulje.ili kao preko veze..