Upozorenje iz HGK

Odgoda kazne za deficit Španjolskoj i Portugalu nije izlika

Foto: Reuters/PIXSELL
EU
Foto: Reuters/PIXSELL
EU
Foto: Reuters/PIXSELL
EU
Foto: Reuters/PIXSELL
EU
19.08.2016.
u 06:30
Zasad nitko ne govori o kazni za nas, posebno nakon što je lani deficit smanjen na 3,2%, a ove je godine i niži. Javni dug ostaje problem
Pogledaj originalni članak

Nakon što je Europska komisija odustala od novčane kazne za Španjolsku i Portugal, dvije članice eurozone koje nisu u predviđenom roku spustile svoj proračunski deficit ispod 3 posto, komentarom se javila Hrvatska gospodarska komora, koja smatra da odustajanje od primjene kazni “narušava vjerodostojnost europskih politika”.

Vjeruju da je izbjegavanje kazne motivirano složenom političkom i gospodarskom situacijom u Europskoj uniji i tim zemljama. Riječ je, prije svega, o oprezu da se nedovoljno osmišljenim potezima ne ojačaju dezintegracijske snage potaknute Brexitom te da se uvaži složenost situacije u okolnostima aktivnih terorističkih prijetnji, izbjegličke krize i jačanja populističkih pokreta u Europi.

U slučaju Španjolske, četvrtog prema snazi gospodarstva EU, novčana je kazna mogla biti visokih 2,1 milijardu eura, dok bi za Portugal kazna dosegla 346 milijuna eura. Komisija je na kraju rok za smanjenje deficita zu Španjolskoj produljila još dvije godine, dok bi Portugal svoje financije morao dovesti u red do kraja ove godine.

Novčane su kazne, inače, predviđene za članice koje su uvele euro, dok zemlje kao što je Hrvatska mogu ostati bez pristupa sredstvima u europskim fondovima. Jedno vrijeme, privremena je suspenzija bila primijenjena na Mađarsku.

– Rezultati na kraju prošle godine, kada je deficit smanjen na 3,2 posto BDP-a, i ostvarivanje proračuna u ovoj godini pokazuju da bi se proračunski manjak u Hrvatskoj na kraju godine trebao spustiti na razinu nižu od one koja je tražena preporukama pa za nas kazna zasad nije aktualna – navodi HGK.

No, dodaju da Hrvatska mora biti svjesna činjenice da se trenutačno odustajanje od kažnjavanja Španjolske i Portugala ne smije shvatiti kao labavljenje kriterija europske fiskalne politike. Javni dug ostaje problem, a Hrvatska mora konačno i dugoročno riješiti svoje fiskalne probleme, odnosno stvoriti pretpostavke dugoročne stabilnosti i održivoga gospodarskog rasta.

>> Španjolci idu na treće izbore

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

KI
killthesnake
07:01 19.08.2016.

Samo živi zid ! Zaboravite partizane i ustaše , hitno je potrebna promjena zakona i ustava vezano za Hrvatsku narodnu banku , leglo korupcije i kriminala ! Pomognite građanima da krenu promjene , da se napokon krene raditi po zakonu .... Budite fer i ovaj put glasajte Živi zid - Franak !

Avatar nekakav
nekakav
08:04 19.08.2016.

španjolci mogu jako eu komisiju stresti, ipak imaju dosta ruku u eu parlamentu i utjecajne ljude. mi se ne možemo s njima uspoređivati. nas budu kaznili, radi indolentnosti milanovića koji nije iskoristio nikad niže kamate, radi smanjivanja duga i poticanja gospodarstva. ovi koji se zanose živim zidom i frankom, nek mi vele zašto bi država trebala bankama namiriti štetu koju imaju izmjenama zakona, fiksiranjem tečaja franka... ako je sve jasno ,da su banke radile protuzakonito? ako sud presudi da će država morati bankama platiti nekih 7 mlrd kuna štete koju im je učinila, tko će to platiti? sigurno ne onih 20-ak tisuća dužnika u švicarcima radi kojih je krenula akcija protiv banaka. dugovi se moraju vraćati. kolko ste vi dugova oprostili svojim dužnicima?