Ugodna uhu i oku, Tina Šimurina nakon nekoliko godina tijekom kojih je kao urednica i voditeljica središnjeg “Dnevnika” radila samo za vrijeme ljetnih godišnjih odmora, od veljače ove godine punopravna je članica uredničkog i voditeljskog tima najgledanije HTV-ove informativne emisije.
– “Dnevnik” je kruna dnevnog novinarstva pa s time i kruna mog novinarskog rada. Za taj posao očekuje se da imate dobru novinarsku podlogu i iskustvo, da znate ući u srž dnevnih zbivanja, procijeniti što je važno te, na kraju, da znate to i dobro prezentirati – uvodi nas Šimurina u pozadinu svog posla.
Uređivanje i vođenje “Dnevnika” za nju je, dodaje, bio logičan nastavak karijere koja je krenula u rodnom Biogradu na lokalnoj radijskoj postaji utemeljenoj za Domovinskog rata. Ondje se profesorica hrvatskog jezika i književnosti zaljubila u medije.
Magija koje se ne želi odreći
– Redakcija je bila vrlo blizu prve crte bojišnice, a unatoč tome što su bila teška vremena, rado se sjećam tog razdoblja. Svi smo bili početnici, vrlo entuzijastični, i rad nas je veselio i zabavljao – sjeća se Tina. Iduća “postaja” bila je televizija, odnosno informativni program produkcijske kuće Mreža gdje je dvije, tri godine radila priloge za “Vijesti”, a zatim dolazi razdoblje, kako ističe, za nju profesionalno vrlo važno - nezavisni politički magazin “Pet do 12” koji se emitirao na lokalnim televizijama.
– Urednica magazina prvo je bila Tena Perišin, a nakon nje Igor Mirković i od njih dvoje sam puno naučila. “Terenčila” sam jako puno, počela raditi dulje reportažne forme i ušla u magazinsko novinarstvo te sam otkrila ljubav prema reportaži. Kad sam počela raditi na televiziji, shvatila sam da ne želim raditi nešto drugo jer mi je TV novinarstvo najkompleksniji i najljepši način novinarskog izričaja. Spajanje riječi i slike ima magiju koje se ne bih htjela odreći – priča. Na poziv Igora Mirkovića 2000. došla je na HTV i postala reporterka emisije “007 tjedni pregled” koju je Mirković uređivao.
– To je također bilo krasno iskustvo jer je Igor Mirković tada bio broj jedan u televizijskom novinarstvu. Nakon što je Mirković otišao u filmske vode, ja sam ostala u Informativnom programu i radila sam sve, od “Vijesti” do magazinskih emisija, reportaža, priloga za “Dnevnike”, uključujući i jednu sezonu emisije “Paravan” – govori. Širokoj javnosti postala je poznata kao voditeljica emisije “Euromagazin” koja je nakon godina emitiranja bila ukinuta netom prije početka priprema za referendum ulaska Hrvatske u Europsku uniju. Tina se slaže da je to bio nelogičan urednički potez, ali kaže da zbog ukidanja emisije nije previše tugovala.
– “Euromagazin” sam vodila sedam godina i nakon toliko vremena imala sam potrebu raditi nešto drugo, tako da ukidanje nisam doživjela pretraumatično jer sam i dobila priliku raditi nešto drugo – ističe te objašnjava zašto smatra da će Hrvatima život u Europskoj uniji biti bolji od onoga izvan nje.
– Prilagođavanjem uvjetima, legislativnim i svim drugim, koje je Hrvatskoj postavila EU napravili smo značajne pomake u našem društvu koji su trebali biti i veći. Politički, kulturološki i na sve ostale načine ulazak u zajednicu europskih naroda dobar je za građane Hrvatske. Osim toga, nismo ni imali alternativu. Neulazak u Europsku uniju za nas bi bio puno gore rješenje iako je EU trenutno na svim razinama u lošem razdoblju – smatra.
U njezinoj radnoj zajednici, pak, zbog godišnjih odmora trenutno su oni koji su na godišnjem već bili ili će tek ići vrlo zaposleni.
– Radni dan tijekom ljeta izgleda malo drugačije jer smo spojili šihte pa urednik i voditelj koji radi središnji “Dnevnik” radi i treći “Dnevnik”, što zahtijeva više energije i angažmana. Čim dođem na posao u 11 sati, ulazim u žrvanj, a s televizije odem u 23.30. Inače funkcionira tako da u devet sati ujutro imamo dnevni kolegij s urednicima redakcija i urednicima programa, gdje dogovaramo kako će “Dnevnik” otprilike izgledati, ocjenjujemo koji bi događaji trebali biti zastupljeni toga dana i na koji ćemo ih način obraditi. Slijedi naručivanje priloga, pisanje najava i tako do središnjeg “Dnevnika”. U međuvremenu dođe i urednik “Dnevnika 3”, koji uglavnom sam uređuje tu emisiju iako se tijekom popodneva konzultira s urednikom središnjeg “Dnevnika” kako će izgledati kasnovečernja informativna emisija. U “Dnevniku 3” obično imamo barem dva gosta pa se treba pripremiti i za razgovore s njima – opisuje. Dolaskom Tine Šimurine i Morane Kasapović središnjim “Dnevnikom” zavladale su žene (treći voditelj je Đurica Drobac), a to što sve više žena na HTV-u preuzima važne pozicije Tini nije toliko važno kao zadovoljstvo što “Dnevnik” uređuju i vode profesionalci.
Ignoriraju mišljenja kolega
– Oduvijek su žene na HTV-u bile jake i ima nas više od muškaraca. Uvijek se uspijemo izboriti za svoja mišljenja među kolegama. Ako bi kolege i htjele da je nešto drugačije, mi to ignoriramo – smije se šarmantna HTV-ovka te nastavlja:
– Drago mi je da ima više žena na važnim pozicijama, ali općenito ne volim raditi distinkciju na temelju spola. Kolege suvoditelje jako cijenim i prije svega mi je drago što “Dnevnik” rade ljudi koji to doista znaju raditi. Prema komentarima mogu zaključiti da su uređivačke i voditeljske promjene u “Dnevniku” gledatelji vrlo dobro prihvatili. Kad stigne, pogleda i informativne emisije konkurentskih televizija, a profesionalno ih analizirajući i uspoređujući, zaključuje:
– “Dnevnik” HTV-a najvjerodostojnija je i najozbiljnija informativna emisija u zemlji. Naše informacije uvijek su provjerene do kraja, a kao javna televizija moramo voditi računa i o velikoj odgovornosti za svaku izgovorenu riječ.
Iako je diplomirala hrvatski jezik i književnost, u struci nikada nije radila jer je oduvijek više naginjala novinarstvu, a i splet okolnosti udaljio ju je od posla profesorice. Naime, prije nego što je diplomirala, Tina je s 24 godine krenula upoznavati svijet i otišla živjeti u Rim, gdje je godinu dana radila kao dadilja osmogodišnjeg dječaka.
– Rim je jedan od najljepših gradova na svijetu i živjeti tamo za mene je bila velika sreća i zadovoljstvo te neprocjenjivo iskustvo. Toliko je ljepote ondje da trebate odvojiti neko vrijeme kako biste sve to vidjeli i doživjeli – ističe. U Italiju se otad rado vraća, Novu godinu dočekala je u Firenci, a oduševljena je i San Gimignanom, srednjovjekovnim gradićem na brdu u Toskani, obišla je cijelu provinciju Sienu... Sada su u planu daleki krajevi, a posebno je vuče Azija. Putovanja su joj jedna od najvažnijih stvari u životu, ali nikada nije poželjela živjeti u nekoj od zemalja koju je posjetila.
– Život u Hrvatskoj je lijep. Ako se prilagodite i prihvatite realnost, pronađete ljepotu oko sebe unatoč recesiji – smatra voditeljica koja je potpuno opuštajući godišnji odmor, kako ga opisuje, provela u kući svojih roditelja u Posedarju. – Ujutro sam plivala, zatim pila kavu u lokalnom kafiću pod drvetom, onda je bio ručak, pa odmor pa opet kupanje i onda ništa, samo gledanje u more i zvijezde. Televiziju nisam uopće uključivala, ali nisam izdržala bez jutarnjeg listanja novina – kaže pa priznaje da pomalo žali što je njezin izlet u spisateljske vode otprije nekoliko godina završio.
– Pisala sam pričice o životu, a spisateljski nerv stalno me golica i uvijek je prisutan. No, pisanje ozbiljnog romana krvav je posao koji iziskuje puno vremena i tu je vjerojatno moj problem - nedostatak vremena, ali i nepovjerenje u vlastiti talent. Uvijek mislim da nisam dovoljno talentirana za pisanje – iskrena je Šimurina.
'Oduvijek su žene na HTV-u bile jake, a i ima nas više'
VIDEO Ukrajinska vojska objavila snimku dramatične zasjede: Njemački tenk uništio rusku kolonu
Posada Leoparda iskoristila je element iznenađenja, kao i vješto korištenje visoke manevarske sposobnosti svog tenka, što mu je omogućilo brzo kretanje, uključujući i unatrag, za razliku od većine sovjetskih vozila.
Melania Trump i u 55. godini ima manekensku figuru: Jednu stvar nikada ne jede, a ovako izgleda njezin jelovnik
Nemam neki poseban međuobrok koji uvijek jedem. Ako mi se nešto gricka, grickala bih voće ili neku čokoladu, rekla je u jednom intervjuu
FOTO Dok je Milanović pio kavu na trgu u Trogiru, pogledajte kakvu je pušku imao jedan zaštitar
Radi se o puški koja je namijenjena za sigurno spuštanje dronova koji se bez najave dignu u blizini štićene osobe ili javnog skupa visokog rizika, poput nogometnih utakmica
Što hrvatski građani najviše kupuju na kredit? Nenamjenski gotovinski krediti narasli na 8,7 milijardi eura
Kako bi ostvarili neke životne ciljeve ili želje, građani se često zadužuju kreditima, karticama ili odlaze u prekoračenje na računu. Evo što Hrvati najradije kupuju na kredit.
Može li ovaj dodatak usporiti starenje i pomoći općem blagostanju?