Nakon devet godina sudske rasprave tijekom koje se izmijenilo više sudaca u srijedu je na Općinskom sudu u Rijeci sutkinja Katarina Bajčić Ivančević zaključila raspravu u slučaju Maškarin. Mladi Rabljanin u srpnju 2006. godine, nakon operacije slijepog crijeva u riječkom KBC-u izgubio je nogu i danas je stopostotni invalid kojemu je za 85 posto smanjena životna aktivnost. Na ime naknade štete mladić i njegova obitelj tužbom su od države i KBC-a Rijeka zatražili 13,045 milijuna kuna što tužena strana, istaknuli su i danas, odbija u cijelosti uz obrazloženje da je u postupku dokazano da se ozljeda ne može svrstati u liječničku grešku već komplikaciju prilikom izvođenja laparoskopske operacije iz čega proizlazi da na strani KBC-a ne postoji krivnja kao zakonska osnova za odgovornost i štetu. Pritom tuženi traže i da im Maškarin nadoknadi troškove postupka u iznosu od 5,5 milijuna kuna. Prije nekoliko godina, pak, Maškarinu su nudili nagodbu od 2,5 milijuna kuna što je odbio.
Očitujući se na tvrdnje tuženih o preciziranom tužbenom zahtjevu Maškarinova punomoćnica, odvjetnica Ingrid Barić, ocijenila ih je neutemeljenim detaljno odgovarajući na svaku od primjedbi tuženih. Istaknula je kako je u postupku dokazano, iskazima svjedoka i vještačenjima, da je tijekom zahvata i nakon njega Maškarin teško i trajno ozlijeđen jer je, kako se čulo i od svjedoka, "operateru poletjela ruka" prilikom čega je nastala ozljeda aorte čije zbrinjavanje je predugo trajalo i posljedica je bila amputacija potkoljenice.
- Razumijemo tužene kad kažu da se mora uzeti u obzir ekonomska situacija u kojoj se nalazi društvo i država, no smatramo da je poboljšanje života pojedinca važnije od automobila, mobitela, saborskih plaća i naknada i da, ako netko u četiri godine može zaraditi 25 milijuna kuna, onda i Miroslavu Maškarinu treba dati priliku da novac od naknade štete iskoristi za samozapošljavanje i da ima životne uvjete, medicinsku skrb i protetiku kakva mu je potrebna, kako bi mu se životna aktivnost očuval, a ne smanjila – rekla je I. Barić.
Pritom je naglasila da onaj tko je prouzročio štetu mora mladiću pomoći dodajući da Maškarin nije kriv što, primjerice, koljeno stoji 45 tisuća eura i što mu do 72 godine života, što je procijenjena životna dob do koje su izračunate njegove potrebe u dijelu imovinske štete, treba njega i pomoć, prilagođeni automobili, a tu su i iznosi izgubljene zarade i mirovine.
Inače, prema tužbenom zahtjevu, na ime imovinske štete Maškarin traži ukupno sedam milijuna kuna, a na ime neimovinske , što se odnosi na smanjene životne aktivnosti, duševne i fizičke boli, naruženja i straha šest milijuna kuna.
Draga odvjetnice, neki su očito mobitelima, automobilima i aborskim plaćama poboljšali svoje vlastite živote i samo na to su mislili. Ne zanimaju ih mali, tuđi životi.