Ovoga tjedna u Hrvatskoj je boravio prof.dr.sc. Payam Akhavan s Pravnog fakulteta Sveučilišta McGill. Ovaj poznati kanadski aktivist za ljudska prava i stručnjak za međunarodno pravo Hrvatima je svakako najpoznatiji kao odvjetnik u braniteljskom timu generala Ante Gotovine na Međunarodnom kaznenom sudu u Hagu. Tijekom svojeg posjeta održao je predavanje na Pravnom fakultetu u Zagrebu, bio u radnom posjetu Hrvatskom Saboru, te posjetio Zadar, grad u kojem je integrirano nekoliko obitelji izbjeglica iz Sirije.
- Presretan sam što sam u posjetu Hrvatskoj, koju sam imao priliku upoznati kroz strahote rata, ali i ljepote trajnih prijateljstava i bogatu, živu kulturu. U vremenu u kojem mržnja i ekstremizam, kao i politička podijeljenost razdvajaju svijet, prijateljstvo i suradnja još su važniji - upozorio je Akhavan, koji je u Kanadu došao kao izbjeglica sredinom šezdesetih.
Upravo problem izbjeglica bio je jedan od glavnih motiva njegova posjeta Hrvatskoj, o čemu je dao i veliki ekskluzivni intervju za Večernjakov Obzor, apelirajući na Hrvate da se sjete vlastitog ratnog iskustva i prihvate svoje nove sugrađane.
- Zadar je pokazao da je grad pluralizma, raznolikosti i suosjećanja, pozdravljajući izbjeglice iz sukoba u Siriji i čestitam gradonačelniku i općinskim vlastima na poslu koji rade. Ovaj primjer još jednom pokazuje da Kanada i Hrvatska dijele iste vrijednosti, a sa zadovoljstvom pozdravljam profesora Akhavana u Zadru što je došao podijeliti svoju priču, kao jedan od najznačajnijih autoriteta za ljudska prava i multikulturalnost u Kanadi - rekao je veleposlanik Kanade u Hrvatskoj Daniel Maksymiuk nakon što je njegova delegacija zajedno s Akhavanom posjetila taj grad.
>> Pogledajte predavanje odvjetnika generala Gotovine na Pravnom fakultetu u Zagrebu
Hrvati primaju izbjeglice, primili smo ih 700.000 u 90-ima. No ove izbjeglice punih đepova novaca (tisuće eura) bježe preko dva kontinenta, i to nisu izbjeglice nego ilegalni imigranti. A problem je to što ih je potencijalno stotine milijuna i Europa to ne može primiti i zato treba poslati poruku onima koji žele u Europu - ne možete svi doći u Europu.