Koordinacija židovskih općina ove godine, točnije 22. travnja, neće sudjelovati na službenoj komemoraciji žrtvama logora Jasenovac, a predsjednik te Koordinacije Ognjen Kraus najavljuje da će svoju komemoraciju organizirati sami u skladu sa židovskom tradicijom. Koordinacija ima tri razloga za ovu odluku – politiku nečinjenja u odnosu na izmjene postava muzeja u Jasenovcu, odgađanje imenovanja Savjeta Spomen-područja Jasenovac te dnevnopolitička događanja vezana uz relativizaciju i revitalizaciju ustaštva.Koordinacija židovskih općina u nedjelju je o svojoj odluci pismeno obavijestila i ravnateljicu Spomen-područja Jasenovac Natašu Jovičić koja je, kaže nam, pismom odgovorila Koordinaciji izražavajući žaljenje zbog takve odluke.
Ustaški povici na ulicama
U odluci Koordinacije detaljnije je objašnjeno što ih je točno potaknulo da odustanu od sudjelovanja na komemoraciji.
“Mišljenja smo da je u takvom okruženju jasenovačka komemoracija tek prigoda za zadovoljenje forme u kojoj će isti oni koji toleriraju ustašku ideologiju zauzeti pozornicu kako bi iskazali svoja antifašistička stajališta i izrazili pijetet žrtvama. Godinama smo se prilagođavali protokolu s kojim se nismo slagali smatrajući da je naše sudjelovanje važno s obzirom na brojne žrtve naše zajednice. Nakon svih pokušaja da nešto zajednički učinimo, to više nema smisla”, smatraju u Koordinaciji.
Predsjednik Koordinacije Ognjen Kraus tako je Hini objasnio kako, kada govore o ustaštvu, u židovskim općinama misle na “ustaške povike za vrijeme marša ulicama Zagreba (u Savskoj), nogometnu utakmicu u Osijeku, govor mržnje u medijima (posebice na internetu)” te činjenicu da “država ne poduzima i ne želi poduzeti baš ništa u vezi s tim”. Što se tiče postava muzeja, Kraus već godinama zbog njega jer smatra da ne prikazuje punu istinu o holokaustu i strahotama NDH te da ublažava istinu o ustaškom režimu.
Ravnateljica Spomen-područja Jasenovac Nataša Jovičić kaže da joj je žao zbog odluke židovskih općina te dodaje kako se nada da će se ipak predomisliti. – Zatečena sam ovom odlukom. Stalni je postav tu od 2006. godine, a Savjet ne radi već dvije i pol do tri godine, pa ne znam zašto ih je to potaknulo na ovaj potez jer to nisu razlozi da se u tišini ne donese vijenac. U Jasenovcu se komemoriraju žrtve, a probleme bi trebalo rješavati u Ministarstvu – smatra Jovičić.
Nejasna procedura
Činjenica je da židovske općine dugo nisu zadovoljne stalnim postavom muzeja, no za tu promjenu su, naglašava, potrebna financijska sredstva, ali i ljudi koji imaju iskustva s memorijalima.
– Što se pak Savjeta tiče, problem je što Zakon o spomen-područjima nije definirao kako se biraju njegovi predstavnici, primjerice, kako među stotinama udruga izabrati predstavnika romske manjine – objašnjava Jovičić. Godinama zbog toga piše Ministarstvu, kaže, a posljednji je ministar kulture Berislav Šipuš već bio pripremio izmjene zakona, no nikada nisu ušle u proceduru. Ministar Hasanbegović rekao je da Ministarstvu kulture nije stigla najava o bojkotu komemoracije u Jasenovcu.
stalno kad stanem prid zrcalo - pitam se bože po čemu samk ja ustaša -ili fašist a mrava nisam zgazio dosje što je to -i usporedim se s pored s slikom od pusića na istom zrcalu-i tad stvarno vidim fašistu Bože oprosti mi ako sam u krivu--i što pišem svoje mišljenje-