Problem u sustavu

Oko 10.000 e-recepata pogreškom ušlo u arhivu

Foto: Nikola Čutuk/PIXSELL
Oko 10.000 e-recepata pogreškom ušlo u arhivu
VL
Autor
Diana Glavina
01.06.2011.
u 16:48
Recepti nisu nestali niti su izbrisani pa ih se može vratiti u bazu, gdje su i bili
Pogledaj originalni članak

Dio pacijenata koji su u posljednja tri dana došli u ljekarnu kako bi na ponovljivi elektronički recept, čija je trajnost šest mjeseci, podigli svoj lijek, nisu to mogli učiniti! Jer ljekarnici u svojim računalima, u inače jednostavnoj i kratkoj proceduri, dio e-recepata nisu pronašli. Što se dogodilo?

– Došlo je do određenih problema s e-receptima koji su stariji od 60 dana a da lijek po njima nitko nije podigao. Prema prvim informacijama, riječ je o najviše 10.000 recepata po kojima pacijenti nisu mogli podignuti svoju terapiju, već su trebali nazvati liječnika i tražiti novi recept – rekao nam je direktor HZZO-a dr. Tihomir Strizrep.

Ljudi iz Ericssona Nikole Tesle, tvrtke koja i dalje upravlja sustavom e-zdravstva, instalirali su program za nadogradnju sustava. On sadržava i program arhiviranja starih recepata kojima je prošao “rok valjanosti”. Kao i papirnati, tako i e-recepti za antibiotike vrijede tri dana, a za ostale lijekove 15 dana. Ako se ne iskoriste, a takvih ima poprilično, sustav ih arhivira da ne bi zauzimali prostor i memoriju u redovnom radu ljekarni, kaže nam dr. Strizrep.

– Ericssonovi stručnjaci još traže zašto se dogodila pogreška. Naime, program je i ponovljive e-recepte starije od 60 dana prepoznao kao neiskorištene i povukao ih u arhivu, pa su ljekarnicima postali nedostupni. Naime, manji broj lijekova pakiran je u količini koja je pacijentima dovoljna za dva do tri mjeseca, pa ne podižu lijek svaki mjesec – objašnjava direktor HZZO-a.

Dodao je i da se liječnici koji su morali ili će morati ponoviti isti recept ne moraju brinuti zbog eventualnog prekoračenja potrošnje jer se ona prati po realizaciji lijekova, a ne po propisanim receptima.

– Uostalom, recepti koji su povučeni u arhivu nisu nestali niti su izbrisani pa je jedno od rješenja da se vrijedeći e-recepti prebace na aktivan disk. A najvažnije je da pacijenti nisu ostali bez svojih lijekova – zaključio je dr. Strizrep.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

VI
vidimškoj
18:16 01.06.2011.

daj vratite se vi na ručnu obradu dok niste nekoga otrovali ili ubili.

RO
rogstrug
19:10 01.06.2011.

Koje nebuloze...pa kako oh nije sramota izjaviti takovu glupost...

FE
Felicijen
17:29 01.06.2011.

Sad će se opet Milanović hvaliti koliko je uštedio na lijekovima...