Na hrvatskim autocestama zabilježen je opasan, novi neslavni trend zbog kojeg su u manje od tjedan dana život izgubile četiri osobe. I dok svakodnevno svjedočimo pojačanom prometu u svim pravcima, nije rijetkost da se povremeno dogode i kratkotrajni zastoji. Upravo su ti kratkotrajni zastoji problem, jer ih ljudi iskoriste kako bi izišli iz svojih automobila te rade stvari koje nisu primjerene lokaciji na kojoj se nalaze, što može uključivati i piknik. Kad tako opasno ponašanje krene, policija stupa na snagu.
"Nažalost, pojavio nam se negativan trend. Koristim ovu priliku da istaknem da pješacima nikako nije mjesto na autocesti, pogotovo jer je to opasno za njih, a i zakonom zabranjeno", rekao je Drago Bukovčak iz PU zagrebačke za Dnevnik Nove TV.
Podsjetio je da su kazne za pješake za kretanje po autocesti 60 eura, no da je u ovom trenutku najvažnije djelovati preventivno na sve pješake te da nije dobro za njih da se kreću autocestom te da vode računa o svojoj i tuđoj sigurnosti. "Kontrolirat ćemo nepropisnu brzinu koja je najčešći uzrok prometnih nesreća, kontrolirat ćemo koriste li vozači odmore i radna vremena te eventualne manipulacije tahografa, sve to u cilju da bismo spriječili prometne nesreće", objasnio je.
VIDEO Vučna služba odnosi ostatke automobila iz nesreće u Kuli
Jučer sam se imao prilike nagledati svega na autocesti. Najgora kombinacija je AUDI vozilo i ZG tablice. Dva puta su mi takvi vozili "na repu" i blicali da im se maknem, a promet je gust i vozi se sa premalim razmacima između vozila. Recept za lančani sudar. Ako povećam razmak od auta ispred mene, počnu ubacivanja, bez obzira po kojoj traci se vozim. Neki sa ZG tablicama voze toliko nametljivo, neopisivo.. Slalom vožnja, iskoristit će svakim metar za ubacivanje, s trake na traku.