Ono što piše austrijski dnevni list Der Standard jednostavno ne možemo povjerovati. Nažalost, istinito je. Pod naslovima “Proizvodi Temua i Sheina čak 229 puta otrovniji od dopuštenog” i “Opasni materijali”, list poziva na oprez. Primjerice, ističe kako omekšivač rublja, prema izjavama istraživača, može prouzročiti neplodnost pa čak i prerani porođaj kada sadrži previše nepoželjnih sastojaka.
Još je strašnije što je to mnogim kupcima, unatoč oštrim kritikama, sasvim svejedno. Važno im je da je jeftino. Kao potvrdu toga, list navodi da su zdravstvene vlasti Južne Koreje posebno istraživale od čega su napravljene cipele koje se jeftino prodaju preko tvrtki Shein, AliExpress i Temu. Rezultat je bio katastrofalan. Neki proizvodi sadrže toliku količinu otrova da dopuštenu količinu premašuju čak 100 puta.
Tako je primjerice u materijalu od kojeg su izrađene cipele pronađena visoka količina ftalata, opasne kemikalije koja djeluje na ljudske hormone, a koja umjetni materijal, od kojeg su cipele napravljene, čini fleksibilnijim. Jedan od 144 provjerena proizvoda, prema nalazu nadležnih tijela, imao je čak 229 puta višu koncentraciju tog otrova od zakonom dopuštene granice, izvijestio je jedan od zaposlenika The Strait Timesa u Singapuru.
“Omekšivač na bazi ftalata oštećuje funkciju oplodnje, na primjer smanjuje broj spermija i može dovesti do neplodnosti, pa čak prouzročiti i prerani porođaj.” Daljnja neugodna i opasna iznenađenja mogu se doživjeti zbog formaldehida koji je pronađen u visokoj dozi u kapama.
I dvije bočice laka za nokte od Sheina bile su zatrovane prevelikom količinom dioksana. Bezbojna tekućina koja se često upotrebljava kao otapalo već je proglašena kancerogenom odnosno opasnom zbog trovanja jetre.
Kako izvještava Business Insider, u proizvodima navedenih tvrtki pronađene su i druge otrovne supstancije. Glasnogovornik tvrtke Temu odmah je reagirao na teške optužbe, naredivši interne preglede. Od 11 proizvoda s posebno visokim vrijednostima otrova, dva su se mogla kupiti kod Temu, priznao je glasnogovornik tvrtke.
“Povukli smo s globalnog tržišta ponuđene proizvode”, dodao je. Napomenuo je kako se ulaže napor da se suradnja s trgovcima tako poboljša da se mogu ispoštovati “sigurnosni standardi i lokalni propisi”.
Tvrtka Shein reagirala je na izvješće i optužbe iz Južne Koreje. Taipei Times izvijestio je da Shein blisko surađuje s međunarodnim agencijama za testiranje proizvoda kako bi se redovito provodile inspekcije temeljene na procjeni rizika te tako osiguralo da proizvodi isporučeni od dobavljača zadovoljavaju sigurnosne standarde tvrtke Shein.
Alarmirajući podaci vezani uz jeftine ponuđače iz Kine nisu iznenađenje, navodi list i dodaje. Već u svibnju ove godine južnokorejska državna tijela pronašla su proizvode koji su imali čak 428 puta veću graničnu vrijednost ftalata od dopuštene.
Između ostalog, tri torbice imale su 153 puta povećanu vrijednost navedenog otrova od dopuštene količine. Kako prenosi austrijski Der Standard, sva ta upozorenja na platformama društvenih mreža nisu baš smanjila prodaju tih zatrovanih proizvoda. Ljudima je očito važno da je jeftino. Potvrda je i poslovni rezultat Sheina koji je 2022. godine bio “težak” 100 milijardi dolara. Tim bogatstvom Shein je na listi privatnih poduzetničkih tvrtki zauzeo treće mjesto, odmah iza TikTok / Bytedancea i SpaceX-a. Kako se mjesecima najavljuje, tvrtka bi mogla još ove godine izaći i na međunarodnu burzu. I to navodno s procijenjenih 59 milijardi eura.
VIDEO Testirali smo jeftine proizvode sa stranice Temu. Ovo su naši dojmovi
Temu financijski stoji izvanredno. U SAD-u je prošle godine povećao svoju prodaju za čak 700 posto, prema podacima s web stranice Traffic. U prvom tromjesečju ove godine matična kompanija Temua "Pinduoduo", utrostručila je svoju dobit u odnosu na prošlu godinu. Neto dobit kineskog e-commerce diva porasla je za 246 posto u usporedbi s prethodnom godinom, dosegnuvši 28 milijardi juana (3,6 milijardi eura). Prihod je u prvom tromjesečju 2024. porastao za 131 posto, odnosno na 86,6 milijardi juana (11,1 milijardu eura).
Stručnjaci ističu kako roba iz Kine stiže u vrlo kratko vrijeme na odredište, zahvaljujući prijevozu zrakoplovom. Austrijski list također navodi da Schweizer Rundfunk (Švicarski radio) upozorava kako je kod provjere u travnju pristigle robe iz Kine pronađeno mnogo neispravnosti, primjerice kod zaštitnih naočala na kojima se rasulo staklo ili kod dječje opreme za plivanje na kojoj je bio neispravan sigurnosni zatvarač.
Kako piše list, Europska unija još uvijek nedovoljno kontrolira robu pristiglu iz Kine koja često ne odgovara naznačenoj vrijednosti i opasna je. Nakon što je na snagu stupio Zakon za digitalna tržišta, očekuje se bolja kontrola Sheina i njemu sličnih tvrtki. Posebno će se kontrolirati proizvodi koji imaju utjecaj na ljudsko zdravlje i sigurnost ljudi. Posebno će se kontrolirati i imaju li naručeni proizvodi zadovoljavajući utjecaj na “tjelesni i duševni standard mladih korisnica i korisnika”.
Nijemci upozoravaju da se njihovu djecu često privlači posebnim aplikacijama na društvenim mrežama, nudeći im specijalne popuste i rabate da bi ih potaknuli na sve češću kupnju kineske robe. Koriste se manipulativnim strategijama kao što je dark patterns. Zbog toga list Roditeljski savjetnik iz Njemačke, kako piše Der Standard, zahtijeva da se ponude iz Kine posebno stave pod povećalo. Iz svega navedenog jasno je da EU i njezine članice očekuje mnogo posla u vezi s proizvodima koji dolaze iz Kine.
Ne znam, sa svim spravicama za auto(nosac mobitela, podloge za pod za noge i gepek, itd itd ) sam jako zadovoljan , cak i kuhinjske sitnice kao rezaci za povrce i zdjelice.. Čista propagandaa, pricaju o tome kao da svaka 3ca osoba dobije oštećenu narudzbu...AK očeš naruči ako ne nemoj i točka