Kolumna

Osnaživanje žena u politici vodi zdravijem političkom sustavu u duhu demokracije

Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
Foto: Grgur Žučko/pixsell
Daniel Maksymiuk
19.10.2016.
u 20:46
Znamo da osnaživanje žena smanjuje izglede za objavu rata sa susjednim zemljama, loše odnose s međunarodnom zajednicom ili porast kriminala
Pogledaj originalni članak

Imao sam čast nazočiti konstituirajućoj sjednici devetog saziva Hrvatskog sabora. To mi je dalo priliku promisliti o vrijednostima koje su zajedničke Kanadi i Hrvatskoj. Naravno, s balkona hrvatskog parlamenta prvo sam pomislio na zajedničku predanost vladavini demokracije i načelu da se čak i najveće političke i ideološke razlike mogu pomiriti unutar naših demokratskih institucija.

Gledao sam nove hrvatske saborske zastupnike kako jedan po jedan daju prisegu, a zastupnici manjina to isto čine na hrvatskom i na vlastitom materinskom jeziku, zajedno s pripadnicima katoličke, pravoslavne i muslimanske vjere. To me podsjetilo na kanadski multikulturalizam i zajedničku obvezu zaštite prava svih građana.

Dok je svaki član Sabora prisezao na odanost Ustavu, sjetio sam se i izazova s kojima se susreću Kanada i Hrvatska u težnji da izgrade jača demokratska društva. Većina glasova, i vladajućih i opozicije, bili su glasovi muškaraca. U kanadskom se parlamentu također još uvijek uglavnom čuju muški glasovi, iako je gotovo kraj 2016. godine.

Trenutačni saziv kanadskog parlamenta ima više žena nego ikada prije, 88 od ukupno 338 mjesta, ili oko 26%. To je odraz sporog, ali stalnog porasta u zastupljenosti žena u sazivima kanadskog parlamenta tijekom proteklih desetljeća. Ipak, Kanada je tek 64. na svjetskoj ljestvici zemalja po sudjelovanju žena u parlamentu, ostavljajući mjesta za napredak.

U usporedbi s tim podacima, u devetom sazivu Sabora izbrojio sam 27 žena, tj. oko 18%, što je pad u usporedbi s osmim sazivom kada ih je bilo 30, ili sedmim u čijem je sastavu bilo 36 žena. U hrvatskom je slučaju došlo do blagog pada.

Koji je uzrok toga? U prošloj sam godini imao čast predstavljati Kanadu u Hrvatskoj i upoznati brojne dojmljive žene u politici, i to iz svih stranaka, kao i na drugim javnim položajima. Pored toga, susreo sam se i s mnogim zadivljujućim ženama koje rade u udrugama civilnog društva ili u akademskim krugovima. One su ambiciozne, moćne i nadarene vođe. U Hrvatskoj žene čine 59,6% visokoobrazovanog stanovništva. Ali ih u hrvatskom parlamentu nema dovoljno.

Kanadski premijer prošle je godine napravio dramatičnu gestu inzistirajući na ravnopravnosti spolova u svojoj vladi. Taj su potez zapazili i pozdravili diljem svijeta te se nadam da će potaknuti više žena u Kanadi da se bave politikom. Međutim, uspjeh nije došao preko noći.

Trudeau se zalaže za taj cilj otkada je došao na čelo svoje stranke 2013. godine, uključujući nadarene žene u stranku, ulažući u njih i potičući ih da se razvijaju, stavio ih je u područja gdje se mogu dokazati i pomogao im da budu uspješne. Jedan od primjera je sadašnja kanadska ministrica međunarodne trgovine, uspješna novinarka koja isprva nije htjela ulaziti u politiku, a sada je jedan od najgorljivijih kanadskih zagovornika slobodne trgovine.

U biti, smatram da u Saboru ima manje žena zato što je za značajan porast broja žena koje sudjeluju u politici potrebna sustavna predanost i dugogodišnji rad političkih stranaka i vođa. Osvrćući se na razvoj situacije u Hrvatskoj u prošlih 12 mjeseci, kao i nove promjene u vodstvu stranaka, shvaćam da nisu bili dobri uvjeti da bi se razvila dugoročna strategija za uključivanje više žena u politiku. Sada kada je izgledna stabilna Vlada, vjerujem da se pruža važna prilika.

Hrvatska je već imala primjere snažnih žena vođa u politici, uključujući i prvu predsjednicu Vlade u jugoistočnoj Europi. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović trenutačno je jedina žena na čelu države ili vlade u regiji. Što je još važnije, hrvatska se predsjednica aktivno zalaže za političko i gospodarsko osnaživanje žena.

Prošli je mjesec u New Yorku predsjedala sastanku inicijative Partnerstva za jednake mogućnosti (“Equal Futures Partnership”) te je naglasila ulogu političkih vođa u osiguravanju pozitivnih trendova i potpori sudjelovanju žena u politici i gospodarstvu. Zbog njezina je zalaganja Hrvatska na međunarodnoj razini vodeća zemlja koja je osnaživanje žena učinila svjetskim prioritetom.

Kanada iz mnogih razloga potpuno podržava ta nastojanja. Za početak, osnaživanje žena je ključno za učinkovitu vladu. Do sada su objavljena brojna istraživanja koja pokazuju da veća raznolikost u tijelima koja donose odluke vode do učinkovitijih i inovativnijih odluka pridajući pažnju individualnosti i originalnim idejama.

Privatni sektor primjećuje te prednosti i zato su mnoge velike tvrtke već primijenile takav pristup ravnopravnosti spolova u odborima i na izvršnim funkcijama. U svjetskom okruženju koje se brzo mijenja i suočava sa složenim izazovima, od klimatskih promjena do ilegalnih migracija, ne možemo si dopustiti da isključimo žene iz donošenja odluka.

Postoje još dublji razlozi zašto Kanada i Hrvatska zajedno tako snažno podupiru osnaživanje žena. Znamo da osnaživanje žena u politici vodi zdravijem političkom sustavu u duhu demokracije i političke odgovornosti. Znamo da gospodarstva rastu kada više žena radi. Više zaposlenih žena, tj. smanjivanje raskoraka između žena i muškaraca ima za posljedicu brži gospodarski rast.

Znamo da osnaživanje žena smanjuje izglede za objavu rata sa susjednim zemljama, loše odnose s međunarodnom zajednicom ili porast kriminala i nasilja unutar društva.

Da zaključim, ako želimo da nam vlade budu učinkovite, a gospodarstva konkurentna te ako težimo sigurnijem, uspješnijem i naprednijem svijetu, osnaživanje žena važan je put do tih ciljeva.
Otkad sam došao prije godinu dana, nova hrvatska Vlada budi veći optimizam te sam optimističniji u pogledu Hrvatske općenito.

Veselim se suradnji s novom Vladom, kao i zdravom dijalogu s oporbom. Ohrabrujuće je što se u hrvatskim medijima navodi da je povećanje broja žena koje sudjeluju u politici važan čimbenik u formiranju nove Vlade, bez obzira je li riječ o Vladi ili drugim visokim položajima.

Promatrajući sjednicu Sabora u petak, uvjerio sam se da će sve stranke iskoristiti sljedeće četiri godine da uključe više žena i ulažu u njih, promaknu ih i postave na položaje kako bi ušle u deseti saziv Sabora.

U tom smislu, lokalni će izbori biti izvrsna prilika da što većem broju žena omoguće da za četiri godine dođu na ključne položaje koji će ih pripremiti za politiku na državnoj razini. Pratit ću lokalne izbore sljedeće godine i nadam se da ću čuti više ženskih glasova.

>> Okupljanjem u Zagrebu podržale Poljakinje koje se bore protiv zabrane pobačaja

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.