Luka Vončina dao je otkaz na mjesto pomoćnika ministra zdravlja. Otkaz je ministru uručio ovoga tjedna, a njegovo se razrješenje očekuje na sljedećoj sjednici Vlade, potvrdio nam je.
Ode privatnicima
– Otišao sam iz osobnih razloga i u korektnim odnosima, ne bih ništa komentirao – kazao nam je telefonski L. Vončina, a na pitanje kamo prelazi, dodao da će se najprije negdje odmoriti, a onda vidjeti. Odlazak ovog vrsnog stručnjaka za menadžment u zdravstvu, školovanog u inozemstvu, koji je na mjestu pomoćnika ministra za zaštitu zdravlja radio na svim najvažnijim Ostojićevim projektima, nakon prelaska iz HZZO-a, vrlo je znakovit i po nekim nagađanjima upućuje na ozbiljne potrese u Ostojićevu timu. Međutim, ministar to opovrgava.
– Ma ne, razišli smo se sporazumno i vrlo korektno jer on odlazi u privatne konzultantske tvrtke – kaže Ostojić priznajući da je riječ o stručnjaku koji je bio njegov osobni, a ne politički odabir. Iz farmaceutskih krugova doznajemo da ce Vončina raditi za Svjetsku zdravstvenu organizaciju. Vončina je radio i na masterplanu bolnica, koji će Ostojić sljedećeg tjedna konačno predstaviti javnosti. A u idućih petnaest dana po hitnom će postupku izmijeniti i Zakon o zdravstvenoj zaštiti, u dijelu koji definira organiziranje rada i radno vrijeme, kako bi se vratio rad u dežurstvima u velik dio bolničkih odjela, gdje je smjenski rad neprovediv.
Postavlja se pitanje koji su financijski učinci povratka na 24-satna dežurstva u bolnicama, odnosno hoće li ukidanjem smjenskog rada za plaće u zdravstvu ići manje ili više novca? Pojavile su se kalkulacije da će povratak dežurstava povećati troškove u zdravstvu za čak pola milijarde kuna godišnje. Ministar Ostojić međutim kaže da su to potpuno neutemeljene kalkulacije.
Ušteda smjenama
– Vraćanje na dežurstva bit će jeftinije nego smjenski rad. U djelatnostima, odnosno na odjelima gdje je mali broj anesteziologa ili pak kirurga, a ponegdje i radiologa, bio je veći broj prekovremenih sati, a time su bili i veći izdaci za tu bolnicu. Vraćanjem dežurstva kroz paušal tu će biti manji izdaci u smjenskom radu – govori Ostojić.
S druge strane, u lovranskoj klinici uvođenje smjenskog rada dovelo je do 12% manjeg bruto iznosa za plaće jer je ondje dovoljan broj ortopeda i anesteziologa i mogu raditi u dvije smjene. U Puli je ušteda između 7 i 8%.
Da je ovaj "vrsni menadžer" stvarno vrsni ne bi ove dvije Ostojićeve godine bile ovako katastrofalne baš u području organizacije i kvalitete zdravstvene zaštite. Vončina se školovao se par mjeseci na London school of economics, i to samo ekonomiku zdravstva, radio na Štamparu, nikada u praksi a njegove rezultate vidimo svaki dan.