PRIVATNI DETEKTIVI Tragaju za preljubnicima, istražuju bizarno

Otkrila da je muž vara s muškarcem

Foto: import
Otkrila da je muž vara s muškarcem
18.11.2005.
u 13:51
Pogledaj originalni članak

"Sumnjam da netko truje moje drvo!?"  pomalo je bizarna rečenica  koju je izustio jedan Zagrepčanin, pojavivši se na vratima detektivske agencije Sova.  Iako bi ta rečenica zacijelo šokirala ili nasmijala mnoge, detektivima je to bio posao kao i svaki drugi.

Pakost susjede
Možda malo neuobičajen, no ipak posao u kojem treba istražiti sve  s kim je stranka u sukobu, tko bi imao razloga za takvu pakost i zašto. Tijekom razgovora Zagrepčanin je detektivima ispričao kako sumnja da mu susjeda s kojom godinama vodi imovinsko-pravni spor tako pokušava napakostiti. Objasnio je da zajedno dijele dvorište te da se s njemu dragim drvetom u posljednje vrijeme nešto čudno događa.    

 Drvo je počelo venuti. A i oko njega se širi neki čudan, specifičan i neugodan  miris. Htio bih da postavite video kamare i vidite u čemu je problem i tko to radi   sugerirala je stranka.
Detektivi su se složili s tim, no otišli su i korak dalje. Predložili su da uzmu uzorke tla i kore te ih pošalju na analizu. Nakon tjedan dana pratnje i nadzora tajanstven je trovač otkriven  susjeda je iz pakosti uistinu trovala stablo. Na sreću, posljedice nisu bile kobne iako je drvo zalijevala otrovom mnogo opasnijim za ljude i životinje, nego za biljke. Iskusni detektivi znali su da su imali sreće što su sve na vrijeme otkrili, jer u dvorištu su se igrala i djeca. Da je neko dijete došlo  u kontakt s otrovom, svašta se moglo dogoditi...

S pričama poput te, koja na neki način ruši romantičnu predožbu o detektivima scherlockovskog tipa, čiji je posao samo pronalažanje ubojica i razotkrivanje stravičnih zločina, prof. Njegoslav Blažek, bivši policijski inspektor i predavač na policijskoj akademiji, a sada  vlasnik detektivske agencije, u svojoj karijeri susreo se mnogo puta. Jer u njegovu agenciju dolaze mnogi i od njega traže svašta  da otkrije ima li njihov partner nekog drugog, da nađe odbjegle mladiće i djevojke ili odlutale starce, da im provjeri poslovanje nekog poduzeća, ili pak istraži kakva je prošlost osobe koju namjerava zaposliti.

Svim tim zahtjevima, koji ponekad znaju biti čudni, čak i bizarni, on i njegovi zaposlenici pristupaju ozbiljno. Jer za razliku od policije, koja mnogo puta zbog opsega posla i ubojita dnevnog ritma nema vremena ni za ljude ni za njihove probleme, detektivi se svojim strankama posve posvećuju, prateći problem od početka do kraja.

Pandorina kutija
 Kad mi netko dođe i kaže što hoće, pitam ga što želi učiniti s rezulatima  istrage. To je jako bitno, pogotovu  kad vam dođe stranka i traži od vas da potkrijepite njezinu sumnju da je partner vara. Posljedice mogu biti stravične i zato to radim samo ako mislim da nekome  uistinu mogu pomoći. Jer što da napravite kada dođete k meni sa sumnjom da vas suprug vara, a ispostavi se da vas vara, no ne sa ženom, nego s drugim muškarcem? To nije ugodno i morate znati što ćete učiniti s tom informacijom jer je to Pandorina kutija iz koje može svašta izići  objašnjava Blažek metode svog rada.
Kaže da se u svakodnevnu poslu najviše bavi krađama  intelektualnog vlasništva. To nije čudno zna li se da je on privatni istražitelj kojeg angažiraju različite tvrtke u borbi protiv pirata, a radi i za Društvo za zaštitu audiovizualnih djela. Njegove istrage u konačnici počesto rezultiraju  i kaznenim prijavama, jer su detektivi po zakonu dužni  prijavati svako kazneno djelo koje otkriju. Blažek u godini ima 120 takvih prijava, a počesto se događa da njegove ekipe s terena informacijama do kojih dolaze pomažu i policiji.

 Ne radimo za policiju jer to po zakonu ne možemo, no suradnja nam je izuzetno dobra. Često nas angažiraju različita poduzeća, odvjetnički uredi, ali i privatne osobe. Žene koje dolaze ovdje najčešće traže nadzor i pratnju jer sumnjaju u bračnu nevjeru. Muškarce pak više zanima prisluškuje li ih tko i kako to mogu izbjeći  kaže Blažek.

I poznate prisluškuju
Objašnjava da kad je prisluškivanje posrijedi, agencija ne može pobijediti  državu jer je protuprislušna oprema izuzetno skupa. No strankama, među kojima ima i poznatih osoba koje sumnjaju da su prisluškivane, može se pomoći savjetima.

 Jednom me je angažiralo poduzeće koje je pregovaralo o prodaji. Tijekom tih pregovora ustanovili su da ih druga strana prisluškuje. Pitali su što da rade i ja sam im savjetovao da ne miču prislušne uređeje. U čudu su me gledali, no tada sam im objasnio da će za njih biti bolje   izfingiraju li lažne pregovore s trećom stranom. Tako su i napravili, a cijeli je slučaj bio klasično pumpanje cijene, na koncu povoljno riješen za moju stranku  kroza smijeh objašnjava Blažek.
Dodaje kako su u njegovu poslu brzina, kvalitetno snimanje situacije te dobre informacije koje se tako   dobiju  presudne. Objašnjava da bez toga, ali ni dobrih veza u policiji te policijskog iskustva nema ni dobrog detektiva.

 Sjećam se slučaja u kojem me je angažirao odvjetnički ured tražeći provjeru informacija za kupoprodajni ugovor. Nazvali su oko 11 i rekli što im treba. Informacije sam dostavio svom suradniku na terenu, koji je također bivši policajac. Trebalo mu je samo dva sata da bi ustanovio kako je tzv. ozbiljni kupac  varalica. Informacija je poslana odvjetničkom uredu, oni su je pak dostavili policiji, koja je oko 15 sati uhitila varalicu. Bila je riječ o kupoprodajnom ugovoru teškom 400.000 eura  zaključuje Blažek s crticom  iz svoga svakodnevna uzbudljiva i dinamična posla.


Ne traži ukradena vozila

Jedno je od pravila Blažekove detektivske agencije da ne radi i ne istražuje za osobe iz krim-miljea. Također, ni za koga ne utjeruju dugove, ali i ne tragaju za ukradenim automobilima. Ukradene automobile ne možete pronaći ako ne kontaktirate s osobama iz krim-miljea. Drugim riječima, posao ne možete obaviti ako ne zaprljate ruke objašnjava svoje stavove Blažek. Kaže da vrlo brzo u razgovoru sa strankama otkrije je li netko s ove ili s one strane zakona, a u tome mu pomaže policijsko iskustvo.

Pogledajte na vecernji.hr