Znanstvenici su identificirali novu potencijalnu terapiju za koronavirus, a riječ je o biološkoj tvari koju stvaraju modificirane stanice ljudske kože, piše Science Daily.
Ustanovili su da je spomenuta tvar uspjela zaustaviti da se SARS-CoV-2 sam reproducira, a istodobno je zaštitila zaražene stanice kada je testirana na ljudskim plućnim stanicama. Premda su istraživanja u ranoj fazi, ovo otkriće otvara mogućnost nove terapije za pacijente oboljele od covida. Pojedinosti o istraživanju objavljene su u časopisu Biomaterials and Biosystems.
- Iznenadilo nas je kad smo otkrili da ova potencijalna terapija zaustavlja novi put replikacije virusa i istodobno štiti zaražene stanice - rekao je glavni autor studije, dr. Ahmed G. Ibrahim, docent na Institutu Cedars-Sinai iz Los Angelesa.
Trenutačno postoji nekoliko tretmana za covid-19, no svi su prvenstveno usmjereni na to da se spriječi umnožavanje virusa.
Novi potencijalni tretman sprečava replikaciju te istodobno štiti i popravlja zahvaćeno tkivo, što je važno jer simptomi koji se razviju u slučaju oboljenja od covida mogu potrajati još dugo nakon nestanka virusne infekcije. Potencijalnu terapiju koja se istražuje u studiji znanstvenici su realizirali koristeći stanice kože - dermalne fibroblaste, masne stanice koje prirodno pojačavaju kolagen i proizvode proteinske molekule koje štite barijeru na koži.
Uspjeli su ih inženjerski modificirati tako da stvaraju terapeutske ekstracelularne vezikule. To su nanočestice koje služe kao komunikacijski sustav između stanica i tkiva. Fibroblasti su omogućili lučenje ekstracelularnih vezikula, koji uspijevaju popraviti tkivo.