Znanstvenici iz Zavoda za rak Dana-Faber u američkom gradu Bostonu otkrili su do sada nepoznatu vrstu leukemije. To, kažu, može objasniti zašto neka djeca oboljela od leukemije ne odgovaraju dobro na uobičajena liječenja.
Uporabom genske tehnologije bostonski su istraživači proučili sastav akutne limfoblastične leukemije (ALL). Otkrili su poseban oblik te bolesti, vlastitoga genetskoga sastava, koji su nazvali leukemijom miješanoga podrijetla (MLL). Ranije se i taj oblik jednostavno svrstavalo u ALL.
Novootkriveni oblik posjeduje ono što se naziva kromosomskim premještanjem. To u ovom slučaju znači da se djelić kromosoma 11 odlomio i spojio s drugim kromosomom. Dr. Stanley Korsmeyer je s kolegama ustanovio da bolesnici s kromosomskim premještanjem imaju profile genskog izražaja koji se razlikuju od drugih leukemija. Zaključili su da oni ističu taj oblik leukemije među drugim vrstama.
- Profili genskog izražaja limfoblastične leukemije koja ima MLL premještaj zamjetno su dosljedni i značajno se razlikuju od onih drugih leukemija. Stoga predlažemo da ih se smatra zasebnom bolešću - leukemijom miješanoga podrijetla (MLL) - pišu bostonski znanstvenici.
- To je vrlo značajno istraživanje. Do sada nije bilo jasno zašto neki bolesnici s ALL-om imaju niske stope preživljavanja. Sada znamo da je riječ o biološki različitome tumoru, pa za nj valja razviti poseban lijek - priopćila je Zaklada za istraživanje leukemije. (SdP)