Multispektralno snimanje

“Ovo je pravo kopanje zlata”, kažu stručnjaci koji su radili u dubrovačkom arhivu

Foto: Igor Šoban/Pixsell
Dubrovački spisi
Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
David Messinger
11.04.2019.
u 22:18
Amerikanci koji su posjetili Dubrovnik razmišljaju o otvorenju Centra za spektralno snimanje dokumenata i otkrivanje izgubljenih tekstova
Pogledaj originalni članak

Dubrovnik, osim što je svjetska baština koju je zaštitio UNESCO, isto je tako i svjedok povijesti koja je i dokumentirana kroz gradske i crkvene arhive. Čuvaju se tamo i tekstovi iz 13. stoljeća na kojima se, jasno, vidi utjecaj vremena.

Povijest sačuvana za vječnost

Tinta je izblijedjela zbog različitih utjecaja, papir je oštećen. No znanstvenici s američkog Rochester Institute of Technology pronašli su rješenje kako da tekstovi izdrže tijek vremena i sačuvaju se zauvijek. Tajna je u tehnologiji koja se zove multispektralno snimanje. Riječ je o disciplini koja se sve više razvija i bavi se jednostavno otkrivanjem prebrisanih ili izblijedjelih rukopisa, odnosno takvih koji se više ne vide golim okom. U tu se svrhu primjenjuju nove tehnike snimanja.

U Dubrovnik je tako nedavno stigla ekipa instituta iz Rochestera koji inače stalno djeluje i u Dubrovniku kako bi digitalno obnovila rukopise koji se nalaze u dubrovačkim arhivima, a stari su, dakle, stoljećima.

– Ovdašnje zbirke rukopisa iznimno su velike, a naša je zadaća pri ovom posjetu bila da omogućimo lokalnim arhivarima da ih nauče sačuvati. Razvijamo tehnologije, metode i uređaje pa ih ustupamo onima koji ih trebaju. Ti se ljudi bave očuvanjem važnih zbirki, a snimanja koja mi koristimo u tome im mogu jako puno pomoći, rekao je profesor David Messinger, ravnatelj Centra za znanost snimanja Chester F. Carlson. Sa svojim kolegama prof. Messinger održao je i niz predavanja, objavljuje Rochester Institute of Technology.

Centar za naš dio Europe

Jedan je od znanstvenika čak usporedio dubrovačku ekspediciju s kopanjem zlata.

– Dubrovnik ima jako puno skrivenog blaga koje čeka da bude otkriveno. Kroz potporu Rochester Institute of Technology, takve ustanove kao su Dubrovačka knjižnica ili Državni arhiv u Dubrovniku možda su dobili načine kako da povećaju svoju važnost kao mjesta visoke kulture i baštine. Tako će postati znatno privlačniji znanstvenicima i istraživačima iz cijele Europe – rekao je prof. Francis Brassard s RIT Croatia.

Posjet znanstvenika iz Amerike urodio je i idejom da se u Dubrovniku otvori Centar za spektralno snimanje dokumenata i otkrivanje izgubljenih tekstova za ovaj dio Europe, kako donose lokalni mediji u Dubrovniku. Takvih centara nema puno što je i logično s obzirom na to da se radi o relativno novoj tehnologiji.

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
David Messinger

U Europi slične ustanove postoje u Hamburgu, Kopenhagenu i Londonu. Na institutu u Rochesteru ovom se tehnologijom služe od 90-ih godina 20. stoljeća. U dostupnim informacijama o posjetu američkih znanstvenika nema podataka o koji su dokumenti digitalno restaurirani, no nije nemoguće da će se s vremenom pojaviti i neki od ključne povijesne važnosti.

I Dubrovnik se priključio svjetskoj akciji Sat za planet Zemlju 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LA
larala
06:47 12.04.2019.

za amerikance je hrvatska povijest zlato a, za hrvatske politicare samo izvor zarade. žalosno je da hrvati svoju povijest mogu besplatno istraživati samo preko americkim web stranica.