zastupnici i prava

Ovo su povlastice i pogodnosti koje uživaju hrvatski dužnosnici

Foto: Robert Anić/Pixsell
vlada
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
željko kerum
Foto: Željko Hladika/PIXSELL
državni zrakoplov challenger
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
mobitel
Foto: Boris Šćitar/VLM/PIXSELL
automobil
21.01.2013.
u 17:28
Zastupnici – 
I nakon što su im ukinute povlaštene mirovine, uživaju najviše prava
Pogledaj originalni članak

Usporedba povlastica koje uživaju dužnosnici otkriva tko je, unatoč trodiobi vlasti, “jednakiji” i “ravnopravniji” od drugih. Naravno da svaka od triju vlasti, zakonodavna, izvršna i sudska, imaju svoje zakonitosti i specifičnosti, pa im shodno tomu pripadaju i određena prava. No, ipak se po tim pogodnostima vidi tko je zapravo vlast u državi. Ako je cijeniti po tomu, sudstvo koje je najviše napadano baš i nije neka vlast. Konačno, i Sabor i Vlada o svojim pravima odlučuju svojim odlukama, dok za suce odluku donosi Sabor.

– Tako predsjednici sudskih odjela imaju pravo na povećanje plaća, ali ta odredba nikad nije primijenjena jer Sabor svake godine suspendira njezinu primjenu – potkrijepio je predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić spomenutu konstataciju. 

Čelnici svih triju vlasti imaju pravo koristiti rezidencijalne objekte. I nakon što su im ukinute povlaštene mirovine, zastupnici uživaju najviše prava te su i najsamostalniji jer samo o njihovoj savjesti ovisi što će i koliko raditi. Kad bi Željko Kerum s pristupom kakav ima prema zastupničkim pa i gradonačelničkim obvezama bio sudac, davno bi ostao bez posla unatoč javnoj fami o nedodirljivosti sudaca. Ali, i takve su pojedinačne kao i stranačke devijacije demokracija i pravo izabranog predstavnika koji odgovara biračima.

Stresan posao ministara

Za zastupnika koji savjesno radi svoj posao neke povlastice koje uživaju zločesto je tako i nazivati jer su u tom slučaju više nužna pomagala za kvalitetno odrađivanje dužnosti, a materijalna neovisnost je tu na prvom mjestu. 

Najstresniji i najzahtjevniji je, gotovo svakodnevno na ocjeni svekolike javnosti, posao ministara, te su nekima plaće relativno niske s obzirom na opseg poslova, obveza i odgovornosti. Dinamičnosti i nužnoj pokretljivosti prilagođena su i prava koja mogu koristiti. Prava na korištenje zrakoplova, kreditne kartice i raspolaganje sa sredstvima reprezentacije, ako se savjesno i racionalno koriste, u funkciji su dužnosti koju obavljaju. Stoga na najvišoj razini imaju automobil i vozača stalno na raspolaganju i neograničene troškove mobitela, s tim da su uz ograničenja automobil i mobitel mogući i na nižim službeničkim razinama, dok suci zbog statičnosti njihova posla (osim predsjednika sudova i odjela) nemaju ni mobitel. 

Suci zbog prirode posla i zahtjeva neovisnosti imaju trajni mandat, ali osobito u novije vrijeme njihov rad ocjenjuje se po više parametara zbog kojih mogu stegovno odgovarati pa i biti razriješeni. 

– Za svakog suca vodim 45 parametara na mjesečnoj bazi – opsežnost te kontrole ilustrira Vinko Mioč, predsjednik zagrebačkog Općinskog kaznenog suda. Suci i u privatnosti moraju kao ni jedna druga profesija voditi računa o svom ponašanju, gdje idu, s kim se druže i što rade jer su dužni čuvati svoj i ugled profesije koji im može ovisiti i o ponašanju članova obitelji. Drugim poslovima ne smiju se baviti, osim stručnim i to po odobrenju predsjednika suda. Primaju golu plaću, bez regresa, božićnice i prekovremenih sati, nemaju pravo na besplatan gradski i javni prijevoz. 

Sami plaćaju čak i zakone

– Suce se ne može ni nagraditi za izniman rad pa se postavlja pitanje kako motivirati 60-godišnjeg suca na općinskoj razini. Svi su suci jednako plaćeni neovisno koliko su opterećeni i koliko rade s tim da onda samo zbog plaće imamo pritisak na viši sud – kaže Mioč, koji na temu “povlastica” napominje da je deset sudaca njegova suda nedavno samo platilo troškove puta i smještaja za redovitu edukaciju na savjetovanju u Opatiji. Plaće sudaca na općinskoj su razini od 9600 do 11.500 kuna (ovisno o stažu), a na Županijskom sudu do 14 tisuća kuna. Osnovne plaće zastupnika bez dodataka su oko 15-ak tisuća kuna. Oba predsjednika sudova, i Mioč i Turudić, ističu slab status službenika i namještenika. Na općinskoj razini plaća im se kreće od 2640 do 4700 kuna. Suci u većini slučajeva sami financiraju čak i komentare zakona i drugu literaturu, nužnu u poslu.  

Predsjednik Turudić ima mobitel bez limita potrošnje, s tim da u prosjeku troši oko 500 kuna, dok predsjednici njegovih odjela imaju limit na 300, a neki dežurni službenici od 200 kuna. Službeni auto, koji inače služi za očevide, dostavu i druge potrebe suda, oba predsjednika koriste rijetko. Turudić godišnje napravi do tisuću kilometara, a Mioč i manje. “Ne znaju” što je službena kreditna kartica, a što se troškova reprezentacije tiče, predsjednik Mioč je o svom trošku organizirao posljednji božićni domjenak na sudu, s tim da na budžet suda od 30 milijuna kuna sudu odobreno 4000 kuna na reprezentaciju, a on je lani potrošio 2388 kuna. Predsjednik Turudić zajednički domjenak za suce, službenike i namještenike organizirao je tako da je svaki sudac dao po 120 kuna. Njegov je sud na reprezentaciju lani potrošio 3800 kuna u što ulazi i voda za optuženike i svjedoke.

>>'Zastrašujuće su povlastice koje se kod nas stječu politikom'

>>Četrdesetak zastupnika podnijelo zahtjev: Trk po 15.000 kn mirovine

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 88

Avatar Tomcek 88
Tomcek 88
20:12 21.01.2013.

bas reci onda ti nama kako tome lopovlukima stati na kraj,pa mozda je i vrijeme da se to neizreceno baz u hrvatskoj dogodi , jer resurse ima hrv.da bih svi hrv. mogli bit gospoda a ne pojedinci .mozda ce i hrv. biti uzor cijeloj europi. gledajte realnost ,u njem,engl, i.t.d. svugdje se slagaju dvije klase ,sirumasni i tajkuni.da se tako nastavi,jel?

MA
MaliMarinko
20:32 21.01.2013.

Do 1990 godine saborski zastupnici su bili VOLONTERI. Primali su plaću na svom radnom mjestu, sa kojega su opravdano izostajali radi saborskih aktivnosti. Biti saborskim zastupnikom, zu to vrijeme se smatralo velikom čašću.

ME
mek
18:58 21.01.2013.

BRAVOOOOO!!!!! Ovo je prvi uspješan potez vlade sa učinkom 100%. Nisam pročitao, ali vjerujem da je to jedna od 21 stavki s kojima su dobili izbore. Sa ovime su okrunili godinu dana svojeg djelovanja, pa se pitam tko im je ravan? Još jedanput BRAVO, jer ako tako završite i ovu godinu sa podizanjem životnog standarda, bit ćemo država blagostanja, najuspješnija u EU.