Zašto me nitko nije upozorio da će mi račun biti blokiran? Zašto sam to shvatio tek kada sam u dućanu karticom tekućeg računa želio platiti špeceraj?, pitanja su koja sve češće postavljaju naši čitatelji. Problem je u tome što, tvrdi šef laburista Dragutin Lesar, ovrhovoditelji (odvjetnici i javni bilježnici) dužnike vrlo često i ne obavijeste o tome da im prijeti ovrha.
Bez nadzora
– Iako su prema zakonu dužni građanima dostaviti ovršni nalog, oni to često ne učine jer ih nadležno Ministarstvo pravosuđa ne kontrolira. Tako se građanima uskraćuje pravo na prigovor, ali i prilika da tijekom žalbenog roka (osam dana) podmire svoj dug – kaže Lesar. A da bi građani uopće doznali tko im je “sjeo” na račun, moraju otići u Finu i platiti pristojbu od 52 kune!
Račun vam može ostati u blokadi čak i nakon što se namiri vjerovnik kojemu ste bili dužni! Primjerice, dužni ste dvije tisuće, a na računu imate 6000 kuna. Račun vam se blokira, vjerovnik s računa “skine” dvije tisuće, ostaju vam vaše 4000, ali s njima i dalje ne možete raspolagati.
– Iako bi Fina automatski trebala odblokirati račun nakon što se podmiri dug, građani mi se često žale da to nije tako. Kažu da se s Finom i sa svojom bankom natežu i po nekoliko tjedana, a u međuvremenu posuđuju novac, dok im se ne odblokiraju njihovi računi – kaže Dragutin Lesar.
Iako se, prema zakonu, pod ovrhom mogu naći maksimalno dvije trećine mjesečnih primanja, građanima se često “sjedne” na kompletan iznos na računu. Štoviše, pod ovrhom završavaju i zakonom zaštićene rodiljske naknade, dječji doplatak, zaštitni dodatak na mirovinu i drugi socijalni transferi. Da bi to izbjegli, građani moraju otvoriti posebne, tzv. zaštićene račune, na koje će im, sve dok ne podmire dugove, sjedati novac od socijalnih transfera i trećina plaće. No zna se dogoditi da građani doznaju da su pod ovrhom tek kada im kompletan iznos na računu bude blokiran.
Ne poštuju ni zastaru
– Tada građani odu do Fine i zatraže otvaranje posebnog računa, ali onaj iznos koji im je već oduzet neće im se naknadno vratiti iako je zakonom zajamčen! – ističe Lesar.
Zanimljiv slučaj pljenidbe dijela plaće prijavila nam je čitateljica Višnja Volović.
– Prijedlog o ovrsi temelji se na događaju iz prosinca 1996., što je u suprotnosti sa zakonom jer je u međuvremenu nastupila zastara – piše u prigovoru koji je V. Volović poslala predsjedniku Općinskog suda u Karlovcu, Saboru, premijerki, Europskom parlamentu... Inače, Diners preko odvjetničkog ureda Hanžeković i Radaković od nje potražuje 26.800 kuna.
Ovrha na špeceraj: Da mi je račun blokiran, doznao sam – u trgovini
Europa ima šansu dobiti novog velikog lidera. On bi mogao Trumpu pomrsiti planove
Danas, gotovo tri godine nakon početka ruske agresije na Ukrajinu, stručnjak Gordan Akrap analizira za Večernji list rat u Ukrajini i mogući vojni sukob na – Indopacifiku.
Ekskluzivno! Renata Sopek više ne ljubi splitskog poduzetnika Sergeja Bijelića
Par je, kako doznajemo, sporazumno donio odluku o raskidu veze jer su shvatili da je s vremenom nestalo ljubavi pa su zaključili da je najbolje da svatko krene svojih putem i sreću potraži na nekom drugom mjestu
Ruski dezerter otkrio tajne o Putinovoj nuklearnoj bazi: 'Bili smo spremni izvršiti udar, a tamo vas stalno šalju na detektor laži'
Prema njegovim riječima, ruske nuklearne snage bile su stavljene u stanje potpune borbene pripravnosti odmah nakon početka rata, a on je bio odgovoran za čuvanje nuklearnog oružja
Filipinka Arcely za svoju je obitelj odabrala Hrvatsku: 'Pronašli smo svoje mjesto u zajednici'
Filipinka Arcely Bingh i njezin suprug Nigerijac Carlos Opara već sedam godina žive u Hrvatskoj s jasnom željom u svojim srcima – Hrvatska je zemlja u kojoj žele ostati zauvijek, u kojoj žele odgojiti svoga 7-godišnjeg sina Karla Lewisa i upravo ovdje među Hrvatima vide svoju budućnost.
Od studentske ideje do utjecajnog portala: 'Nije bilo bogatih roditelja, nego “ajmo pa kud puklo”
Da rezimiramo: - ovrhovoditelji dužnike vrlo često i ne obavijeste o tome da im prijeti ovrha, iako su prema zakonu dužni građanima dostaviti ovršni nalog - da bi građani uopće doznali tko im je “sjeo” na račun, moraju otići u Finu i platiti pristojbu - Račun vam može ostati u blokadi čak i nakon što se namiri vjerovnik kojemu ste bili dužni - Iako se, prema zakonu, pod ovrhom mogu naći maksimalno dvije trećine mjesečnih primanja, pod ovrhom završavaju i zakonom zaštićene rodiljske naknade, dječji doplatak, zaštitni dodatak na mirovinu i drugi socijalni transferi. . . Hrvatska, powered by HDZ.