Zašto me nitko nije upozorio da će mi račun biti blokiran? Zašto sam to shvatio tek kada sam u dućanu karticom tekućeg računa želio platiti špeceraj?, pitanja su koja sve češće postavljaju naši čitatelji. Problem je u tome što, tvrdi šef laburista Dragutin Lesar, ovrhovoditelji (odvjetnici i javni bilježnici) dužnike vrlo često i ne obavijeste o tome da im prijeti ovrha.
Bez nadzora
– Iako su prema zakonu dužni građanima dostaviti ovršni nalog, oni to često ne učine jer ih nadležno Ministarstvo pravosuđa ne kontrolira. Tako se građanima uskraćuje pravo na prigovor, ali i prilika da tijekom žalbenog roka (osam dana) podmire svoj dug – kaže Lesar. A da bi građani uopće doznali tko im je “sjeo” na račun, moraju otići u Finu i platiti pristojbu od 52 kune!
Račun vam može ostati u blokadi čak i nakon što se namiri vjerovnik kojemu ste bili dužni! Primjerice, dužni ste dvije tisuće, a na računu imate 6000 kuna. Račun vam se blokira, vjerovnik s računa “skine” dvije tisuće, ostaju vam vaše 4000, ali s njima i dalje ne možete raspolagati.
– Iako bi Fina automatski trebala odblokirati račun nakon što se podmiri dug, građani mi se često žale da to nije tako. Kažu da se s Finom i sa svojom bankom natežu i po nekoliko tjedana, a u međuvremenu posuđuju novac, dok im se ne odblokiraju njihovi računi – kaže Dragutin Lesar.
Iako se, prema zakonu, pod ovrhom mogu naći maksimalno dvije trećine mjesečnih primanja, građanima se često “sjedne” na kompletan iznos na računu. Štoviše, pod ovrhom završavaju i zakonom zaštićene rodiljske naknade, dječji doplatak, zaštitni dodatak na mirovinu i drugi socijalni transferi. Da bi to izbjegli, građani moraju otvoriti posebne, tzv. zaštićene račune, na koje će im, sve dok ne podmire dugove, sjedati novac od socijalnih transfera i trećina plaće. No zna se dogoditi da građani doznaju da su pod ovrhom tek kada im kompletan iznos na računu bude blokiran.
Ne poštuju ni zastaru
– Tada građani odu do Fine i zatraže otvaranje posebnog računa, ali onaj iznos koji im je već oduzet neće im se naknadno vratiti iako je zakonom zajamčen! – ističe Lesar.
Zanimljiv slučaj pljenidbe dijela plaće prijavila nam je čitateljica Višnja Volović.
– Prijedlog o ovrsi temelji se na događaju iz prosinca 1996., što je u suprotnosti sa zakonom jer je u međuvremenu nastupila zastara – piše u prigovoru koji je V. Volović poslala predsjedniku Općinskog suda u Karlovcu, Saboru, premijerki, Europskom parlamentu... Inače, Diners preko odvjetničkog ureda Hanžeković i Radaković od nje potražuje 26.800 kuna.
Ovrha na špeceraj: Da mi je račun blokiran, doznao sam – u trgovini
Pripremite se na vrijeme: Top 25 luksuznih parfema koji mogu biti idealan poklon svakoj ženi
FOTO Div u ruševinama: Ovako danas izgleda tvornica koja je hranila cijelu Jugoslaviju
Šećerana je ugašena 1. ožujka 2021., kada je većina od 202 radnika otišla iz tvrtke uz otpremninu, a iza tvornice ostaje jedino vrijedna građevinska parcela
Neobična obavijest osvanula u zgradi u Hrvatskoj, ljudi su zgroženi: 'Isti problem i kod nas'
Imate li vi sličnih obavijesti u svojim zgradama? Koja je najneobičnija poruka koja je kod vas osvanula? Šaljite nam na dojavi@vecernji.net
Sve popularnija vrsta kupovine, koju vole i Hrvati, mogla bi 'isprazniti' šoping centre, no je li sigurna?
Nužnost svakog hotela postaje jedna usluga bez koje neki neće opstati na tržištu: 'To je budućnost'
Da rezimiramo: - ovrhovoditelji dužnike vrlo često i ne obavijeste o tome da im prijeti ovrha, iako su prema zakonu dužni građanima dostaviti ovršni nalog - da bi građani uopće doznali tko im je “sjeo” na račun, moraju otići u Finu i platiti pristojbu - Račun vam može ostati u blokadi čak i nakon što se namiri vjerovnik kojemu ste bili dužni - Iako se, prema zakonu, pod ovrhom mogu naći maksimalno dvije trećine mjesečnih primanja, pod ovrhom završavaju i zakonom zaštićene rodiljske naknade, dječji doplatak, zaštitni dodatak na mirovinu i drugi socijalni transferi. . . Hrvatska, powered by HDZ.