neizvjesna situacija

Padne li temperatura ispod -3, bit će problema s plinom

Foto: 'Dino Stanin/PIXSELL'
Padne li temperatura ispod -3, bit će problema s plinom
Foto: Pixsell
Instagram
Autor
Marko Biočina
16.10.2012.
u 16:37
Kapacitete koji se rezerviraju treba unaprijed platiti, a većina domaćih distributera plina za to nema novca jer posluje na granici isplativosti
Pogledaj originalni članak

– Prema trenutačno zakupljenim transportnim kapacitetima na izlazima hrvatskog plinskog transportnog sustava za studeni, osigurana je opskrba do temperature 8 Celzijevih stupnjeva. To je vrlo zabrinjavajuće. Ništa bolja situacija nije ni s rezervacijama za siječanj. Ako se ništa ne promijeni, ti kapaciteti bit će dovoljni za nesmetanu opskrbu plinom do minus 3 Celzijeva stupnja – to pomalo dramatično upozorenje iznio je Mladen Antunović, predsjednik uprave Plinacra – operatera nacionalnog plinskog sustava – govoreći na manifestaciji Dan plina jučer u Zagrebu.

Distributeri u besparici

Brojke koje je naveo Mladen Antunović zapravo znače da potrošačima plina u pojedinim dijelovima Hrvatske u slučaju čak i blagog pogoršanja vremena sljedećeg mjeseca prijeti nestašica tog bitnog energenta. No, iako se to vjerojatno neće dogoditi, situacija vrlo zorno upozorava na probleme u domaćem plinskom sustavu.

Naime, sustav funkcionira tako da dobavljači uoči sezone grijanja osiguravaju količine potrebne za opskrbu, Plinacro ulazne kapacitete za njihovu distribuciju, a lokalni distributeri od Plinacra kapacitete na pojedinim izlaznim točkama. Ipak, kako rezervirane kapacitete treba unaprijed i platiti, sve je manje lokalnih distributera koji to žele učiniti. Problem je dakako u novcu. Plaćanje unaprijed zahtijeva značajnu financijsku moć, a zahvaljujući vrlo niskim distributivnim tarifama, većina domaćih distributera plina danas posluje na granici isplativosti. U takvim okolnostima jasno je da ne žele platiti unaprijed, nego računaju na to da će Plinacro, kada bude potrebno, plin ionako transportirati do potrošača, a da će onda oni taj transport platiti iz ostvarenog prometa. Dakako, takav model Plinacru ne odgovara, no kompanija je u osnovi nemoćna. Jedino što bi mogla jest distributerima koji nisu zakupili dovoljne kapacitete prekinuti opskrbu plinom kad oni budu popunjeni, no iz političkih razloga teško je vjerovati da će takva odluka biti donesena. Zbog toga je situacija neizvjesna, iako u Plinacru i Ini – kao najvećem opskrbljivaču prirodnog plina – tvrde da su se dobro pripremili za zimsku sezonu. U Plinacru tako tvrde da su rezervirali dovoljne kapacitete plina za opskrbu pri temperaturama do –12 Celzijevih stupnjeva, a u Prirodnom plinu naglašavaju da će iz domaćih izvora osigurati dovoljne količine plina za temperature do -10 Celzijevih stupnjeva.

Kakva će biti zima?

U slučaju da bude hladnije, primijenit će se interventni uvoz, a ako i to ne bude dovoljno, postoji mogućnost i da se smanje isporuke plina potrošačima – uglavnom industrijskim – koji imaju mogućnost korištenja i nekog drugog energenta. Dakako, puno će ovisiti i o zimi. Dogode li se opet velike hladnoće pri kraju zime, kao ove godine u veljači, sustav će biti pod opterećenjem jer već nakon sredine siječnja značajno pada kapacitet izvlačenja plina iz skladišta Okoli. Bude li pritom i nekog poremećaja u opskrbi ili kvara, scenarij nestašica mogao bi postati izgledan.

>>Treba li grijanje poskupjeti? Bar je osam dobrih razloga za i protiv

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 16

AN
antonijo
16:49 16.10.2012.

Pa ovi zele samo lovu a nista ne izgrade kako treba nije ni cudo sto u hrvatskoj treba za istu stvar dat triput lovu nema zakona nema ni odgovornih, a kunu se svi kako pravna drzava funkcijonira zar su svi slijepi kod zdravih ociju

AN
antonijo
16:50 16.10.2012.

Sreca sto mi plin nije potreban mnogi ce se smrzavat

ME
Medici
16:47 16.10.2012.

Naravno da novca nema kada su se plaćale silne otpremnine i isplaćivale plaće a na posao se dolazilo nije. Ovoj državi treba čvsta ruka.Hvala.