Slovačka Vlada, s prvom ženom na čelu u povijesti te zemlje, pala je pokušavajući neuspješno uvjeriti parlament da njihova zemlja treba dati 7,7 milijardi eura za spas Grčke i euro zone. Europski fond za financijsku stabilnost, koji su prije Slovačke ratificrale sve druge zemlje euro zone, kasno večeras došao je u opasnost da se iz zlatnog metka koji će zaustaviti krizu pretvori u - ćorak. Fond, naime, ne može zaživjeti ako ga ne ratificira svih 17 zemalja euro zone.
Slovaci su pokazali da se ne vode mišlju "ako su svi to podržali, onda ćemo i mi", nego jednom drugom mišlju koju je u nedavnom intervjuu dobro sažeo predsjednik parlamenta Richard Sulik: "Ja nisam spasitelj svijeta. Ja sam izabran da branim interes slovačkih birača".
Slovaci su drugi najsiromašniji narod u euro zoni, prosječna plaća im je 769 eura, prosječna mirovina 360 eura, i nije teško zaključiti zašto se protive ideji da sa 7,7 milijardi eura budu prisiljeni spašavati Grčku, zemlju u kojoj je prosječna mirovina 1200 eura.
Drama je počela kad je slovačka premijerka odlučila staviti svoju glavu na panj: glasanje o EFSF-u vezala je uz glasanje o povjerenju svojoj vladi. Time je željela prisiliti svoje koalicijske partnere, koji se protive EFSF-a, da ipak podrže fond za spas Grčke.
- Ne mogu dopustiti da Slovačka bude izolirana. Slovačka je pouzdan član Europske Unije i puno smo se žrtvovali da postanemo članicom eurozone. Vjerodostojnost naše zemlje je prioritet - rekla je Radičova, prva žena na čelu Slovačke. Ali Richard Sulik, šef manjinske stranke u vladajućoj koaliciji koji je odbio poslušnost, obrazložio je protivljenje svoje stranke riječima da će “radije biti izgnanik u Bruxellesu nego se stidjeti pred svojom djecom”.
Za Slovake ova je situacija kao noćna mora. Trudili su se što prije ući u eurozonu kako bi pokazali da su uspješniji od susjeda u čijoj su sjeni bili oduvijek: Češke, Poljske, Mađarske… Ali ono što je prije izbijanja krize izgledalo kao povijesni uspjeh, sada izgleda kao prokletstvo.
Nakon cjelodnevne rasprave, prebrojavanje glasova kasno večeras pokazalo je da prijedlog nije prošao. Ali možda ipak još nije došao sudnji dan za euro jer bi se isti prijedlog o EFSF-u trebao ponovo naći u slovačkom parlamentu sljedećih dana i tada bi trebao dobiti dovoljan broj glasova. Oporba je, naime, spremna podržati EFSF sad kad zna da je uspjela srušiti Vladu.
Pala vlada: Slovački parlament odbio fond za spas Grčke
Tko bi ušao u drugi krug da su danas izbori? Evo što kažu ankete
Prema prikupljenim podatcima, u drugom krugu Milanović pobjeđuje, a za njega glasa većina glasača Ivane Kekin i čak gotovo polovina Selak Raspudić. Glasovi Buljevih birača više se prelijevaju HDZ-ovom kandidatu nego Milanoviću. Ipak, Milanović osvaja gotovo 54 i pol posto.
FOTO 'Kafanska večer' napunila zagrebačku Arenu ljubiteljima folka, pogledajte atmosferu na koncertu
Vjerojatno ste cijeli život krivo mjerili krvni tlak: Ovako ćete dobiti točne rezultate
Stručnjaci su otkrili određeni položaji odgovaraju drastičnom povećanju sistoličkog tlaka
Jednostavno je i sigurno za korištenje, no većina Hrvata je još uvijek skeptična: 'Više ne nosim klasičan novčanik'
Čak i oni koji nisu na “ti” s tehnologijom s njima nemaju što zabrljati jer je sve toliko jednostavno i intuitivno.
Kako se influencerica snalazi u svijetu financija? Matea Frajsberger otkrila svoje trikove za štednju
Ako Slovaci na kraju potpisu onda su stvarno caknuti. Iz kojeg bi to razloga Slovacka trebala spasavati Grcku?