Stigli su najnoviji rezultati o stanju demokracije u svijetu koje je objavila poznata neprofitna organizacija Freedom House, a oni su posebno pogodili Sjedinjene Američke Države čiji su mediji zaključili da je dokaz koliko su se srozali pod vladavinom predsjednika Donalda Trumpa to što imaju samo jedan bod više od – Hrvatske.
“Letonija prva iznad, a Hrvatska ispod nas”, bila je danas jedna od glavnih vijesti na naslovnici web-izdanja New York Timesa, tu su vijest prenijeli i mnogi drugi mediji, a i u samom izvještaju Freedom Housea piše da “trenutačni američki rezultat smješta SAD bliže državama koje se muče, poput Hrvatske, nego tradicionalno bliskim zemljama poput Njemačke i Velike Britanije”. Gledajući rezultate, činjenica je da su Sjedinjene Američke Države pale s nekadašnjih 94, od mogućih 100 bodova koliko su imale 2009., na samo 86 bodova. Isti su rezultat postigle i lani, a to je ujedno najniži broj bodova koje su ostvarile od 1970-ih, od kada Freedom House provodi mjerenje. I tako se sada Amerika našla u društvu Hrvatske koja ima 85 bodova, za razliku od prošlogodišnjih 86, odnosno 87 u 2016. i 2017. godini. Hrvatska sada, naime, ima isti broj bodova kao Mongolija.
No Hrvatska je i dalje okarakterizirana kao slobodna zemlja uz najveće ocjene za politička prava. U ovom dijelu Europe još samo Slovenija s 94 boda ima status slobodne zemlje, dok su Bosna i Hercegovina s 53, Kosovo s 54, Makedonija s 59, Crna Gora sa 65 i Albanija sa 68 djelomično slobodne. Znatno su pale Srbija sa 67 i Mađarska sa 70 bodova koje od ove godine više nisu slobodne, nego djelomično slobodne zemlje. Pritom se u njihovu obrazloženju spominju i loši potezi mađarskog premijera Viktora Orbana te srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića.
Freedom House u izvještaju ističe i da demokracija već 13. godinu slabi na globalnoj razini pa je tako danas od ukupno 195 zemalja njih 44 posto slobodno, 30 posto djelomično slobodno i 26 posto nije slobodno. U ovom je izvještaju za čak 68 zemalja zabilježeno i nazadovanje na polju političkih prava i građanskih sloboda. Zbog svega se intenzivirala kriza povjerenja u demokratski poredak.
Na samom dnu popisa nalazi se Sirija, a zanimljivo je da je Sjeverna Koreja tek šesta zemlja odozdo jer su gore od nje još Tibet, Eritreja, Turkmenistan i Južni Sudan. Na vrhu popisa već se tradicionalno nalazi “moćna trojka” koju čine Norveška, Švedska i Finska s maksimalnih 100 bodova. U stopu ih pak prate Nizozemska i Kanada što je još jedan podatak koji je posebno zasmetao američkim medijima.
Pogledajte video specijal o Angeli Merkel:
s obzirok tko dijeli bodove, ustvari je najbolje biti daleko od njihovog pomianja demokracije. Ako je ovo demokracija što nude libtardi, onda ja ne želim živjeti u demokraciji!!!!