UGROŽAVA INTERES?

Parlament BiH odgodio raspravu o Pelješkom mostu

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL
Pelješki most
Foto: Igor Šoban/PIXSELL
Pelješki most
Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Pelješki most
Foto: Grgo Jelavić/PIXSELL
Pelješki most
26.07.2017.
u 19:44
Materijal za raspravu u Zastupnički je dom stigao tek u utorak poslije podne pa je prevladala procjena kako nije bilo dovoljno vremena za pripremu kvalitetne rasprave
Pogledaj originalni članak

Zastupnički dom parlamenta Bosne i Hercegovine u srijedu je uoči ljetne stanke odlučio odgoditi raspravu o projektu Pelješkog mosta jer je materijal kojega je o tome sačinilo Vijeće ministara BiH stigao prekasno da bi ga zastupnici mogli temeljito analizirati.

Na temelju zaključka Zastupničkog doma donesenog u lipnju na sjednici koja je u srijedu održana u Sarajevu trebala je biti provedena cjelovita rasprava o tome pod kojim uvjetima Hrvatska gradi Pelješki most i ugrožava li to interese BiH odnosno njezino pravo pristupa otvorenome moru.

Materijal za raspravu u Zastupnički je dom stigao tek u utorak poslije podne pa je prevladala procjena kako nije bilo dovoljno vremena za pripremu kvalitetne rasprave.

Zastupnički dom parlamenta BiH stoga bi o Pelješkom mostu, kako je odlučeno u srijedu, trebao raspravljati na prvom zasjedanju u rujnu.

U materijalu Vijeća ministara BiH proslijeđenom zastupnicima je kronologija zbivanja vezanih za projekt Pelješkog mosta i u njemu stoji kako je Hrvatska izvijestila susjednu zemlju o planovima za gradnju tog mosta 2005. godine. Kao nesporna navedena je činjenica da se most treba graditi u hrvatskim teritorijalnim vodama odnosno 400 metara zapadno od granične crte s BiH.

U materijalima Vijeća ministara stoji kako su uvažene sve primjedbe iz BiH na prvotno planiranu konstrukciju mosta koja je mogla predstavljati zapreku uplovljavanju većih brodova u Neumski zaljev te kako je stoga most pretprojektiran tako da njegova visina u ravni tzv. svijetlog otvora bude 55 metara a raspon između stupova 200 metara. U materijalu stoji kako je još od 2006. godine ostalo otvoreno pitanje utvrđivanja prekograničnog utjecaja gradnje mosta na okoliš.

Vijeće ministara BiH je u svom izvješću parlamentarcima navelo kako gradnja Pelješkog mosta ni na koji način  ne prejudicira rješavanje otvorenog pitanja granice na moru s Hrvatskom kao ni drugih pitanja vezanih za poštovanje i provedbu Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora.

 

 

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 6

JI
jimpx131
09:20 27.07.2017.

Šta oni imaju raspravljat o tome? Nek budu presretni kaj i ovo malo imaju, a nikad nisu smjeli dobit, to je sve naš teritorij. I kaj bi oni raspravljali o mostu koji se gradi u HRVATSKOJ da bi spojio HRVATSKI teritorij. Nek se pokriju po ušima i čkome!!!

IB
ibiza
22:59 26.07.2017.

ma ko treba njihovo misljenje sam gradite

Avatar U_hljeb U gsg vg
U_hljeb U gsg vg
17:53 08.08.2017.

Dragi bošnjaci. Izgradili ste toliko minareta, a mene kao državljanina BiH niste pitali. Šta Vas briga za naš most na našem teritoriju.? Autocestom ste zaobišli Podnovlje u kojem žive pravoslavci, a sva odmorišta i izlaze ste stavili u muslimanskim selima. Gadite mi se !!