državni tajnik

Parolin: Celibat nije dogma i o njemu se može raspravljati

Foto: Reuters/PIXSELL
Parolin: Celibat nije dogma i o njemu se može raspravljati
11.09.2013.
u 14:56
Temu je to koja se često spominje, ali se nikada ne rješava, odnosno dosadašnji pape nisu imali ni najmanju namjeru ukinuti celibat
Pogledaj originalni članak

Svećenički celibat nije crkvena dogma i o njemu se može raspravljati, izjavio je državni tajnik mons. Pietro Parolin u razgovoru za venecuelanski list El Universal, a koji su preuzeli i talijanski mediji. Parolin, koji je trenutno apostolski nuncij u Venezueli, a dužnost državnog tajnika će preuzeti 15. listopada, pojašnjava ipak kako celibat ne pripada isključivo prošlosti, ali to ne znači da se ne može o njemu raspravljati i izmijeniti ako bi poslužilo jedinstvu Crkve i ako bi se to učinilo prema Božjoj volji.

- Može se govoriti, promišljati i produbiti tu temu koja nije u definiciji vjere, pa i pomišljati na pokoju promjenu, ali prema Božjoj volji i uvijek u službi jedinstva. Bog govori na vise načina. Moramo biti pažljivi s tim pitanjima koja nas usmjeruju prema uzrocima i rješenjima, kao što je, na primjer, sakralnost klera. Dakle, potrebno je imati na umu, u trenutku donošenja odluka, te kriterije kao što su Božja volja i povijest Crkve, kao i otvaranje prema znakovima vremena - pojasnio je Pietro Parolin (58) koga je papa Franjo postavio na dužnost državnog tajnika na kojoj će zamijeniti kardinala Tarcisija Bertonea.

Celibat je crkvena tradicija, a ne dogma i o njemu se, dakle, može razgovarati. Ta crkvena tradicija potječe od prvih stoljeća. Parolin drži kako je celibat “veliki izazov za Papu”. Naime, celibat postoji samo u Katoličkoj crkvi latinskog obreda, dok ga nema u istočnim katoličkim crkvama, a nema ga ni u anglikanskoj zajednici, pa nije obvezan ni u anglikanaca koji su se vratili pod rimsko okrilje. Zašto celibat predstavlja veliki izazov za papu Franju? Jer Papa posjeduje službu crkvenog jedinstva i ta pitanja moraju služiti crkvenom ujedinjenju, a ne razdvajanju. Ni pravoslavci nemaju obvezni celibat za svećenike. No, svećenici koji su oženjeni ne mogu napredovati u karijeri, ne mogu postati biskupi.

U četvrtom stoljeću se uvodi norma celibata s time što ga istočna Crkva ne prihvaća, a ni u latinskom obredu nije obvezatan, odnosno mnogi se te norme ne pridržavaju. Tek u 16. stoljeću poslije Koncila u Trentu postaje obvezatni. Parolin je svojim intervjuom otvorio temu koja se često spominje, ali se nikada ne rješava, odnosno dosadašnji pape nisu imali ni najmanju namjeru ukinuti celibat.

>>Papa Franjo: Ne mislim ukinuti celibat

 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.